Jaki sprzęt komputerowy powinna posiadać szkoła? Ministerstwo określiło wymagania

- Projektowana nowela rozporządzenie przewiduje wyposażenie szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących kształcenie w formie dziennej w sprzęt komputerowy, w tym komputery stacjonarne, laptopy i tablety.
- Wykorzystanie tych technologii cyfrowych ma być pomocne przy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
- Do rozporządzenia zaproponowano dodanie załącznika określającego minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego w wariancie dla ucznia i dla nauczyciela.
Ministerstwo określiło wymagania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego
Mowa o projekcie noweli rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania.
Czytaj też: Miliard złotych na nowoczesne technologie dla szkół
Projektowana nowela rozporządzenie przewiduje wyposażenie szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących kształcenie w formie dziennej w sprzęt komputerowy, w tym komputery stacjonarne, laptopy i tablety. Wykorzystanie tych technologii cyfrowych ma być pomocne przy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Do rozporządzenia zaproponowano dodanie załącznika określającego minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego w wariancie dla ucznia i dla nauczyciela.
Wymagania wobec sprzętu komputerowego dla ucznia
W wariancie dla ucznia wskazano, że komputer stacjonarny powinien składać się z: jednostki centralnej, monitora ekranowego, klawiatury w układzie QWERTY, myszy komputerowej lub zewnętrznego gładzika, WiFi - co najmniej wersja i Bluetooth - co najmniej wersja 5. Jednostka centralna powinna m.in. mieć wydajność w teście CrossMark - co najmniej 1200 punktów, pamięć RAM - co najmniej 16GB, pamięć masowa (dysk SSD) - co najmniej 256GB i port wideo.

Z kolei laptop dla ucznia powinien mieć m.in. następujące minimalne wymagania techniczne wydajność w teście CrossMark - co najmniej 1000 punktów, pamięć RAM - co najmniej 8GB, pamięć masowa (dysk SSD) - co najmniej 128GB.
Tablet dla ucznia powinien spełniać m.in. następujące wymagania techniczne: wydajność w teście CrossMark - co najmniej 700 punktów, pamięć RAM - co najmniej 4GB i pamięć masowa (dysk SSD) - co najmniej 64GB i ekran o przekątnej co najmniej 8 cali.
Wymagania wobec sprzętu komputerowego dla nauczyciela
W wariancie dla nauczyciela sprzęt z reguły ma wyższe wymagania techniczne.
Minimalne wymagania określone w załączniku do rozporządzenia mają obowiązywać w stosunku do sprzętu komputerowego, który będzie zakupiony przez organy prowadzące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe kształcące w formie dziennej po 31 sierpnia 2023 r.
Czytaj też: Technologia cyfrowa nie jest wrogiem rozwoju oświaty
"Rozwiązania zawarte w projektowanym rozporządzeniu stanowią realizację tzw. kamienia milowego (numer porządkowy C9G) przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.
"Należy wskazać, że jednym z podstawowych celów KPO jest zapewnienie optymalnego poziomu rozwoju cyfrowego - w skali całego kraju - oraz kompetencji kluczowych dla rozwoju gospodarki przyszłości, z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju" - dodano.
Projekt rozporządzenia nie określa ilości sprzętu komputerowego
W uzasadnieniu napisano, że cyfryzacja i innowacyjność systemu oświaty odgrywa w tym obszarze kluczową rolę a KPO zakłada podjęcie i realizację licznych reform oraz inwestycji w tej dziedzinie. Spośród nich wskazano na m.in. zapewnienie nowych komputerów przenośnych do dyspozycji nauczycieli - co najmniej 465 000 sztuk, i uczniów - co najmniej 735 000 sztuk; wyposażenie sal lekcyjnych w połączenie z siecią LAN - co najmniej 100 000 sal; utworzenie laboratoriów Sztucznej Inteligencji (AI) oraz nauki, techniki, inżynierii i matematyki (STEM) w szkołach i innych instytucjach edukacyjnych - co najmniej 16 000; cyfryzację systemu egzaminacyjnego.
Projekt rozporządzenia nie określa, jaką ilość sprzętu komputerowego będzie zakupywał organ prowadzący szkołę, pozostawiając decyzję w tym zakresie organowi prowadzącemu szkołę.
W czwartek projekt skierowano do uzgodnień. Nowela ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.