Partnerzy portalu

Jaki sprzęt komputerowy powinna posiadać szkoła? Ministerstwo określiło wymagania

Jaki sprzęt komputerowy powinna posiadać szkoła? Ministerstwo określiło wymagania
Projekt rozporządzenia dot. wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy (fot. shutterstock)
Wyposażenie szkół w sprzęt komputerowy oraz jego minimalne wymagania przewiduje projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki, które opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji.
  • Projektowana nowela rozporządzenie przewiduje wyposażenie szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących kształcenie w formie dziennej w sprzęt komputerowy, w tym komputery stacjonarne, laptopy i tablety.
  • Wykorzystanie tych technologii cyfrowych ma być pomocne przy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
  • Do rozporządzenia zaproponowano dodanie załącznika określającego minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego w wariancie dla ucznia i dla nauczyciela.

Ministerstwo określiło wymagania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego

Mowa o projekcie noweli rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania.

Czytaj też: Miliard złotych na nowoczesne technologie dla szkół

Projektowana nowela rozporządzenie przewiduje wyposażenie szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących kształcenie w formie dziennej w sprzęt komputerowy, w tym komputery stacjonarne, laptopy i tablety. Wykorzystanie tych technologii cyfrowych ma być pomocne przy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Do rozporządzenia zaproponowano dodanie załącznika określającego minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego w wariancie dla ucznia i dla nauczyciela.

Wymagania wobec sprzętu komputerowego dla ucznia

W wariancie dla ucznia wskazano, że komputer stacjonarny powinien składać się z: jednostki centralnej, monitora ekranowego, klawiatury w układzie QWERTY, myszy komputerowej lub zewnętrznego gładzika, WiFi - co najmniej wersja i Bluetooth - co najmniej wersja 5. Jednostka centralna powinna m.in. mieć wydajność w teście CrossMark - co najmniej 1200 punktów, pamięć RAM - co najmniej 16GB, pamięć masowa (dysk SSD) - co najmniej 256GB i port wideo.

Inne wymagania wobec sprzętu komputerowego dla ucznia i inne dla nauczyciela (fot. freepik/gpointstudio)
Inne wymagania wobec sprzętu komputerowego dla ucznia i inne dla nauczyciela (fot. freepik/gpointstudio)

Z kolei laptop dla ucznia powinien mieć m.in. następujące minimalne wymagania techniczne wydajność w teście CrossMark - co najmniej 1000 punktów, pamięć RAM - co najmniej 8GB, pamięć masowa (dysk SSD) - co najmniej 128GB.

Tablet dla ucznia powinien spełniać m.in. następujące wymagania techniczne: wydajność w teście CrossMark - co najmniej 700 punktów, pamięć RAM - co najmniej 4GB i pamięć masowa (dysk SSD) - co najmniej 64GB i ekran o przekątnej co najmniej 8 cali.

Wymagania wobec sprzętu komputerowego dla nauczyciela

W wariancie dla nauczyciela sprzęt z reguły ma wyższe wymagania techniczne.

Minimalne wymagania określone w załączniku do rozporządzenia mają obowiązywać w stosunku do sprzętu komputerowego, który będzie zakupiony przez organy prowadzące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe kształcące w formie dziennej po 31 sierpnia 2023 r.

Czytaj też: Technologia cyfrowa nie jest wrogiem rozwoju oświaty

"Rozwiązania zawarte w projektowanym rozporządzeniu stanowią realizację tzw. kamienia milowego (numer porządkowy C9G) przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

"Należy wskazać, że jednym z podstawowych celów KPO jest zapewnienie optymalnego poziomu rozwoju cyfrowego - w skali całego kraju - oraz kompetencji kluczowych dla rozwoju gospodarki przyszłości, z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju" - dodano.

Projekt rozporządzenia nie określa ilości sprzętu komputerowego

W uzasadnieniu napisano, że cyfryzacja i innowacyjność systemu oświaty odgrywa w tym obszarze kluczową rolę a KPO zakłada podjęcie i realizację licznych reform oraz inwestycji w tej dziedzinie. Spośród nich wskazano na m.in. zapewnienie nowych komputerów przenośnych do dyspozycji nauczycieli - co najmniej 465 000 sztuk, i uczniów - co najmniej 735 000 sztuk; wyposażenie sal lekcyjnych w połączenie z siecią LAN - co najmniej 100 000 sal; utworzenie laboratoriów Sztucznej Inteligencji (AI) oraz nauki, techniki, inżynierii i matematyki (STEM) w szkołach i innych instytucjach edukacyjnych - co najmniej 16 000; cyfryzację systemu egzaminacyjnego.

Projekt rozporządzenia nie określa, jaką ilość sprzętu komputerowego będzie zakupywał organ prowadzący szkołę, pozostawiając decyzję w tym zakresie organowi prowadzącemu szkołę.

W czwartek projekt skierowano do uzgodnień. Nowela ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!