Partnerzy portalu

Jest projekt w sprawie dotacji na wyposażenie szkół. Kwoty okażą się wystarczające?

 • WOK
 • 17 stycznia 2023 - 16:41
Jest projekt w sprawie dotacji na wyposażenie szkół. Kwoty okażą się wystarczające?
Rozporządzenie ws. dotacji na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne wejdzie w życie 1 kwietnia 2023 r. (Fot. PAP/Lech Muszyński)
1 kwietnia br. ma wejść w życie rozporządzenie w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne. Wcześniejsze propozycje rządu w zakresie subwencji oświatowej spotkały się z krytyką samorządów. Czy proponowane kwoty dotacji wywołają podobne kontrowersje?
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało 17 stycznia projekt rozporządzenia dotyczący dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2023 roku.
 • Regulacja ustala maksymalne kwoty dotacji celowej obliczanej i przyznawanej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych w podręczniki i materiały edukacyjne.
 • Projektowane rozporządzenie określa też między innymi nowe formularze na 2023 rok, uwzględniające m.in. maksymalne kwoty dotacji.

Zasady przyznawania dotacji na podręczniki bez większych zmian

17 stycznia na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2023 r.

- Rozwiązania przyjęte w projektowanym rozporządzeniu utrzymują, co do zasady, rozwiązania przyjęte w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z 25 marca 2022 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2022 r. - podaje w uzasadnieniu projektu resort edukacji i nauki.

Projektowane rozporządzenie określa nowe formularze na 2023 r., uwzględniające m.in. maksymalne kwoty dotacji określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 czerwca 2020 r. w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne.

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało projekt rozporządzenia ws. dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne (Fot. Adobestock)
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało projekt rozporządzenia ws. dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne (Fot. Adobestock)

Czytaj: Idą zmiany w naliczaniu subwencji oświatowej

Rozporządzenie dotyczące dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne w 2023 roku określa:

 • sposób przekazywania jednostkom samorządu terytorialnego - przez dyrektora szkoły podstawowej lub szkoły artystycznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz dyrektora szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę prawną niebędącą JST oraz osobę fizyczną - informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji celowej (w tym kwot refundacji) oraz wzór formularza zawierającego te informacje,
 • wzór wniosku o udzielenie dotacji celowej - w tym kwot refundacji - szkole podstawowej prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego oraz osobę fizyczną,
 • sposób przekazywania przez jednostki samorządu terytorialnego wojewodom wniosku o udzielenie dotacji celowej oraz wzór wniosku o udzielenie tej dotacji,
 • tryb i terminy udzielania oraz szczegółowy sposób rozliczania wykorzystania dotacji celowej - w tym kwot refundacji - oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji,
 •  szczegółowy sposób rozliczania wykorzystania dotacji (w tym kwot refundacji) oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji.

Czytaj: Taka subwencja oświatowa krzywdzi gminy. Samorządy protestują

Jakie placówki mogą wnioskować o dotację?

- Na podstawie projektowanego rozporządzenia, o dotację celową w 2023 r. będą mogły wnioskować szkoły uprawnione do uzyskania w 2023 r. dotacji celowej na wszystkich uczniów klas I, IV i VII szkół podstawowych - informuje projektodawca.

- Ponadto szkoły podstawowe będą mogły wnioskować w przypadku pozostałych klas, które otrzymały dotację celową na wszystkich uczniów w 2021 r. i 2022 r. w zakresie niezbędnym do wyposażenia szkół w podręczniki, materiały edukacyjne między innymi ze względu na zwiększenie się liczby uczniów danych klas w stosunku do liczby uczniów w roku ubiegłym oraz w zakresie refundacji kosztów poniesionych na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Maksymalne kwoty dotacji celowej na podręczniki i materiały edukacyjne

Maksymalne kwoty dotacji celowej - obliczanej i przyznawanej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej:

 • na podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne: 90 zł na ucznia (w przypadku klas I-III);
 • na podręczniki lub materiały edukacyjne:
  - 168 zł na ucznia (klasy IV),
  - 216 zł na ucznia (klasy V i VI),
  - 300 zł na ucznia klasy VII i VIII).

Natomiast kwota dotacji celowej na materiały ćwiczeniowe wynosi do 50 zł na ucznia w przypadku klas I-III oraz do 25 zł na ucznia w przypadku klas IV-VIII zgodnie z art. 55 ust. 5 pkt 2 i 4 ustawy.

Czytaj: Subwencja na uczniów w edukacji domowej po nowemu. Resort podaje wzór

- Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r. Zaproponowany termin umożliwi dyrektorom szkół przekazanie informacji niezbędnych do ustalenia wysokości dotacji celowej oraz złożenie wniosku o dotację celową na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych na rok szkolny 2023/2024 - argumentuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Nowe rozporządzenie określa maksymalne kwoty dotacji celowej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych w podręczniki i materiały edukacyjne (Fot. Shutterstock)
Nowe rozporządzenie określa maksymalne kwoty dotacji celowej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych w podręczniki i materiały edukacyjne (Fot. Shutterstock)

Co dalej z subwencją oświatową na 2023 rok?

Na razie projekt rozporządzenia dotyczącego dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne trafił do konsultacji. Być może nie wywoła takich kontrowersji, jak wcześniejszy projekt rozporządzenia w sprawie podziału części oświatowej subwencji w roku 2023, szczególnie w kontekście wynagrodzeń nauczycieli, które mocno zaniepokoiło samorządowców.

Przypomnijmy, że 12 listopada 2022 r. przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski Jacek Gursza przesłał do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka liczne uwagi samorządowców do projektu rozporządzenia w sprawie podziału części subwencji oświatowej na 202 rok.

Samorządy podkreślają, że obowiązujące przepisy nadal prowadzą do likwidacji małych szkół na terenach wiejskich.

- Wyliczona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wartość subwencji oświatowej na rok 2023 dla wielu gmin nie pozwala nawet na pokrycie wydatków zaplanowanych na wynagrodzenia nauczycieli, pracowników obsługi i administracji w szkołach podstawowych - zaznaczyli wielkopolscy samorządowcy.

TAGI
KOMENTARZE1

 • drukarek 2023-01-19 15:04:05
  Kwoty okażą się wystarczające? - na pewno tak !!! nauczyciele mają na tyle dużo pieniędzy by sami mogli kupować wszystko co do szkoły potrzebne - tak jest od wielu lat w wielu szkołach! I TO SIĘ NIE ZMIENI !!! a pieniądze będą przytulane przez "polecane" wójtowi czy burmistrzowi fir...my , każdy musi uszczknąć malutki kawałeczek tortu dla siebie ... tak to działa ! a naiwni muszą to dostrzec  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!