Partnerzy portalu

Ile dzieci pod opieką jednego wychowawcy?

  • PAP
  • 26 lipca 2013 - 18:09
Ile dzieci pod opieką jednego wychowawcy?
Adobe Stock
Liczba dzieci i młodzieży na kolonii lub obozie, pozostających pod opieką jednego wychowawcy, nie może przekraczać 20 osób – przypomina MEN.

Podkreśla też, że za ich bezpieczeństwo odpowiadają przede wszystkim organizatorzy letniego wypoczynku.

„Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży przebywającym na koloniach i obozach jest podstawowym obowiązkiem organizatorów letniego wypoczynku" - przypomina na swojej stronie internetowej Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W piątek resort zwrócił uwagę, że sprawę bezpieczeństwa uczniów na wakacjach reguluje rozporządzenie MEN „w sprawie warunków, jakie muszą spełnić organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania".

MEN podkreśla, że kontrola organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży rozpoczyna się już w trakcie przyjmowania zgłoszeń. Dokumentację dotyczącą m.in. miejsca wypoczynku uczniów, kwalifikacji opiekunów i opieki medycznej analizuje kurator oświaty. W przypadku braku wymaganych do zgłoszenia dokumentów kurator żąda ich uzupełnienia. Kurator oświaty prowadzi także nadzór nad wypoczynkiem w trakcie jego trwania.

„Takie kontrole prowadzone są systematycznie przez cały okres wakacji przez wizytatorów kuratoriów oświaty. Stwierdzone przez nich nieprawidłowości mogą być podstawą do cofnięcia zezwolenia dla organizatorów, a kolonia lub obóz mogą zostać zamknięte" - ostrzega MEN.

MEN przypomina też, że organizatorzy wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży są zobowiązani zatrudniać odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną. Wychowawcami mogą być m.in. nauczyciele, studenci z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym, osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, instruktorzy harcerscy lub trenerzy i instruktorzy sportowi.

Liczba uczestników kolonii lub obozu pozostających pod opieką jednego wychowawcy - podkreśla MEN - nie może przekraczać 20 osób. W przypadku dzieci do 10 roku życia liczba osób pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15.

Rodzice mogą sprawdzić czy wybrane formy wypoczynku ich dzieci są zorganizowane zgodnie z prawem w rejestrze dostępnym na stronie www.wypoczynek.gov.pl.

Resort edukacji przypomina również, że w grudniu 2012 r. minister edukacji Krystyna Szumilas wystąpiła do ministra sprawiedliwości z propozycją wprowadzenia zmiany prawa określającej, że opiekę nad uczniami w czasie wypoczynku mogą sprawować wyłącznie osoby niekarane.

Ponadto trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia dotyczącego warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej.

„Zostaną przeanalizowane wszystkie zapisy obecnego rozporządzenia, ze szczególną uwagą na rozstrzygnięcia, które regulują wrażliwe kwestie, np. dotyczące wymagań stawianych wychowawcom i kierownikom wypoczynku oraz sposobu uzyskiwania kompetencji kadrowych przez te osoby" - zapewniło MEN.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!