Partnerzy portalu

Forum Związków Zawodowych po raz kolejny odrzuca propozycje MEiN

Forum Związków Zawodowych po raz kolejny odrzuca propozycje MEiN
Zgodnie z zapowiedzią ministra oczekujemy na jak najszybsze spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim - poinformował Wittkowicz (fot. PTWP)
Forum Związków Zawodowych po raz kolejny odrzuca propozycje MEiN dotyczące m.in. zmian w czasie pracy i wynagrodzeniu nauczycieli. Wskazuje, że podstawową kwestią jest pilne powiązanie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.
 • Wrześniowe propozycje MEiN zakładają m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech - likwidację stopni stażysty i nauczyciela kontraktowego i wprowadzenie w ich miejsce jednego stopnia.
 • Resort zaproponował także podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny (z 18 do 22).
 • - Podstawową kwestią do rozwiązania jest pilne powiązanie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej - podkreśla Sławomir Wittkowicz z FZZ.

"Uprzejmie informuję, że Forum Związków Zawodowych odrzuca przedstawione 22 października 2021 r. propozycje zmian w pragmatyce służbowej" - napisał przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury w Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz w piśmie do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

"Po raz kolejny wskazujemy, że podstawową kwestią do rozwiązania jest pilne powiązanie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Zgodnie z zapowiedzią Pana Ministra oczekujemy na jak najszybsze spotkanie z Premierem Rządu RP Panem Mateuszem Morawieckim" - poinformował Wittkowicz.

"Ponadto, wskazujemy na konieczność przywrócenia nauczycielom prawa do emerytur na zasadach obowiązujących przed 2008 r. (art. 88 Karty Nauczyciela" - dodał.

Czytaj też: Negocjacje rząd – związki zawodowe nauczycieli. Wspólny front właśnie się załamał?

W połowie września i w połowie października doszło do spotkań zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu edukacji, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i korporacji samorządowych. Na pierwszym z nich minister edukacji i nauki przedstawił propozycje zmian m.in. w czasie pracy i w wynagrodzeniu nauczycieli. Do kolejnego spotkania, tym razem w formule dwustronnej - rząd i związki zawodowe, ma dojść 18 listopada.

Po październikowym spotkaniu przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" przekazali dziennikarzom, że kluczowe jest dla nich spotkanie z premierem na temat powiazania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Podali, że od wyniku tego spotkania uzależniają powodzenie dalszych negocjacji z rządem.

"Wyjaśniliśmy naszym partnerom związkowcom i samorządowcom, że to są decyzje, które zapadają zdecydowanie wyżej niż w MEiN - bo dotyczą one nie samej woli, bo wola jest, ale reguł budżetowych, wydatkowych i pewnych kotwic, pewnych rozwiązań prawa budżetowego - również na szczeblu unijnym" - powiedział wówczas minister edukacji i nauki po zakończonym spotkaniu.

Czarnek wskazał, że związki zawodowe "muszą już wypracowywać i rozwiązywać ten problem w centralach związkowych z premierem naszego rządu". "Pan premier Morawiecki będzie do takich rozmów przystępował z centralami związkowymi - zwłaszcza z Solidarnością" - zapewnił szef MEiN. Wyraził nadzieję na wypracowanie stanowiska rządowego i związkowego w krótkiej perspektywie czasowej.

Wrześniowe propozycje MEiN zakładają m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech - likwidację stopni stażysty i nauczyciela kontraktowego i wprowadzenie w ich miejsce jednego stopnia.

Resort zaproponował także podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny (z 18 do 22), a także wprowadzenie zobowiązania nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy "do bycia dostępnym" dla uczniów i rodziców w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

MEiN zaproponowało też wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej.

Czytaj też: Topnieje poparcie dla propozycji MEiN w sprawie nauczycieli. Wszyscy czekają na ruch premiera

Ma ono wynosić: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 140 proc., nauczyciela mianowanego - 181 proc., nauczyciela dyplomowanego - 219 proc. kwoty bazowej. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, będą ustalone, jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia - zgodnie z propozycją MEiN - określone będą kwotowo w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki.

Resort podaje, że po wprowadzeniu zmian, stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli będą wynosiły: dla nauczyciela niemającego stopnia awansu zawodowego - 4950 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 6400 zł brutto i dla nauczyciela dyplomowanego - 7750 zł brutto. Z kolei minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły brutto odpowiednio: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 4010 zł, nauczyciela mianowanego - 4540 zł i dla nauczyciela dyplomowanego - 5040 zł.

W stanowiskach przesłanych do MEiN przed październikowym spotkaniem propozycje resortu odrzuciły w całości ZNP i KSOiW NSZZ "Solidarność". ZNP na znak protestu zorganizowało manifestację w Warszawie. Oświatowa "S" powołała sztab protestacyjny. Należący do Forum Związków Zawodowych Wolny Związek Zawodowy "Forum-Oświata" odrzuca propozycje MEiN z wyjątkiem jednego proponowanego rozwiązania - ustalania przez ministra edukacji i nauki w drodze rozporządzenia minimalnych stawek dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Wszystkie trzy centrale związkowe są przeciwne zwiększeniu pensum i wprowadzeniu 8 godzin dostępności nauczyciela. Opowiadają się za powiązaniem wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. ZNP po raz drugi rozpoczęło zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Ubiegłoroczną zawieszono ze względu na pandemię COVID-19.

Przed październikowym spotkaniem ZNP, FZZ i KSOiW podpisały porozumienie, że będą razem działać przeciwko propozycjom resortu edukacji i nauki.

TAGI
KOMENTARZE3

 • Kodeks pracy 2021-11-14 18:00:33
  A ja mam nadzieję, że skończą się te rozmowy-przepychanki, nadmierne żądania uprzywilejowanej grupy zawodowej ( nauczycieli ) i sejm/senat/prezydent ustawą zlikwidują Kodeks nauczyciela - wprowadzą Kodeks pracy dla wszystkich pracowników oświaty.
 • Rodzic 2021-11-08 18:01:22
  Do Nauczyciel: DORADCO METODYCZNY przecież pisałaś, że jesteś emerytem, a teraz, że Ci ktoś odebrał? Zdecyduj się 😎🤓😎🤓😎
 • Nauczyciel 2021-11-08 17:06:00
  Mam nadzieję, że związki będą walczyć o nauczycieli ,których przecież reprezentują ...... Będą zabiegać o możliwość przejścia na emeryturę po 30 (20) latach pracy ..... Ta możliwość została nam odebrana .... Podejmując pracę w oświacie w 1992r. miałam gwarantowaną emeryturę....... Liczę na ...mądrość i rozsądek ludzi mających wpływ na przyszłość wielu nauczycieli......  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!