Ekspertka: Długotrwałe zdalne nauczanie źle wpływa na psychikę młodych

Ekspertka: Długotrwałe zdalne nauczanie źle wpływa na psychikę młodych
Wszyscy uczniowie w Polsce powrócili do nauki zdalnej (fot. shutterstock)
Skutki długotrwałego nauczania zdalnego w szkołach czy na uczelniach są ogromne, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Wiele młodych ludzi już teraz potrzebuje pomocy terapeuty czy psychologa – mówi psycholożka dr Marta Znajmiecka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.
 • Proces nauczania obejmuje nie tylko kwestie przekazywania wiedzy i jej nabywania, ale również mieści się w nim wychowanie i zaspokajanie potrzeb, m.in. kontaktu z drugim człowiekiem, bycia w grupie społecznej. Teraz te potrzeby nie są zaspokajane od roku - powiedziała dr Marta Znajmiecka.
 • Mówiąc o skutkach długotrwałego nauczania zdalnego, wskazała na szkody w zdrowiu psychicznym. - Myślę, że będziemy dotykać tych problemów coraz więcej. Wiele dzieci już teraz potrzebuje pomocy psychologa lub terapeuty - zaznaczyła.
 • Nasilają się różne lęki. Spotykamy się z takimi sytuacjami, że wieku młodych ludzi boi się wyjść z domu na ulicę. Gdy spotykają się w realu, to nie bardzo wiedzą, jak ze sobą być i o czym rozmawiać - wyjaśniła.

Od poniedziałku (22 marca) wszyscy uczniowie w Polsce powrócili do nauki zdalnej. Do tej pory w większej części kraju uczniowie klas I-III uczyli się w szkołach. W formule zdalnej uczą się też studenci.

Psycholożka dr Marta Znajmiecka z Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego zapytana o to, jakie są konsekwencje wielomiesięcznego nauczania w takiej formie, zwróciła uwagę przede wszystkim na aspekt zdrowia psychicznego.

"Proces nauczania obejmuje nie tylko kwestie przekazywania wiedzy i jej nabywania, ale również mieści się w nim wychowanie i zaspokajanie potrzeb, m.in. kontaktu z drugim człowiekiem, bycia w grupie społecznej. Teraz te potrzeby nie są zaspokajane od roku" - zauważyła.

Mówiąc o skutkach długotrwałego nauczania zdalnego, wskazała na szkody w zdrowiu psychicznym.

"Myślę, że będziemy dotykać tych problemów coraz więcej. Wiele dzieci już teraz potrzebuje pomocy psychologa lub terapeuty" - zaznaczyła.

"Nasilają się różne lęki. Spotykamy się z takimi sytuacjami, że wieku młodych ludzi boi się wyjść z domu na ulicę. Gdy spotykają się w realu, to nie bardzo wiedzą, jak ze sobą być i o czym rozmawiać" - wyjaśniła.

Według ekspertki wiele konsekwencji związanych ze zdrowiem psychicznym dopiero się ujawni. "Będzie szereg negatywnych skutków tej izolacji" - podkreśliła.

Wskazała też na obniżoną efektywność nauczania. "Ona drastycznie spadnie, ci ludzie będą mieli deficyty, które gdzieś będą musieli nadrobić, na przykład w postaci korepetycji. To będzie z czasem wychodziło" - podkreśliła.

Jednak najgorszą konsekwencję lockdownu - według psycholożki - będą skutki społeczne dla rozwoju młodych ludzi, które są nie do nadrobienia: nabywanie kompetencji społecznych, doświadczenia w byciu z drugą osobą, komunikacji, rozwiązywania konfliktów.

"Jeśli tylko będzie to możliwe, należy rozważyć powrót do nauczania hybrydowego" - rekomenduje ekspertka.

Dr Znajmiecka dodała, że do młodych ludzi w procesie uczenia obecnie kierowany jest jednostronny przekaz.

"Nie mają możliwości współdziałania w zespole albo te możliwości są mocno ograniczone" - powiedziała. W jej ocenie oznacza to, że nauka odbywa się "bardzo wąskim kanałem".

"Nauczyciel przekazuje, uczeń zwykle indywidualne pracuje, coś też robi się w zespołach, ale to nie jest rodzaj interakcji jak w realu. Sfera społeczna jest w dużej mierze niezaspokojona" - zaznaczyła.

W ocenie dr Znajmieckiej nauczanie zdalne wymaga wielu kompetencji zarówno od prowadzącego, jak i od uczniów: umiejętności skupienia, samomotywacji, koncentracji.

"A przecież rozpraszaczy jest bardzo dużo. Obserwuję, jak młodzież się uczy. Często włączona jest muzyka w tle, telefon leży obok, obok jakaś gra. Efektywność procesu nauczania w sposób zdalny jest, z moich obserwacji, dużo mniejsza" - zaznaczyła.

Według niej konieczne jest stosowanie innych metod nauczania. "U mnie się sprawdzają na przykład krótkie prace oddawane w czasie zajęć, włączone kamerki, mimo że uczniowie czy studenci robią to niechętnie. Dzięki temu lepsza jest interakcja w czasie zajęć" - podkreśliła.

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z szefem metropolii

 
TAGI
KOMENTARZE54

 • Moniczko Droga 2021-04-22 18:55:17
  "Cześć panowie, mam na imie Monika :)" - cześć, imie ładne, ale jak się do kogoś zwraca grzecznościowo to piszemy z wielkiej litery "Panowie". "Chętnie poznam normalnego faceta." - to wyloguj się czasem z wirtualnego życia i poznawaj mężczyzn w realnym życiu, od tego je...st ławka w parku by siąść pogadać, na spacer pójdź, porozglądaj się, normalne relacje buduje się w realnym świecie a nie w sieci. "Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp." - większość dziewczyn/kobiet niestety tak mówi na początku, z czasem zaś wszystko się zmienia i zaczynają interesować i zarobki i samochód i mieszkanie, taka prawda. "Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru," - a kto nie ceni? każdy. "wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna." - ta jasne, takie bajeczki to można każdemu wciskać. "Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu" - w sieci prosto zagadać do mężczyzny, a w realnym życiu to już nie, niech się on stara i zabiega tak? stały numer, nie ma naiwnych. "gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia" - niejedna dziewczyna/kobieta chce osiągnąć to co chce poprzez tyłeczek i cycuchy, karierę, pieniądze, sławę, nie wiedząc jak potem życie może się im brutalnie odpłacić za takie toksyczne i cwaniackie zagrywki. Normalny facet to chce widzieć w swojej drugiej połówce dobry materiał na odpowiedzialną matkę i troskliwą żonę, nie jest zainteresowany przelotnymi, krótkotrwałymi i niedojrzałymi relacjami, opartymi jedynie o cielesność.  rozwiń
 • Monika 2021-04-18 15:28:43
  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej ...na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia : linktr.ee/polishgirl  rozwiń
 • janie 2021-04-06 18:47:38
  "twoja wypowiedź jest za to merytoryczna???" - pytania retoryczne pozostawia się bez odpowiedzi na nie

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!