- - W województwie wielkopolskim ferie rozpoczyna około 460 tys. uczniów - powiedziała Magdalena Miczek z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
- Miczek powiedziała, że w tym roku, z uwagi na wciąż trwającą pandemię, zostały opracowane Wytyczne GIS, MZ, MEiN dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022.
- Wraz z uczniami z Wielkopolski - od 15 do 30 stycznia - odpoczywać będą uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.
Rozpoczynające się w sobotę (15 stycznia) w Wielkopolsce ferie zimowe potrwają w regionie do 30 stycznia.
- W województwie wielkopolskim ferie rozpoczyna około 460 tys. uczniów - powiedziała Magdalena Miczek z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Dodała, że w województwie wielkopolskim zostanie zorganizowanych około 500 różnych form wypoczynku - w tym 376 półkolonii, oraz 117 obozów, zimowisk - w których będzie uczestniczyć ponad 14,7 tys. dzieci i młodzieży.
Miczek wskazała, że w ub. roku - kiedy ferie także odbywały się w cieniu pandemii COVID-19 - zgłoszono 195 półkolonii, w których uczestniczyło ok. 4800 dzieci i młodzieży.
- Jednak wówczas ferie zimowe były organizowane na szczególnych zasadach, ponieważ odbywały się w tym samym terminie dla całego kraju. Jedyną dopuszczalną formą wypoczynku były półkolonie, w których mogli uczestniczyć tylko uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej oraz uczniowie klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej - przypomniała.
Czytaj też: Podczas ferii na małopolskich stokach spotkamy patrole policji
Dodała, że wówczas "półkolonie mogły być zorganizowane przez dyrektora szkoły, organ prowadzący albo przez organizacje pozarządowe za zgodą dyrektora szkoły lub placówki oświatowej".
Odnosząc się do danych z lat wcześniejszych, Miczek wskazała, że np. w 2020 roku - zanim w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 - w czasie ferii zimowych zorganizowano na terenie województwa wielkopolskiego 681 różnych form wypoczynku dla ok. 20,5 tys. dzieci i młodzieży, z czego 469 były to półkolonie, a 149 obozy i zimowiska.
Miczek powiedziała, że w tym roku, z uwagi na wciąż trwającą pandemię, zostały opracowane Wytyczne GIS, MZ, MEiN dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022.
Zaznaczyła, że "wytyczne stanowią podstawę dla organizatorów wypoczynku do opracowania własnych procedur, regulaminów bezpieczeństwa, adekwatnych do organizowanych różnych form wypoczynku. W sprawach dotyczących przestrzegania przepisów sanitarno-higienicznych podczas pobytu na wypoczynku organizator winien również uwzględnić komunikaty zamieszczone na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia".
- Urzędy te podejmują działania mające poprawić bezpieczeństwo zdrowotne, jak również informują o zmniejszaniu lub zwiększaniu restrykcji i udzielają ostatecznych informacji na wszystkie tematy związane z bezpieczeństwem sanitarno-higienicznym i epidemiologicznym - wyjaśniła.
Zaznaczyła również, że w związku ze sprawowanym przez kuratora oświaty nadzorem nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży będą przeprowadzane przez pracowników kuratorium, zgodnie z harmonogramem, kontrole planowe w zakresie zgodności prowadzenia wypoczynku z przepisami prawa oraz danymi zawartymi w zgłoszeniu wypoczynku. W razie zaistniałej konieczności przeprowadzane będą kontrole doraźne - zapowiedziała rozmówczyni.
Wraz z uczniami z Wielkopolski - od 15 do 30 stycznia - odpoczywać będą uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Następnie, w terminie od 22 stycznia do 6 lutego odpoczywać będą dzieci i młodzież z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego. Z kolei od 29 stycznia do 13 lutego ferie będą mieć uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego; zaś od 12 do 27 lutego uczniowie w z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.