Partnerzy portalu

Gminy muszą oddać subwencje pobrane bez dokumentacji

Gminy muszą oddać subwencje pobrane bez dokumentacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Urzędy Kontroli Skarbowej chcą, by samorządy zwróciły subwencję oświatową zwiększoną na uczniów niepełnosprawnych bez odpowiednich dokumentów. Chodzi o duże pieniądze.

Cezary Gabryjączyk, starosta łaski wyjaśniał, że Urzędy Kontroli Skarbowej prowadzą kontrole sprawdzające m.in. właściwe zakwalifikowanie uczniów z niepełnosprawnościami, głównie sprzężonymi, do Systemu Informacji Oświatowej. Starosta alarmował, że na Dolnym Śląsku we wszystkich znanych mu przypadkach zarządzono zwroty pieniędzy sięgające kilku milionów złotych.

Według starosty łaskiego powodem jest luka w przepisach. W 2008 r. nie było definicji niepełnosprawności sprzężonej, a to właśnie ten problem jest istotą dzisiejszych postępowań.

Urzędnicy UKS nie wiedzą o tym, że definicję niepełnosprawności sprzężonej wprowadziło dopiero rozporządzenie z 2009 r. Pryncypialnie uznają jednak, które orzeczenie o niepełnosprawności jest właściwe, a które nie. Uznają tylko orzeczenia wydane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Nie akceptują innych, wydanych np. przez powiatowe zespoły orzekania o niepełnosprawności

Zdaniem Cezarego Gabryjączyka jednemu ze starostów postawiono zarzuty karno skarbowe. Miał on zdaniem urzędników uszczuplić budżet państwa o milion złotych.

- Chcę przypomnieć, że w wyniku wadliwej decyzji związanych z kartą pojazdu szkody powiatów zostały oszacowane na ponad 100 mln zł. Czy odpowiedzialnemu za to ministrowi postawiono zarzuty? Bo panu staroście tak - powiedział na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji powiedział, że temat jest znany resortowi, a kontrole prowadzone przez UKS odbywają się na terenie całego kraju.

- Przypadki są różne. Niestety często nieprawidłowości wynikają z błędów osób, które przygotowują sprawozdania dla MEN. Wówczas w SIO dublują się, a nawet potrajają się uczniowie objęci wagami z tytułu niepełnosprawności - powiedział wiceminister.

Zdaniem wiceministra na ucznia niepełnosprawnego, w wyniku przemnożenia go odpowiednimi wagami, samorządom przysługuje nawet dziesięciokrotnie wyższa kwota, niż podstawowy standard. W przypadku uczniów niepełnosprawnych kwoty mogą dochodzić do 50 tys. zł rocznie, wobec nieco ponad 5 tysięcy podstawowej kwoty przekazywanej na edukację zdrowego ucznia. 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!