Jak zmieniać polską oświatę? Samorządowcy i eksperci mają konkretne propozycje

 • AKC
 • 1 kwietnia 2021 - 08:38
Jak zmieniać polską oświatę? Samorządowcy i eksperci mają konkretne propozycje
Samorządowcy zachęcają do dyskusji na temat oświaty (fot. mat. pras. Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”)
Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” kontynuuje rozmowy o polskiej oświacie. Cykl ma poruszać obszary możliwe do zmiany w ramach obowiązujących przepisów regulujących system oświaty w naszym kraju.
 • Webinarium skierowane jest do starostów, prezydentów, burmistrzów, wójtów, zastępców wymienionych osób, sekretarzy, skarbników, kierowników i pracowników urzędów zajmujących się oświatą, radnych rad powiatów, miast i gmin, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wszystkich osób zainteresowanych polską oświatą.
 • Prowadzącym jest Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica.
 • Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Szkoły Liderów oraz programu Leadership Academy for Poland jest samorządowcem zaangażowanym w tematy budowania relacji w edukacji.

- Nie możemy wiecznie czekać na odgórne zmiany i koncentrować się na dyskusjach o rzeczach, na które nie mamy wpływu.  Edukację można zmieniać również oddolnie.  A my, samorządowcy możemy inicjować lub wspierać te procesy. Jak? Odpowiedzi na to właśnie pytanie będziemy szukali podczas naszych spotkań - mówi Skonieczka. 

Poprzez takie spotkania, Stowarzyszenie Samorządy dla Polski stara się pomnażać doświadczenia samorządowców i integrować nasze środowisko.

- Teoretycznie wójt wiejskiej gminy i prezydent dużego miasta mają ze sobą mało wspólnego, w praktyce okazuje się, że problemy - chociaż w różnych skalach - to jednak są takie same.  „Samorządy dla Edukacji” to platforma mająca inspirować mądre inwestycje w oświatę, zamiast dość powszechnego „dokładania do subwencji -  dodaje Dorota Zmarzlak, członek zarządu Stowarzyszenia, wójt gminy Izabelin.

Czytaj też: Rząd szykuje zmiany w Karcie Dużej Rodziny i opiece nad dziećmi. Uwzględni postulaty gmin

Spotkania będą odbywały się w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 9. Więcej informacji można znaleźć na fanpagu Samorządów Dla Polski na Facebooku. Najbliższe spotkanie odbędzie się 7 kwietnia, zaproszonymi gośćmi są Oktawia Gorzeńska, ekspertka ds. innowacji, zmiany, przywództwa oraz cyfryzacji w edukacji oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu odpowiedzialna m.in. za edukację.

Pierwsze wnioski

Podczas pierwszego webinarium zaproszeni goście - Ewa Radanowicz, ekspert ds. innowacji, przestrzeni i zmiany w edukacji oraz Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta miasta Białegostoku rozmawiali o tym, że w dobrej edukacji nie trzeba wybierać - wyniki w testach czy kompetencje dzieci. Wyniki czy atmosfera w szkole. Zdaniem gości webinariów można mieć jedno i drugie.

- Trzeba zacząć zmianę, która będzie zmierzała w kierunku „przemeblowania” szkoły - zmienić sposób „rozliczania” nauczycieli i dzieci z wyników testowych na rzeczową i konstruktywną rozmowę i działania na temat innowacji, postaw proinnowacyjnych i kompetencji jakich potrzebują pracodawcy - argumentowali podczas webinarium.

Czytaj też: Gminom brakuje pieniędzy na dodatki dla nauczycieli. Jest odpowiedź ministerstwa

I podkreślali, że trzeba kreować i inwestować w projekty społeczne i środowiskowe, zamiast zarzucać szkoły i przedszkola kolejnymi konkursami i wyścigiem po miejsca i medale.

- Warto też „sprowadzać” do swojej gminy, wsi, miasta nowości z zakresu potrzeb, trendów nie tylko edukacyjnych ale również społecznych. Stawiać na ekspertów w danych dziedzinach. Organizować wizyty studyjne do polskich miejsc i szerzyć konieczność zmiany - wymieniali.

TAGI
KOMENTARZE10

 • Q X Q 2021-04-04 00:36:38
  !🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕...  rozwiń
 • Q X Q 2021-04-04 00:34:27
  🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕...  rozwiń
 • Kinga 2021-04-02 13:06:23
  Nie zaszkodziloby. Wkoncu to chodzi o dobro dzieci! Szkolic wiecej nauczycieli! Najlepiej nastawiac jedynek bo dzis mam zly humor albo wyrzywc się bo cos mi prywatnie nie poszlo....dostajecie te dzieci pod opiekę i nie powinno byc zarzutow tymczasem na kazdym kroku coś.....wiecej dyscypliny i odbyc...ia w szkole ktora jest miejscem publicznym.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!