Partnerzy portalu

Jest coraz mniej czasu na wybór maturalnych przedmiotów. Jak zmienić deklarację?

  • NR
  • 25 listopada 2022 - 10:16
Jest coraz mniej czasu na wybór maturalnych przedmiotów. Jak zmienić deklarację?
Nie ma możliwości zmiany deklaracji maturalnej po 7 lutego (Fot. Pixabay)
Do 7 lutego uczniowie mogą zmienić decyzję dotyczącą przedmiotów, jakie chcą zdawać na maturze. Choć pierwotną deklarację maturzyści musieli złożyć do 30 września, wciąż mają możliwość zmiany. Jak zmienić deklarację maturalną? podpowiadamy!

Język polski, matematyka i język obcy to przedmioty obowiązkowe, która na egzaminie maturalnym zdawać będzie musiał każdy maturzysta. Dodatkowo by otrzymać świadectwo dojrzałości absolwenci muszą przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym).

Z obowiązkowego zdawania przedmiotu dodatkowego zwolnieni są absolwenci technikum (z lat 2006-2023) oraz branżowej szkoły II stopnia (z roku 2022-2023) posiadający dyplom zawodowy na poziomie technika.

W 2023 roku absolwenci, aby zdać maturę muszą uzyskać co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów z egzaminów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej oraz przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

 Czytaj też: Trwa matura próbna 2023. Sprawdzanie odpowiedzi nie takie proste

Jak zmienić deklarację maturalną?

Uczeń ma prawo zarówno zmienić listę wcześniej wybranych przez siebie przedmiotów, jak i dopisać dodatkowe. Deklarację ostateczną należy złożyć do dyrektora macierzystej szkoły w terminie do 7 lutego 2023 r. Nie ma możliwości zmiany deklaracji po 7 lutego. Nie należy wypełniać nowej deklaracji, wszelkie poprawki będą nanoszone na złożonej we wrześniu deklaracji wstępnej. Uczeń, który chce dokonać zmian w tym dokumencie, powinien mieć ze sobą dokument tożsamości.

O zmianę deklaracji mogą prosić również absolwenci, którzy chcą np. poprawić maturę, albo przystąpić do egzaminu, którego wcześniej nie pisali, a np. potrzebny jest im w rekrutacji na wymarzony kierunek studiów.

Jeśli maturzysta złożył wyłącznie deklarację wstępną i nie chce wprowadzać w niej zmian, to nic nie musi już składać, a deklaracja wstępna staje się deklaracją ostateczną z dniem 8 lutego 2023 r.

Czytaj też: Nie wobec każdego i nie po równo. Tak wygląda empatia w wydaniu polskich uczniów

Jakie przedmioty maturzyści wybierają najczęściej ?

Jak podaje CKE, najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym w 2022 roku był język angielski. Zdecydowało się na niego 192,7 tys. absolwentów – 66,6 proc. Drugie miejsce pod względem popularności zajęła matematyka (26,8 proc.), a trzecie geografia (22,6 proc.). Z pozostałych wysoko uplasowały się także język polski i biologia. Uczniowie decydują się najczęściej na takie przedmioty, które są uwzględniane w rekrutacjach na wiele kierunków, dzięki czemu mogą wybierać spośród wielu ofert uczelni.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!