Jak wybrać dobrego korepetytora? Oto pięć wskazówek

Jak wybrać dobrego korepetytora? Oto pięć wskazówek
To ogromna wygoda, kiedy możemy "przetestować" korepetytora już od września (fot.pixabay)
Rynek korepetycji w Polsce rośnie z roku na rok. Szacuje się, że z korepetycji korzysta już co trzeci uczeń. Lawinowo rośnie też liczba osób udzielających korepetycji. Jak z setek dostępnych ofert wybrać najlepszego korepetytora? Podpowiadamy!
 • Wrzesień to najgorszy czas na szukanie dobrego korepetytora, bo większość osób udzielających korepetycji ma już wypełnione kalendarze.
 • W większości ogłoszeń znajdziemy informacje o doświadczeniu, jednak tylko na specjalnych platformach możemy liczyć na to, że informacje te zostały pozytywnie zweryfikowane.
 • By korzystać z usług najlepszych korepetytorów i nie przepłacać, warto zapytać o zajęcia grupowe.

Ile na korepetycje chcemy przeznaczyć? Czego oczekujemy? - to dwa pytania, na które warto odpowiedzieć sobie jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań korepetytora. Zarówno ceny, korepetytorzy i siatka zajęć będą się różnić w zależności od tego, na jaki efekt z dodatkowych lekcji liczymy. Godzina matematyki na poziomie podstawowym to koszt około 60 złotych, godzina angielskiego na poziomie biznesowym zaczyna się od stu złotych w górę.

1. Szukaj korepetytora w odpowiednim miejscu

Gdzie szukać korepetytora? Najłatwiej jest oczywiście zapytać znajomych. To najprostszy i zwykle niezawodny sposób. Mamy pewność, że opinia, którą usłyszymy na temat korepetytora, będzie szczera, skoro sprawdzili go na własnej skórze.

Dodatkowych lekcji można szukać między innymi na portalach społecznościowych, serwisach ogłoszeniowych czy na specjalnych platformach skupiających korepetytorów i uczniów. W większości ogłoszeń znajdziemy informacje o doświadczeniu danego nauczyciela, jednak tylko na specjalnych platformach, takich jak Nauczeni.pl, możemy liczyć na to, że informacje te zostały pozytywnie zweryfikowane.

- U nas każdy z nauczycieli ma przedstawioną swoją historię, gdzie był, co robił, jakie doświadczenie zdobywał w ciągu swojej kariery - mówi Olga Urbanek, doradca w portalu Nauczeni.pl.

- Ja zajmuję się tym, że bezpośrednio łączę ucznia z nauczycielem. Poza weryfikowaniem umiejętności nauczyciela prowadzimy taką skalę zadowolenia z danych zajęć. Uczniowie po każdych zajęciach mogą napisać krótki komentarz dotyczący pracy z danym korepetytorem i dzięki temu mogę się również tym kierować przy polecaniu nauczyciela.

(foto.Pixabay)
(foto.Pixabay)

2. Stawkę za korepetycje - na co zwrócić uwagę?

Nie zawsze najdroższy znaczy najlepszy. Zbyt niskie stawki za lekcje indywidualne wiążą się jednak z ryzykiem, że jest to osoba o małym doświadczeniu lub że zostaniemy na lodzie, jeśli korepetytorowi trafi się uczeń za lepszą stawkę.

Koszt korepetycji różni się oczywiście w zależności od przedmiotu, poziomu nauczania, który chcemy osiągnąć czy nawet miejsca, w którym korepetycji szukamy. Za godzinę nauki matematyki na Śląsku i w Warszawie średnio zapłacić trzeba około 100 złotych. W Rzeszowie i Gdańsku za tę samą lekcję uczniowie zapłacą 50 złotych. Podobnie ceny kształtują się przy dodatkowych lekcjach języka obcego.

By korzystać z usług najlepszych korepetytorów i nie przepłacać, warto zapytać o zajęcia grupowe. To trend, który bardzo mocno rozwinął się w trakcie pandemii i wciąż cieszy się dużą popularnością. Zajęcia odbywają się zwykle w małych grupach, a cena to zazwyczaj 50 procent stawki, jaką musielibyśmy zapłacić za lekcje indywidualne.

W przypadku korepetycji dla osób pracujących zawodowo warto też zapytać o możliwość dofinansowania zajęć dodatkowych. Wiele zakładów pracy dofinansowuje lub finansuje w całości np. kursy językowe. Wielu przedsiębiorstwom łatwiej jest uzasadnić wydatek na dokształcania pracownika niż na jego podwyżkę.

Czytaj też: Tak ma wyglądać nauczanie zdalne w tym roku szkolnym. Jest rozporządzenie

3. Nie szukaj na ostatnią chwilę

Nie jest tajemnicą, że wielu rodziców przypomina sobie o korepetycjach dopiero na początku roku szkolnego. Wrzesień to najgorszy czas na szukanie dobrego korepetytora, większość osób udzielających korepetycji ma już wypełnione kalendarze. Trudna sytuacja jest także w kwietniu i maju, kiedy masowo uczniowie na zajęciach pozalekcyjnych chcą się przygotować do zbliżających się egzaminów maturalnych czy egzaminów ósmoklasisty.

Wrzesień to najgorszy czas na szukanie dobrego korepetytora, bo większość osób udzielających korepetycji ma już wypełnione kalendarze (foto. Pixabay)
Wrzesień to najgorszy czas na szukanie dobrego korepetytora, bo większość osób udzielających korepetycji ma już wypełnione kalendarze (foto. Pixabay)

Najlepiej szukać korepetytora z odpowiednim wyprzedzeniem. Będziemy mieć czas na porównanie opinii, stawek i dopasowanie kalendarza korepetycji do własnych potrzeb. Na portalu Nauczeni.pl już w czerwcu można było wykupić pakiet, który gwarantował uczniom korepetytora od 1 września.

- Od wielu lat przyglądamy się branży i wiemy, że z takimi decyzjami nie warto czekać na ostatni moment - mówi Olga Urbanek, doradca w portalu Nauczeni.pl. - To ogromna wygoda, kiedy możemy "przetestować" korepetytora już od września, wypracować wspólnie z nim schematy i stopniowo dopasowywać liczbę lekcji do materiału opracowywanego w szkole.

4. Wybierz korepetycje online

Nie zawsze możemy liczyć na to, że w naszej okolicy znajdzie się korepetytor o odpowiednich umiejętnościach. To problem, który dotyka głównie mieszkańców mniejszych miejscowości. Z podobnym wyzwaniem będziemy musieli się zmierzyć, szukając korepetytora ze specjalistyczną wiedzą. W obu tych przypadkach rozwiązaniem problemu może być internet.

- Korepetycje online, choć jeszcze kilka lat temu wydawały się abstrakcją, dziś cieszą się dużym powodzeniem. Dzięki temu możemy spotkać się z wymarzonym korepetytorem, nie wychodząc z domu, nawet jeśli on znajduje się na drugim końcu Polski czy w innym kraju - bo i takie sytuacje się zdarzają - podkreśla Olga Urbanek. - Nie ma lepszej bazy niż internet i szukanie korepetycji online. Są osoby, które dają korepetycje zza granicy naszego kraju i to jest ogromna wartość, zwłaszcza w przypadku nauki języka obcego - dodaje.

5. Na dobrego korepetytora warto poczekać

Jeśli mamy pewność, że korepetytor, o którym marzymy, znajdzie dla nas czas, ale dopiero za kilka tygodni lub miesięcy, warto na niego poczekać, nie tracąc po drodze pieniędzy czy czasu na rozwiązania, z których nie będziemy zadowoleni. Jeśli jednak nie możemy czekać, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
TAGI
KOMENTARZE6

 • Sławomir 2022-09-21 09:19:48
  Do N-l : wiem, że tu jesteś cesiulku, nie musisz mi przypomnieć. Wywalili cię z "nie dla chaosu w szkole" to nic ci innego nie zostało 😎
 • N-l 2022-09-20 22:29:57
  Sławomir ; znowu się tu kręcisz jak smród po gaciach
 • Sławomir 2022-09-20 19:44:49
  Do Edekbezkredek: chętnie bym się tam udał ale boję się, że czesiulku cię tam spotkam. 😎

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!