Jest regulacja w sprawie edukacji dzieci z Ukrainy

Jest regulacja w sprawie edukacji dzieci z Ukrainy
Rozporządzenie podtrzymuje dotychczasowe rozwiązania - oddziały klasowe mogą być powiększane o dzieci z Ukrainy (fot. shutterstock).
Ukazało się rozporządzenie w sprawie organizowania opieki i edukacji uczniom ukraińskim, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski. Tym samym samorządy i dyrektorzy placówek oświatowych mogą przystąpić do liczenia potrzebnych miejsc i oddziałów w przedszkolach, szkołach oraz placówkach edukacyjnych, a także liczby osób potrzebnych do opieki i edukacji dzieci z Ukrainy.
 • Samorządy, jako organy prowadzące, mogą już bez obaw organizować naukę i opiekę dla dzieci przybyłych z Ukrainy.
 • Regulacja potwierdza możliwość stosowania dotychczasowych rozwiązań w szkołach, przedszkolach oraz placówkach oświatowych.
 • Rozwiązuje też problemy dotyczące oceniania i egzaminowania uczniów przybyłych z Ukrainy.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 11 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.

Kontynuacja rozwiązań

Znowelizowane rozporządzenie przede wszystkim utrzymuje w mocy dotychczasowe rozwiązania dające placówkom wychowawczo-edukacyjnym możliwość m.in.:

 • tworzenia dla nich 25-osobowych oddziałów przygotowawczych;
 • przyjmowania dzieci ukraińskich do oddziałów przedszkolnych i klas I-III szkoły podstawowej, a także do oddziałów integracyjnych lub specjalnych i na zajęcia świetlicowe poprzez zwiększenie ich liczebności;
 • organizowania dodatkowych zajęć z języka polskiego, które mają odbywać się w minimalnym wymiarze 6 godzin tygodniowo i mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach do 15 uczniów;
 • przyjmowania niepełnosprawnych dzieci lub uczniów do przedszkoli, szkół i placówek specjalnych na podstawie oświadczenia rodzica lub osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem;
 • zatrudniania w publicznych placówkach oświatowych i wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych i poradniach specjalistycznych osób, które nie są nauczycielami;
 • powoływania do składu zespołu egzaminacyjnego sprawdzającego prace egzaminacyjne obywateli Ukrainy. Osoby te będą obowiązane odbyć szkolenie dla egzaminatorów.

Ocenianie i egzaminy

Nowelizacja wyraźnie określa też zasady oceniania uczniów uczęszczających do oddziałów przygotowawczych w roku szkolnym 2022/2023, którzy nie będą klasyfikowani ani na półrocze, ani na koniec roku i tak jak w roku minionym, nie otrzymają świadectwa szkolnego tylko zaświadczenie potwierdzające naukę w oddziale. Reguluje też zasady oceniania i wydawania świadectw dla uczniów uczęszczających wraz z dziećmi polskimi do klas lekcyjnych.

Ustęp 2 § 6d przewiduje na przykład, że w arkuszu ocen oraz na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej ucznia będącego obywatelem Ukrainy, w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: muzyka, plastyka, przyroda i technika, będzie wstawiana pozioma kreska.

Nowelizacja wyraźnie określa też zasady oceniania uczniów uczęszczających do oddziałów przygotowawczych (fot. pixabay)
Nowelizacja wyraźnie określa też zasady oceniania uczniów uczęszczających do oddziałów przygotowawczych (fot. pixabay)

Ustęp 3 tego przepisu określa, że w przypadku ucznia, który w roku szkolnym 2021/2022 otrzymał promocję do klasy VIII, w arkuszu ocen oraz na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: przyroda i technika, będzie wstawiana pozioma kreska. Ostatni ustęp tego przepisu stanowi, że w przypadku nieuzyskania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, uczeń będzie powtarzał klasę VIII i przystępował ponownie do egzaminu ósmoklasisty.

Dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej oraz ostatnich klas liceum, a także uczniów szkół artystycznych realizujących kształcenie w zakresie tychże klas szkoły podstawowej i liceum, przewiduje się egzamin, tak jak w przypadku uczniów polskich.

Czytaj też: Organizacja opieki przedszkolnej Ukraińców. Samorządy boją się o dotacje

Przy czym uczniowie klas VIII szkoły podstawowej, ostatnich klas liceów ogólnokształcących (i szkół artystycznych), którzy rozpoczną naukę po 30 września, a także uczniowie, którzy rozpoczną naukę w szkole branżowej I stopnia lub technikum po 15 września i będą chcieli przystąpić do egzaminu zawodowego, będą musieli złożyć deklarację w sprawie egzaminu do 15 marca 2023 r.

W każdym z tych przypadków dyrektorzy poszczególnych placówek będą zobowiązani do złożenia do 22 marca 2023 r. stosownej informacji (wykaz tych uczniów) do okręgowej komisji egzaminacyjnej.

DO POBRANIA
Edukacja dzieci z Ukrainy.pdf
358.1 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE6

 • Sławonir 2022-08-21 23:42:23
  te od Józka Bonka
 • Sławomir 2022-08-21 21:23:00
  Do Sławomir: bonki to co strażnik radiostacji robił że strachu? Buhahach
 • Sławomir 2022-08-21 20:33:23
  czesiulku ... zwieracze puszczajom i już bonki robisz?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!