Partnerzy portalu

Emerytowani nauczyciele deklarują pomoc w razie strajków? Śląskie kuratorium oświaty jest spokojne

Emerytowani nauczyciele deklarują pomoc w razie strajków? Śląskie kuratorium oświaty jest spokojne
Adobe Stock
Śląskie kuratorium oświaty odbiera zgłoszenia emerytowanych nauczycieli i osób, które nie pracują w tym zawodzie, ale mają uprawnienia do jego wykonywania, oferujących pomoc w przeprowadzeniu egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty w razie strajku nauczycieli.
 • W skład zespołu nadzorującego, liczącego co najmniej trzy osoby, musi wejść przynajmniej jeden nauczyciel z danej szkoły, pozostali członkowie zespołu nadzorującego mogą zostać powołani z innych placówek.
 • "Mieliśmy kilka telefonów od nauczycieli emerytów, którzy zadeklarowali pomoc w razie strajku" - poinformowała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.
 • Urszula Bauer poinformowała też w piątek, że w woj. śląskim nie powinno zabraknąć miejsc w szkołach dla uczniów kończących VIII klasę lub gimnazjum.

Poinformowała o tym podczas piątkowej (8 marca) konferencji prasowej w Katowicach śląska kurator oświaty Urszula Bauer. Zaznaczyła, że nie ma na razie sygnałów od dyrektorów szkół o zagrożeniu dla przebiegu egzaminów.

"Wynik referendum poznamy później. Dyrektor szkoły może w trudnej sytuacji losowej zmienić, nawet w dniu egzaminu, skład zespołu nadzorującego, czyli czuwającego nad przebiegiem egzaminu w danej sali" - przypomniała.

W skład zespołu nadzorującego, liczącego co najmniej trzy osoby, musi wejść przynajmniej jeden nauczyciel z danej szkoły, pozostali członkowie zespołu nadzorującego mogą zostać powołani z innych placówek.

"Mieliśmy kilka telefonów od nauczycieli emerytów, którzy zadeklarowali pomoc w razie strajku. Podobne oferty napłynęły od osób, które mają uprawnienia nauczycielskie, ale nie wykonują tego zawodu, z reguły byli to rodzice dzieci, które mają przystąpić w tym roku do egzaminów" - poinformowała Urszula Bauer.

Kurator nie rozważa na razie skorzystania z pomocy wolontariuszy. "To jest jednak budujące, że nauczyciele ze starszego pokolenia, nawet nieuczestniczący już bezpośrednio w pracy swojej szkoły, mają poczucie odpowiedzialności, że to ważny moment dla uczniów" - podkreśliła.

"Ten egzamin będą zdawali nie tylko ósmoklasiści, gimnazjaliści czy maturzyści, ten egzamin będziemy zdawać my wszyscy: z odpowiedzialności za losy młodego człowieka, przyszłość i tego, jak podchodzimy do swoich obowiązków. Prawo do strajków jest prawem zapisanym w ustawie o związkach zawodowych, nikt nauczycielom tego prawa nie zabiera, natomiast przepisy pozwalają, by zorganizować egzamin zewnętrzny w szkole tak, by uczniowie mogli go napisać" - dodała śląska kurator.

Czytaj też: Strajk nauczycieli: dyrektorzy popierają roszczenia, ale nie mogą popierać strajku

Urszula Bauer poinformowała też w piątek, że w woj. śląskim nie powinno zabraknąć miejsc w szkołach dla uczniów kończących VIII klasę lub gimnazjum.

Czytaj też: Dolnośląski kurator oświaty: nie spodziewam się, że strajk zakłóci prace komisji egzaminacyjnych

"Zrobiliśmy rozeznanie na podstawie danych zawartych w systemie informacji oświatowej. Globalnie w woj. śląskim mamy nawet większy naddatek miejsc, niż przypuszczaliśmy we wrześniu i październiku. To jest grubo ponad 10 proc. więcej miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że od wielu lat mieliśmy do czynienia z niżem demograficznym, kiedy klasy w liceach były mniej liczne, to również w liczebności oddziałów jest pole manewrów dla samorządowców" - wskazała kurator.

Pytana o sygnalizowaną przez niektórych dyrektorów szkół konieczność pracy na dwie zmiany lub wynajmowania dodatkowych pomieszczeń w związku z dużą liczbą uczniów, Urszula Bauer oceniła, że w woj. śląskim nie jest to znaczący problem.

"W pojedynczych przypadkach może zdarzyć się tak, że plan lekcji będzie wydłużony, ale liczba uczniów klas ósmych i III gimnazjum nie osiągnie wartości, jaka była w momencie wyżu demograficznego. My będziemy mieli od września w systemie ponad 80 tys. uczniów, a był czas, kiedy w systemie było ponad 90 tys. uczniów i wszystko funkcjonowało dobrze" - powiedziała.

"Jestem po spotkaniach ze wszystkimi samorządowcami z woj. śląskiego, starostami, pracownikami merytorycznymi starostw. Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim pytaliśmy wprost, czy sygnalizują jakieś konkretne problemy związane z rekrutacją na rok szkolny 2019-2020. Żadnej niepokojącej informacji nie było" - dodała Urszula Bauer.

TAGI
KOMENTARZE6

 • olo 2019-03-12 16:00:46
  Do Nauczyciel z powołania: wiedzą co, to egzamin, i że nie dadzą rady, w przeciwieństwie do władz.
 • olo 2019-03-12 15:49:44
  to, że chcą dać emerytów na egzaminy świadczy o niekompetencji władz. Wyobrażacie sobie co z nimi zrobią uczniowie?cha, cha, cha, cha,...........
 • Nauczyciel z powołania 2019-03-12 15:49:28
  Ludzie. Przeciez to kolejne pisowskie KŁAMSTWO. Widziałam deklaracje co najmniej kilkudziesięciu emerytów, że nie będą w tym brać udziału. Jakim cudem w to wierzycie?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!