Partnerzy portalu

Jest źle, bardzo źle. Uczniowie mają problem nawet z przewrotem w przód

Jest źle, bardzo źle. Uczniowie mają problem nawet z przewrotem w przód
Mała aktywność fizyczna i nadwaga powodują, że pogarsza się ogólny stan zdrowia dzieci (fot. shutterstock)
Pogarsza się sprawność fizyczna naszych dzieci, a coraz więcej z nich jest też otyłych. Aż 88 proc. dzieci z klas I-III nie potrafi wykonać przewrotu w przód - ostrzega prof. Anna Fijałkowska.
 • Sprawność fizyczna polskich dzieci systematycznie się pogarsza od wielu lat.
  Wskazują na to badania Akademii Wychowania Fizycznego.
 • Wynika z nich, że 88 proc. dzieci z klas I-III nie jest w stanie wykonać przewrotu w przód, z kolei 74 proc. dzieci z klas IV-VI nie potrafi kozłować piłki, a 57 proc. nie umie skakać przez skakankę.
 • Wraz ze spadkiem sprawności coraz więcej dzieci ma nadwagę lub otyłość.

Aż 88 proc. dzieci z klas I-III nie potrafi wykonać przewrotu w przód

Prof. Anna Fijałkowska, specjalistka pracująca w Zakładzie Kardiologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, od wielu lat badająca fizyczny i psychiczny stan zdrowia dzieci mówiła podczas VII Akademii Kardiologicznej o pogarszającej się sprawności fizycznej dzieci.

"O ile w 1979 r. dziesięciolatki były w stanie wykonać zwis na drążku przez 24 sekundy, to teraz już tylko przez osiem sekund" - zwróciła uwagę prof. Anna Fijałkowska. Skok w dal z miejsca dzieci wykonywały średnio na odległość 129 cm, obecnie - już zaledwie 100 cm. Siedmiolatki 600 metrów biegiem w 1979 r. były w stanie pokonać w czasie 3 minut i 5 sekund, dziś potrzebują na to 3 minut i 45 sekund.

Wraz ze spadkiem sprawności coraz więcej dzieci ma nadwagę lub otyłość

Wraz ze spadkiem sprawności dzieci coraz więcej z nich ma nadwagę lub otyłość. Wskazują na to przeprowadzone w 2021 r. badania Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Objęto nimi 2228 uczniów klas drugich w wieku ośmiu lat ze 109 szkół w 16 województwach i 49 powiatach oraz 865 rodziców. W 2021 r. nadwagę lub otyłość stwierdzono u 35,3 proc. dzieci, podczas gdy w 2016 r. - u 30,7 proc. Jedynie otyłość wykazywało 12,2 proc. ośmiolatków w 2016 r. i 16,8 proc. w 2021 r. "U wielu uczniów stwierdza się również nieprawidłowy rozkład tkanki tłuszczowej, sprzyjający otyłości brzusznej" - zauważa prof. Fijałkowska.

Sprawność fizyczna polskich dzieci systematycznie się pogarsza od wielu lat (fot. freepik)
Sprawność fizyczna polskich dzieci systematycznie się pogarsza od wielu lat (fot. freepik)

Mała aktywność fizyczna, nadwaga i otyłość, w tym szczególnie otyłość brzuszna, powodują, że pogarsza się ogólny stan zdrowia dzieci. Przykładem jest ciśnienie tętnicze krwi. Z tych samych badań wynika, że prawie 20 proc. uczniów klasy drugiej wykazuje pierwszy lub drugi stopień nadciśnienia tętniczego.

Niekorzystne zmiany zdrowotne pojawiające się już u dzieci źle prognozują na przyszłość

Zdaniem specjalistki tak niekorzystne zmiany zdrowotne pojawiające się już u dzieci źle prognozują na przyszłość. Wiele z nich po dorośnięciu będzie chorować na choroby cywilizacyjne, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz przewlekłe choroby nerek.

Do tego dochodzi jeszcze pogarszanie się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. W 2021 r. ponad 6 proc. ośmiolatków wykazywało objawy depresji. 44 proc. uczniów w tym wieku wskazywało na umiarkowane samopoczucie, a ponad 40 proc. na bardzo dobre samopoczucie. Na poczucie niskiego poziomu dobrostanu, związanego z ryzykiem depresji wskazywało 34,3 proc. nastolatków do 13. roku życia, 49,3 proc. w wieku 14-16 lat oraz 49,9 proc. od 17. roku życia.

"Co nas zatem czeka za 20-30 lat, gdy nasze dzieci dorosną?" - stawia pytanie specjalistka. Jej zdaniem konieczne są natychmiastowe i wszechstronne działania prewencyjne ukierunkowane na wszystkie grupy wiekowe dzieci i młodzieży.

TAGI
KOMENTARZE17

 • Adam 2023-09-20 10:03:15
  Jeśli chodzi o to, że wolniej biegają - to według mnie lepiej. Są po prostu ostrożniejsi.
 • Tom 2023-09-17 09:14:11
  Do Nikt: co ma piernik do wiatraka?
 • KRZYSZTOF 2023-09-17 09:11:09
  Teraz klucha sprzed telewizora czy komputera idzie do samochodu i jedzie do szkoły,a tam na korytarzu siedzi w czasie przerwy i zżera frytki i inne chipsy .Dawniej był spacer w czasie przerwy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!