Partnerzy portalu

Godziny ponadwymiarowe w szkołach po nowemu. Będzie nowy zapis w Karcie nauczyciela

Godziny ponadwymiarowe w szkołach po nowemu. Będzie nowy zapis w Karcie nauczyciela
Średnia godzin ponadwymiarowych różna dla różnych typów placówek oświatowych (fot. shutterstock)
W związku ze zwiększonymi potrzebami kadrowymi i spodziewaną wyższą liczbę uczniów w szkołach ponadpodstawowych, MEiN podjęło prace nad zmianą przepisów dotyczących możliwości przydzielenia nauczycielom godzin ponadwymiarowych.
 • Dla nauczycieli godziny ponadwymiarowe to dodatkowy obowiązek, ale i dodatkowe wynagrodzenie. W niektórych przypadkach znacznie je podnoszące.
 • Każda godzina ponadwymiarowa to dodatkowa kwota do wynagrodzenia.
 • Średnia w wysokości 3,29 godzin ponadwymiarowych tygodniowo to po zaokrągleniu 14 godzin miesięcznie, a więc wyższe wynagrodzenie miesięcznie o około 700 do 850 zł. Oczywiście brutto.

MEiN poinformowało - w odpowiedzi na postulaty Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego - że przewiduje się w Karcie nauczyciela dodanie przepisu umożliwiającego przydzielenie w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, za zgodą tego nauczyciela, godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż określony w ustawie.

Według danych, jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Edukacji i Nauki, w 2023 roku średnia liczba godzin ponadwymiarowych przypadająca na etat nauczyciela zatrudnionego w publicznych placówkach oświatowych wynosi 3,29. 

Najwięcej w technikach, gdzie tych godzin tygodniowo jest o 4,27 więcej, niż wskazuje pensum. Najmniej w szkołach specjalnych, przysposabiających do pracy - bo tylko 1,16.

Każda godzina ponadwymiarowa to dodatkowa kwota do wynagrodzenia

O ile konkretnie? To zależy od stopnia awansu zawodowego nauczyciela. Zgodnie bowiem z art. 35 ust. 3 Karty nauczyciela wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

Te stawki – co do zasady - wyznaczają organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego w regulaminach wynagradzania nauczycieli, ale w praktyce są one równe minimalnym stawkom wynagrodzenia zasadniczego, które określa minister edukacji i nauki w rozporządzeniu płacowym (pomijając tu wspomniany wyżej dodatek).

Według obecnie obowiązującego rozporządzenia wynoszą one dla nauczyciela z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym brutto:

 • 3690 zł dla nauczyciela początkującego,
 • 3890 zł dla nauczyciela mianowanego oraz
 • 4550 zł dla nauczyciela dyplomowanego.

Cenę jednej nadgodziny liczymy zaś dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć. W związku z tym jedna godzina pracy ponadwymiarowej nauczyciela jest wyceniana na odpowiednio: 49,3 zł, 51,9 zł oraz 60,7 zł brutto.

Po przemnożeniu przez 14 godzin, bo tyle po zaokrągleniu wyniesie średnia liczba godzin ponadwymiarowych w miesiącu przeciętny nauczyciel dorobi do etatu odpowiednio:

 • 690,2 zł brutto,
 • 726,6 zł brutto,
 • 849,8 zł brutto.

Dla nauczycieli z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego lub z tytułem licencjata będzie to odpowiednio mniej, bo ich wynagrodzenie zasadnicze, patrząc na stopnie awansu, wynosi 3600 zł, 3700 zł i 3960 zł brutto.

Średnia godzin ponadwymiarowych różna dla różnych typów placówek oświatowych

3,29 godziny ponadwymiarowe to oczywiście średnia dla wszystkich placówek i w żaden sposób nie odnosi się do jednostkowych przypadków. Najświeższe dane Ministerstwa Edukacji i Nauki wskazują wyraźnie, że ta średnia jest przede wszystkim różna dla różnych typów placówek oświatowych.

O takiej liczbie godzin mogą więc tylko pomarzyć nauczyciele szkół specjalnych przysposabiających do pracy (średnio realizują oni 1,16 godzin ponadwymiarowych tygodniowo), czy nauczyciele przedszkoli, realizujących w zależności od placówki 1,7 - 1,78 godziny, a także nauczyciele szkół ponadpodstawowych o charakterze artystycznym, wśród których jedynie w liceach sztuk plastycznych przekraczany jest próg 2,3 godzin pracy ponad wymagany etatem standard.

Więcej o godzinach ponadwymiarowych w materiale Bogdana Bugdalskiego: "Rośnie liczba godzin ponadwymiarowych w szkołach". 

TAGI
KOMENTARZE140

 • Lucyna1978 2023-09-26 13:00:58
  Wszstko się zgadza tylko nie kasa oczywiście. Ja w samym wrześniu mam 47.5 godzin dodatkowych w przedszkolu (braki kadrowe). Za te godziny wyszło mi 1600 netto. Nauczyciel dyplomowany. Czyli 33 zĺ netto za jedną nadgodzinę.
 • Andrus 2023-07-16 14:23:04
  A u nas 70% zastępstw bierze pani dyrektor, bo więcej nie ma możliwości.
 • Artur 2023-07-14 17:59:36
  Jeśli dobrzy nauczyciele zmienią swoją pracę, to nauczani przez nich młodzi ludzie, nie będą mieli szans na konkurowanie jakością z pracownikami z normalnego świata.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!