Partnerzy portalu

GZM rusza z kolejnym naborem wniosków o wsparcie dla wyższych uczelni

  • WOK
  • 3 lutego 2023 - 11:25
GZM rusza z kolejnym naborem wniosków o wsparcie dla wyższych uczelni
Uczelnie na terenie GZM mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki (Fot. Adobestock - zdj. ilustracyjne)
Do końca lutego 2023 r. wyższe uczelnie w woj. śląskim mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich projektów z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki.
  • Rozpoczyna się kolejny nabór projektów w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki - podaje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).
  • Wnioski, m.in. o wsparcie nowatorskich badań i metody kształcenia, uczenie z obszaru GZM mogą składać do końca lutego 2023 r.
  • - Fundusz ma zwiększać atrakcyjność naukową i edukacyjną śląskich uczelni i zachęcać młodych mieszkańców do związania swojej przyszłości zawodowej z naszymi miastami i gminami - mówi Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący GZM.

Fundusz ma zwiększać atrakcyjność naukową i edukacyjną uczelni

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) właśnie ogłosiła kolejny nabór projektów w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Wnioski będą przyjmowane do końca lutego 2023 r.

Uczelnie z obszaru GZM mogą zgłaszać swoje pomysły w pięciu obszarach tematycznych:

  • światowej klasy naukowcy w Metropolii,
  • wsparcie badań,
  • nowatorskie metody kształcenia,
  • konkursy i wydarzenia naukowe.
  • studiuj w Metropolii.

Budżet Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki w tym roku wynosi 2 mln zł.
- Fundusz to narzędzie, poprzez które wspieramy projekty naszych uczelni, aby zwiększać ich atrakcyjność naukową i edukacyjną. Chcemy w ten sposób zachęcać młodych mieszkańców do związania swojej przyszłości zawodowej z naszymi miastami i gminami - tłumaczy Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący GZM.

- Dotychczas w ramach funduszu nasze uczelnie zrealizowały 24 projekty na łączną kwotę ponad 1,8 mln zł. Były to aktywności dydaktyczne i badawcze, które poprowadzili przedstawiciele najlepszych uczelni świata. Obecnie jesteśmy na etapie podpisywania umów o dofinansowanie dla 15 kolejnych projektów - dodaje Borczyk.

Zostały te zostały wybrane do dofinansowania w wyniku naboru przeprowadzonego we wrześniu 2022 roku. - Wtedy to po raz pierwszy przyjmowaliśmy wnioski w ramach nowych obszarów tematycznych, a większość z nich została zaplanowana do realizacji w tym roku - zaznacza.

Dofinansowanie zajęć ze światowej klasy naukowcami

GZM przypomina, że w 2022 r. formuła Funduszu została rozszerzona o kolejne obszary działań. Dotyczą między innymi dofinansowania zajęć ze światowej klasy naukowcami. Uczelnie nadal mogą zapraszać do siebie osoby reprezentujące czołowe uniwersytety na świecie albo laureatów znaczących nagród w skali globalnej. W przypadku uczelni artystycznych mogą to być uznani artyści o znaczącym dorobku.

Inny obszar dotyczy wsparcia badań - zarówno niezbędnych w procesie uzyskania stopnia naukowego doktora, jak i dla doktorów, którzy prowadzą projekty naukowo-badawcze.

Z kolei obszar pn. „Studiuj w Metropolii” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów pierwszego roku. Chodzi o organizację inicjatyw naukowych, mających zachęcić do studiowania w GZM, a także realizowania indywidualnych programów kształcenia dla szczególnie uzdolnionych studentów.

Budżet Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki w tym roku wynosi 2 mln zł (Fot. Adobestock - zdj. ilustracyjne)
Budżet Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki w tym roku wynosi 2 mln zł (Fot. Adobestock - zdj. ilustracyjne)

Następne nabory będą ogłaszane w zależności od dostępnych środków

- Trwający obecnie lutowy nabór wniosków o dofinansowanie jest pierwszym z zaplanowanych w 2023 roku. Kolejne terminy to kwiecień, czerwiec oraz wrzesień br. Nabory te będą ogłaszane w zależności od dostępnych środków finansowych - informuje GZM.

Zgodnie z regulaminem Funduszu, każda dotacja musi zostać wydana i rozliczona w ciągu jednego roku kalendarzowego, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie. Ewentualne oszczędności wracają do łącznej puli dostępnych w ramach Funduszu środków. Budżet programu na lata 2023-2024 wynosi około 3,8 mln zł.

Szczegóły dotyczące lutowego naboru projektów - na stronie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!