Partnerzy portalu

Już co dziesiąta szkoła pracuje zdalnie

 • PAP
 • 29 października 2021 - 07:19
Już co dziesiąta szkoła pracuje zdalnie
Codziennie liczba szkół, które przestają pracować stacjonarnie, wzrasta o 2 pkt proc. (Fot. Pexels)
Z dnia na dzień przybywa uczniów, którzy znów uczą się przez internet. Stacjonarnie pracuje obecnie 90,7 proc. szkół ponadpodstawowych i 90,2 proc. podstawówek - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

"W sumie zdalnie lub hybrydowo działa już 2131 placówek. Większość, bo 2037, działa w trybie mieszanym" - gazeta podaje dane Ministerstwa Edukacji i Nauki.

"Niepokoi jednak dynamika zmian" - zauważa dziennik. Jak wylicza, codziennie liczba szkół, które przestają pracować stacjonarnie, wzrasta o 2 pkt proc. Kwarantanną obejmowani są również nauczyciele.

"Nie szczepili się z różnych przyczyn, również zdrowotnych" - podkreśla gazeta. "Na razie szczepienia przeciwko Covid-19 nie są obowiązkowe" - zaznacza w rozmowie z "Rz" Dorota Klucznik, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach.

Czytaj też: Tak funkcjonowały szkoły w żółtej i czerwonej strefie. Czy znów nam to grozi?

Gazeta przypomina, że niezaszczepiony nauczyciel po kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem obejmowany jest kwarantanną. A to oznacza dla dyrektora szkoły nie lada problem. "Trudności są wtedy, gdy klasa, w której naucza, nie jest objęta nauczaniem zdalnym. Przez internet nauczyciel nie zapewni uczniom opieki" - pisze "Rz".

"Trzeba wówczas płacić dwóm nauczycielom" - mówi gazecie Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. I dodaje, że dyrektorzy szkół często w takich przypadkach nie proponują pracy zdalnej nauczycielom. Uczniowie mają zastępstwa.

TAGI
KOMENTARZE9

 • Mao 2021-10-29 16:20:24
  Do fiszka: nie szczepiliście się to teraz są konsekwencje.....
 • fiszka 2021-10-29 12:53:26
  Do Nic nowego.: Oczywiście, właśnie o tę "radosną" czarnkową propagandę mi chodziło! Problemem jest jedynie zdecydowanie większa skala zachorowań w lubelskich szkołach, niestety proporcjonalna wobec zakażeń w całej populacji - dziś na ogółem 9 tys. zakażeń w Polsce, u nas było ponad 1700.... W mojej szkole - mimo przestrzegania ścisłego reżimu sanitarnego i zaszczepienia dużej części uczniów (LO)- pierwsze przypadki były już 2 września - potem narastały lawinowo. W tym tygodniu zmarła też nauczycielka z 18SP w Lublinie. A MEN i minister zdrowia (sic!) dalej "monitorują" i dopiero "będą się zastanawiać" nad wprowadzeniem jakichkolwiek obostrzeń, np. wprowadzeniem obowiązku noszenia maseczek - nawet nie na lekcjach, a na przerwach! Nóż się po prostu w kieszeni otwiera!  rozwiń
 • Rodzic 2021-10-29 12:49:11
  Do Nic nowego.: kłamiesz, wystarczy, że jedna klasa jest na online, podaje się że szkoła pracuje w trybie mieszanym choć większość uczy się stacjonarnie.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!