Partnerzy portalu

"Fajne", mniejsze klasy, a rodzice ich nie chcą. Boją się

"Fajne", mniejsze klasy, a rodzice ich nie chcą. Boją się
Dziś w grupie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi częściej spotyka się dzieci zmagające się z autyzmem lub zespołem Aspergera, ADHD czy afazją (fot. freepik/gpointstudio)
Kiedyś to była nobilitacja, gdy ktoś mógł się znaleźć w klasie integracyjnej. Dziś, choć jest coraz więcej dzieci, które mają orzeczenia o kształceniu specjalnym, rodzice są mniej entuzjastyczni - mówi w rozmowie z Portalem Samorządowym dr hab. Tomasz Huk, dyrektor szkoły z oddziałami integracyjnymi.
 • Dziś w grupie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi częściej spotyka się dzieci zmagające się z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD czy afazją.
 • Klasa integracyjna realizuje tę samą podstawę programową co klasy równoległe.
 • Decyzja o wyborze formy kształcenia (ogólnodostępna, integracyjna lub specjalna) należy w Polsce do rodziców (opiekunów prawnych) dziecka.

Klasy i szkoły integracyjne w swoim założeniu mają wspólnie, w tolerancji, wzajemnej pomocy i szacunku kształcić zarówno dzieci zdrowe, jak i te ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

- Kiedyś to była nobilitacja, że ktoś mógł się znaleźć w klasie integracyjnej, bo to wiązało się z poznawaniem niepełnosprawności, obcowaniem z ludźmi niepełnosprawnymi, integrowaniem się, zrozumieniem własnych problemów czy pomaganiem sobie nawzajem. Dziś, choć jest coraz więcej dzieci, które mają orzeczenia o kształceniu specjalnym, rodzice są mniej entuzjastyczni - mówi w rozmowie z Portalem Samorządowym dr hab. Tomasz Huk, dyrektor jednej z najstarszych szkół z oddziałami integracyjnymi.

Brak entuzjazmu zdaniem Tomasza Huka wynika z tego, że przez lata zmienił się rodzaj niepełnosprawności, z jaką mamy do czynienia. Dawniej w klasach integracyjnych byli głównie uczniowie zmagający się z niepełnosprawnością ruchową, niewidomi lub niedowidzący, niesłyszący lub niedosłyszący czy dzieci przewlekle chore. Dziś w grupie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi częściej spotyka się dzieci zmagające się z autyzmem lub zespołem Aspergera, ADHD czy afazją.

- Rodzice nie zawsze są entuzjastyczni, jeżeli chodzi o współdziałanie takich dzieci w klasach integracyjnych - przyznaje ze smutkiem Tomasz Huk, choć - jego zdaniem - mimo że niepełnosprawność ma dziś w szkołach nieco inne oblicze, korzyści z takiej nauki są wciąż tak samo duże.

(foto. Pixabay)
(foto. Pixabay)

- Klasa integracyjna jest fajna, bo jest zawsze dodatkowy nauczyciel. U nas w klasie integracyjnej są też prowadzone zajęcia z żywymi zwierzętami, w naszym przypadku to konie, więc dzieci mają dodatkowe atrakcje, ale też dodatkowe wsparcie czy dodatkową pomoc psychologiczną - wymienia dyrektor.

Klasy integracyjnych są mniejsze niż tradycyjne. Zwykle do szkolnej klasy uczęszcza od 25 do 29 uczniów. Klasy integracyjne liczą od 15 do 20 uczniów, z czego tylko 3 do 5 uczniów może  mieć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- Bardzo ważne przy tworzeniu klasy integracyjnej jest to, by zachowane były odpowiednie proporcje między dziećmi, które wymagają specjalnego wsparcia, a dziećmi, które tego wsparcia nie wymagają, bo inaczej integracja traci sens. Dzieci z orzeczeniami korzystają z tego, że obcują z dziećmi bez orzeczeń - i odwrotnie. Ważne, żeby były zachowane odpowiednie, ponieważ tylko wtedy kształtują swój system wartości oraz odpowiednie postawy wobec drugiego człowieka - tłumaczy Huk.

Czytaj też: Opieka zdrowotna i psychologiczna w szkołach? Ministrowie nie mają sobie nic do zarzucenia

Klasa integracyjna - dla kogo?

"Decyzja o wyborze formy kształcenia (ogólnodostępna, integracyjna lub specjalna) należy w Polsce do rodziców (opiekunów prawnych) dziecka" - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zakwalifikowanie dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych do szkoły z oddziałami integracyjnymi zamiast do placówki specjalnej wymaga między innymi konsultacji psychologiczno-pedagogicznych. W przypadku ucznia zdrowego rodzic musi wyrazić zgodę na zapisanie dziecka do oddziału integracyjnego.

(foto. Pixabay)
(foto. Pixabay)

Czytaj też: Minister edukacji: w szkole jest miejsce dla tych organizacji, które wpierają nauczycieli

Podstawa programowa klasy integracyjnej

Klasa integracyjna realizuje tę samą podstawę programową, korzysta z tych samych podręczników, co klasy równoległe. Nie zmienia się też liczba godzin. Jedyna różnica polega na tym, że uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi są oceniani indywidualnie i realizują te same tematy, ale w zależności od swoich możliwości. 

- Rodzice nie muszą się bać, że obecność dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wpłynie negatywnie na postępy w nauce zdrowych uczniów. Uczeń w klasie integracyjnej realizuje ten sam program, co jego koledzy z klas ogólnych, ale dodatkowo uczy się też między innymi pierwszej pomocy, a także jak zachować się lub pomóc, gdy na swojej drodze spotka osobę niewidomą, niesłyszącą lub z innymi specjalnymi potrzebami - tłumaczy Monika, nauczycielka w klasie integracyjnej. I dodaje, że jak wynika z jej doświadczenia, w takich klasach rzadziej dochodzi między innymi do agresji, wagarów czy nawet konfliktów.

Małe klasy, dwóch nauczycieli, obecność psychologa - to wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie więcej czasu poświęcić każdemu z dzieci i szybciej wyłapać niepokojące sygnały - mówi nauczycielka.

TAGI
KOMENTARZE20

 • Zofia 2022-11-23 20:09:05
  Do Doradca : Przyjmuję uwagę i pozdrawiam :)
 • Doradca 2022-11-23 18:39:25
  Do Zofia: przepraszam, że zwrócę uwagę ale "języa" pewnie najtrudniej nauczyć?
 • Obserwator 2022-11-23 18:36:49
  Do Zofia: sprawdź jakie błędy robią nauczyciele np. na stronie "nie dla chaosu w szkole" lub po prostu sprawdź wpisy poniżej podpisane " były belfer" . Nie raził cię brak przecinków? Czy klasycznie szukamy haka? Zamiast przeczytać ze zrozumieniem i odnieść się do treści? ...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!