Partnerzy portalu

Gminy chcą maluchów w szkołach

Gminy chcą maluchów w szkołach
Adobe Stock
Samorządy dostają coraz więcej pieniędzy na naukę sześciolatków. Wielu z nich nie podoba się odkładanie reformy.

Samorządom nie podoba się pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przygotowało projekt ustawy zakładający, że dzieci w tym wieku trafią do szkół obowiązkowo dopiero we wrześniu 2014 r. – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Spór o sześciolatków

Dotyczy to zwłaszcza tych gmin, które przez trzy ostatnie lata namawiały rodziców, aby posłali sześciolatki do szkół. Wydały na promocję obniżenia wieku szkolnego i przygotowanie szkół do przyjęcia maluchów tysiące złotych.

Czytaj też: Gminy chcą sześciolatków

Teraz może się okazać, że na darmo. Bez względu na plany rządu chcą więc, aby już w przyszłym roku jak najwięcej dzieci rozpoczęło naukę w pierwszych klasach.

Najważniejszym powodem są pieniądze. Każdy sześciolatek w szkole to dla samorządu dodatkowa subwencja z budżetu. Koszty edukacji takiego dziecka w przedszkolu ponosi samodzielnie gmina.

Z danych MEN wynika, że w 2010 r. na kształcenie maluchów samorządy dostały 141 mln zł. W 2011 r. kwota ta wzrosła do 260 mln zł. W dodatku w 2012 r. pieniędzy na każdego ucznia ma być więcej niż w 2011 r. – rocznie średnio 4,9 tys. zł. W tym roku jest to 4,7 tys. zł.

Wiele samorządów tak zaplanowało budżety na 2012 r., jakby wszystkie sześciolatki miały być w szkołach. Zapowiedź MEN powoduje chaos – podaje „Rzeczpospolita”.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!