Partnerzy portalu

Gminy chcą sześciolatków

Gminy chcą sześciolatków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Gminy protestują przeciwko przesunięciu o dwa lata terminu obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Uważają, że ta zmiana nie wpłynie na polepszenie warunków ich nauki.
Przełożenia terminu rozpoczęcia nauki przez sześciolatków spotyka się z ostrą krytyką władz gmin i miast. Wskazują one, że nie będą inwestować w szkoły w najbliższych dwóch latach, bo rząd zmusza je do ograniczania wydatków bieżących, a oświata powoduje najwięcej kosztów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dodatkowo przesunięcie obowiązku szkolnego oznacza, że samorządy dostaną w tym czasie mniejszą subwencję oświatową. Wciąż otrzymują ją tylko na ucznia. Gdyby sześciolatki poszły do szkoły, subwencja byłaby wyższa.

Samorządy albo nie mają już pieniędzy na przygotowanie placówek do potrzeb sześciolatków, albo inwestycje planowane na kolejny rok będą przesuwać dopiero na wakacje 2013 r.

Mimo problemów związanych z nowymi propozycjami rządu Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż zachęca gminy do organizowania kampanii społecznych w sprawie wcześniejszego posyłania dzieci do szkoły – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
TAGI
KOMENTARZE1

  • Ryszard 2011-11-28 08:51:01
    Na dolegliwości mięśniowo - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006--2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo – szkieletowych. Ból kręgosłupa , w szcz...ególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Szefowie nie przywiązują wagi do warunków pracy podwładnych. Jak wynika z badań tylko 1 proc. spośród 11 tys. ankietowanych jest zdania, że pracuje przy ergonomicznym stanowisku. Dzieje się tak, pomimo obowiązującego rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach z monitorami ekranowymi. Badanie pokazało, że ponad połowa pracowników biurowych ma źle ustawiony monitor, a prawie jedna trzecia pracuje przy nieodpowiednich biurkach co w konsekwencji spowoduje to,że będą narażeni na schorzenia kręgosłupa. Aby temu zapobiec opracowaliśmy System zapobiegający z naukowcami medycyny pracy i ergonomii polmedex.pl  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!