Partner portalu

Inicjatywa samorządu: kwadratowy stół oświatowy rozpoczął działalność

Inicjatywa samorządu: kwadratowy stół oświatowy rozpoczął działalność
Adobe Stock
Ruszyły prace nad opracowaniem dotyczącym kierunków rozwoju polskiej edukacji do 2035 roku. Projekt ma być wynikiem prac szeroko rozumianego forum obywatelskiego, w którym swoje miejsce znajdą zarówno przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego jak i pracownicy oświaty, przedstawiciele rządu i organizacji pozarządowych, w tym organizacje rodziców. Na pierwszym spotkaniu wyznaczono zadania i ustalono wstępny harmonogram prac.
 • Samorządowcy rozpoczęli prace nad perspektywami rozwoju polskiej edukacji do 2035 roku. Wstępny projekt ma być gotowy już w czerwcu. 
 • W obradach stołu mają uczestniczyć samorządowcy oraz przedstawiciele wszystkich grup zainteresowanych rozwojem edukacji.
 • Formuła stołu jest otwarta, a jedyne ograniczenie dotyczy polityków - stół ma charakter samorządowo-obywatelski.

Bez oficjalnych komunikatów, ale zgodnie z ustaleniami II Samorządowej Debaty Oświatowej samorządowcy i ich goście, zgromadzeni w siedzibie Związku Powiatów Polskich w PKiN w Warszawie, przystąpili do prac, mających na celu poprawę jakości polskiej edukacji. Celem kwadratowego stołu edukacyjnego, który wczoraj zainaugurował działalność jest opracowanie programu „Polska edukacja 2020-2035”.

Czytaj także: "Będziemy strajkować, aż rząd zmieni zdanie". Tysiące ludzi pod ministerstwem

- Przede wszystkim ustaliliśmy, że bez względu na to, co będzie się działo z okrągłym stołem premiera Morawieckiego, to swoje robimy. Umówiliśmy się, że nasz stół będzie obywatelsko-samorządowy. Jego formuła będzie otwarta - zapraszamy wszystkich, bez względu na to, jakie mają wizje polskiej edukacji i czy uważają ten pomysł za dobry, czy zły. Postanowiliśmy, że te cztery strony stołu będą zarezerwowane dla obywateli, przedstawicieli rządu, samorządu, związków zawodowych i stowarzyszeń branżowych, takich jak Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty - mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich, osobiście zaangażowany w projekt.

Czytaj także: Przedstawiciele rządu usiądą do rozmów ze związkami nauczycielskimi

Prace nad kierunkami rozwoju polskiej edukacji do 2035 r. mają przebiegać pod hasłem „zero polityki, maksimum merytoryki”. Z tego powodu organizatorzy kwadratowego stołu nie zamierzają zapraszać do niego polityków. Ci dostaną program dopiero pod koniec września, kiedy opracowanie będzie gotowe. - Wtedy to, czy zechcą poprzeć zaproponowane w nim rozwiązania, czy nie, będzie już wyłącznie ich sprawą - wyjaśnia ekspert ZMP. 

Sześć podstolików

Prace kwadratowego stołu mają przebiegać w ramach sześciu podstolików:

 1. 1) Uczeń, rodzic, nauczyciel, szkoła i społeczność lokalna,
 2. 2) Organizacja systemu oświaty,
 3. 3) Pracownicy oświaty,
 4. 4) Jakość i standardy oświatowe,
 5. 5) Finansowanie oświaty,
 6. 6) Kształcenie zawodowe.

Co najmniej trzy z nich będą prowadzone przez organizacje pozarządowe, w tym Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty.

- Dzielimy się pracą, w związku z czym wszyscy będą musieli dopiąć ten projekt formalnie, ale ruszyliśmy. To się dzieje - mówi podekscytowany Marek Wójcik.   

Na wczorajszym spotkaniu harmonogram prac również został ustalony. Podzielono go na kilka etapów - pierwszy, który już się rozpoczął, to prace organizacyjne i działania mające na celu zgromadzenie wokół projektu jak największej liczby środowisk, ustalenie zespołów roboczych do poszczególnych podstolików, trybu ich pracy itd. Drugi - praca w podstolikach, której finałem ma być projekt programu.  

Ostre tempo prac 

- Zakładamy pracę dynamiczną, ale jednocześnie zamierzamy ją konsultować z jak największą liczbą ekspertów i środowisk. Będziemy ich pytać, co sądzą o konkretnych rozwiązaniach - wyjaśnia Marek Wójcik.

 Pod koniec czerwca powstanie pierwszy projekt, który zostanie rozesłany do jednostek samorządu terytorialnego, organizacji zawodowych, organizacji związkowych, po to, żeby miały one nad czym dyskutować. Wnioski z dyskusji zostaną zebrane i ponownie opracowane w formie jednego wspólnego programu. Dopiero ta wersja projektu trafi do Rady Dialogu Społecznego, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, parlamentarnej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na Kongres OSKKO, Kongres Związku Gmin Wiejskich, Kongres Fundacji Inicjatyw Oświatowych, do partnerów biznesowych i związków zawodowych - wylicza Marek Wójcik i dodaje - długo zastanawialiśmy się, jak podejść do kwestii okrągłego stołu, który zwołuje premier Morawiecki. W żadnym kontekście nie usłyszeliśmy jednak, że będzie przy nim miejsce dla samorządu, dlatego postanowiliśmy, że będziemy robić swoje. Koncepcja już jest. Teraz ruszamy z konkretnymi czynnościami - mówi ekspert ZMP.

Kolejne spotkanie już pod koniec przyszłego tygodnia.  

TAGI
KOMENTARZE11

 • realista 2019-06-23 12:11:44
  Do Z. Walczak: Niestety rozwiązania nie są takie proste. Jeżeli w rękach samorządów pozostanie infrastruktura to nawet doskonałe szkoły techniczne, technika i licea nie doczekają się remontu bo pieniądze będą pakowane w przedszkola i podstawówki - dzieci z okręgu wyborczego. Bo do szkół średnich n...ie ma rejonizacji więc nie ma coo inwestować gdzie się nie zwróci w głosach wyborczych.  rozwiń
 • nauczycielka 2019-05-08 17:42:17
  Proszę Pani, zapraszamy do/na NOoE
 • obywatelka 2019-05-08 17:36:48
  chyba nie chodzi tu tylko o ZNP?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!