Partnerzy portalu

Język ukraiński i ukraińskie podstawy programowe w szkołach?

Język ukraiński i ukraińskie podstawy programowe w szkołach?
Zgodnie z projektem możliwe będzie także tworzenie w roku szkolnym 2022/2023 w szkołach oddziałów międzynarodowych (fot. pixelio.de)
Senat zdecydował, że podejmie inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ma ona umożliwić m.in. tworzenie domowych punktów wychowania przedszkolnego i oddziałów w szkołach, w których nauczano by w ukraińskim systemie i w języku ukraińskim.
 • Zgodnie z senackim projektem w celu zapewnienia opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym, będących obywatelami Ukrainy, możliwe będzie tworzenia domowych punktów wychowania przedszkolnego.
 • Zgodnie z projektem możliwe będzie także tworzenie w roku szkolnym 2022/2023 w szkołach oddziałów międzynarodowych, w których uczniowie będący uchodźcami z Ukrainy mogliby się uczyć w języku ukraińskim zgodnie z ukraińską podstawą programową.
 • Ponadto projekt przewiduje, że uczniowie z Ukrainy, uczący się obecnie w klasach VIII szkół podstawowych, zostaliby zwolnieni z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty.

Za podjęciem tej inicjatywy ustawodawczej głosowało 58 senatorów, 41 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przedszkola dla dzieci z Ukrainy

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa i ustawy Prawo oświatowe trafi teraz do Sejmu.

Zgodnie z senackim projektem w celu zapewnienia opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym, będących obywatelami Ukrainy, możliwe będzie tworzenia domowych punktów wychowania przedszkolnego. Jest to rozwiązania podobne do zawartego już w ustawie o opiece nad dziećmi do trzech lat. Zgodnie z projektem w jednym domowym punkcie wychowania przedszkolnego mogłoby przebywać nie więcej niż siedmioro dzieci.

Zgodę na utworzenie punktu wychowania przedszkolnego przez osobę prawną inna niż jednostka samorządu terytorialnego lub przez osobę fizyczną samorząd mógłby wydać w szczególności w sytuacji niewystarczającej liczby dostępnych miejsc w publicznych przedszkolach i punktach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez samorząd.

Osoba prawna inna niż jednostka samorządu terytorialnego lub osoba fizyczna będąca organem prowadzącym domowy punkt wychowania przedszkolnego będzie mogła - zgodnie z projektem - wystąpić do gminy o udzielenie dotacji. Samorząd ma zaś otrzymać na wychowanka objętego opieką w takim punkcie pieniądze z budżetu państwa w kwocie odpowiadającej wysokości dotacji przewidzianej dla dzieci w wieku 2,5-5 lat w przedszkolach.

Ukraińskie podstawy programowe w szkołach

Zgodnie z projektem możliwe będzie także tworzenie w roku szkolnym 2022/2023 w szkołach oddziałów międzynarodowych, w których uczniowie będący uchodźcami z Ukrainy mogliby się uczyć w języku ukraińskim zgodnie z ukraińską podstawą programową. W oddziałach tych, jako nauczyciele mogliby być zatrudnieni obywatele Ukrainy, którzy na Ukrainie wykonywali zawód nauczyciela. Koszty kształcenia w oddziałach międzynarodowych miałyby być pokryte z dotacji z budżetu państwa.

"Proponowane rozwiązanie byłoby fakultatywną, kolejną formą kształcenia uczniów z Ukrainy (obok oddziałów przygotowawczych i klas ogólnodostępnych) i dawałoby organom prowadzącym i jednostkom oświatowym elastyczność w kształtowaniu oferty edukacyjnej dla uczniów z Ukrainy w zależności od zaistniałych potrzeb" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Ponadto projekt przewiduje, że uczniowie z Ukrainy, uczący się obecnie w klasach VIII szkół podstawowych, zostaliby zwolnieni z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Zwolnieni z tego egzaminu uczniowie mogliby zostać przyjęci do I klasy szkoły ponadpodstawowej po zakończeniu rekrutacji, decyzją dyrektora szkoły, jeżeli szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami. Jednocześnie projekt umożliwia przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty na wniosek rodzica ucznia z Ukrainy lub innej osoby sprawującej opiekę nad tym uczniem.

Kolonie i półkolonie dla uchodźców

Projekt noweli przewiduje także wprowadzenie regulacji, która ma na celu zapewnienie wypoczynku w czasie przerwy wakacyjnej w roku szkolnym 2021/2022 najmłodszym uchodźcom z Ukrainy. Jak zaznaczono w uzasadnieniu, dzieci przybyły do Polski zwykle pod opieką jednego z rodziców. "W czasie wakacji, gdy ich opiekunowie będą zajęci pracą zawodową, dzieci te powinny mieć zapewnioną całodzienną opiekę oraz wyżywienie" - czytamy.

W związku z tym w projekcie przewidziano możliwość organizowania przez dyrektora szkoły lub placówki kolonii i półkolonii. Jednocześnie samorząd terytorialny mógłby zlecić organizacjom pozarządowym oraz organizacjom pożytku publicznego realizację tego zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert. W celu wsparcia samorządów w realizacji zadania z budżetu państwa miałaby być udzielona im dotacja celowa. Kwota dotacji ma stanowić 100 proc. kosztów realizacji zadania.

W środę podczas drugiego czytania projektu w Senacie negatywnie o o nim wypowiedzieli się przedstawiciele rządu.

"Duża część rozwiązań proponowanych w ustawie już funkcjonuje w prawie oświatowym. Natomiast część rozwiązań byłaby wręcz niekorzystna dla uczniów ukraińskich i mocno demontowałaby system, stąd generalnie jesteśmy przeciwni temu projektowi ustawy" - oświadczył wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

TAGI
KOMENTARZE10

 • Konrad 2022-05-05 15:54:30
  A ukraińscy nauczyciele będą uczyć że Stefan Bandera to bohater narodowy bo tyłu Polaków z jego inicjatywy wymordowano,... Ludzie trzeba coś robić bo jesteśmy szmaceni we własnym kraju...ich dzieci na darmowe wakacje a nasze dzieci samotnych matek całe lato w mieście bo ludzi nie stać!!!!...  rozwiń
 • Maniek 2022-05-04 22:14:09
  Skandal! Zdrajcy rozmieniają Polskę. Wszędzie zdrajcy, prezydent, premier i cała banda sprzedawczyków... Doczekają się!!!
 • Gf 2022-05-04 15:21:09
  Na pewno już wkrótce nie w Polsce

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!