Partnerzy portalu

I gdzie tu etyka? Samorządom grozi kolejne zadanie bez finansowania

I gdzie tu etyka? Samorządom grozi kolejne zadanie bez finansowania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Samorządowcy obawiają się, że zmiana rozporządzenia ws. lekcji etyki wygeneruje dodatkowe koszty dla samorządów. MEN nie oszacowało kosztów zadania, ani nie wskazało źródeł finansowania.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Zgodnie z jego założeniami lekcje etyki będą musiały być organizowane nawet dla jednego ucznia.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego nie uzgodniła tego projektu, ponieważ MEN nie oszacowało kosztów zadania, ani nie wskazało źródeł finansowania.

 Wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski wyjaśnił, że resort na tym etapie nie jest w stanie oszacować, ile osób skorzysta z nowych przepisów, dlatego nie ma wyliczeń na temat kosztów nowelizacji.

- Resort nie jest inicjatorem zmian prawnych. Zmiana rozporządzenia ma dostosować polskie przepisy do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, w sprawie organizowania zajęć z etyki - przypomniał wiceminister.

Krzyżanowski zaznaczył, że propozycje zmian w prawie są najbardziej łagodne jeśli chodzi o zaangażowanie finansowe samorządów.

Przemysław Krzyżanowski wyjaśnił, że najprawdopodobniej nowelizacja przepisów dotknie niewielką liczbę samorządów. Chodzi przede wszystkim jego zdaniem o małe, wiejskie gminy, a także samorządy na wschodzie Polski, gdzie mamy do czynienia z religiami mniejszościowymi Kościołów lub związków wyznaniowych.

- Właściwe samorządy po akceptacji Ministerstwa Finansów dostałyby środki z 0,4 proc. rezerwy części subwencji oświatowej - zaznaczył wiceminister edukacji.

Przemysław Krzyżanowski dodał, że możliwe jest nauczanie etyki międzygminne i międzypowiatowe.

KWRiST skierowała projekt nowelizacji do zespołu ds. edukacji.

TAGI
KOMENTARZE2

  • erka 2014-02-28 12:43:24
    biorąc pod uwagę, że etyka ma być "zamiennikiem" za religię - problemem nie jest etyka lecz właśnie religia, która zdecydowanie powinna powrócić do salek katechetycznych
  • Szary Obywatel 2014-02-27 07:43:01
    W pewnej gminie pewnego powiatu w dzisiejszym województwie mazowieckim (przed wojną było to kieleckie), przed wojną pracowało 9 osób a dziś pracuje ok. 65 osób i to w dobie komputeryzacji i cyfryzacji. Skąd mają na to pieniądze?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!