Już gotowi na wrzesień. Wielkopolskie szkoły czekają na dzieci z Ukrainy

Już gotowi na wrzesień. Wielkopolskie szkoły czekają na dzieci z Ukrainy
Największym problemem minionego roku szkolnego było zapewnienie opieki i nauki dzieciom z Ukrainy (fot. pixabay).
Według Roberta Gawła, wielkopolskiego kuratora oświaty, wyzwaniem nadchodzącego roku szkolnego będzie sytuacja związana z wojną w Ukrainie. Województwo jest już do tego jednak przygotowane - obecnie w wielkopolskich szkołach funkcjonowało około 200 oddziałów przygotowawczych, w których uczyło się ponad 3 tys. nowo przybyłych uczniów, a od września ma powstać kolejnych 300 oddziałów dla blisko 5 tys. gości zza wschodniej granicy.
 • Największym wyzwaniem minionego roku szkolnego było zapewnienie opieki przedszkolnej i nauki dzieciom i uczniom z Ukrainy.  
 • Zadania związane z likwidacją skutków pandemii i nauczania zdalnego zostały przyćmione wyzwaniami związanymi z falą uchodźców wojennych.
 • Wielkopolskie szkoły są gotowe do przyjęcia nowej fali dzieci uchodźców. W oddziałach przygotowawczych mają dla nich już 8 tys. miejsc.

Wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł na prośbę PortaluDlaEdukacji.pl podsumował mijający rok szkolny. Jego zdaniem do najważniejszych zadań realizowanych w tym roku należało:

 • funkcjonowanie szkół w czasie pandemii, w tym organizacja nauczania
  w trybie hybrydowym oraz zdalnym;
 • włączenie uchodźców z Ukrainy do polskiego systemu oświaty.

 

Trzeba wykorzystać doświadczenie roku pandemii

Innymi ważnymi zadaniami było wdrożenie programów związanych ze wsparciem psychologiczno-pedagogicznym dzieci po pandemii, realizacja programów rządowych, organizacja wojewódzkich konkursów przedmiotowych, a także realizowane na bieżąco zadania wynikające z kompetencji kuratora oświaty w obszarze nadzoru pedagogicznego czy opiniowania sieci szkół etc.

Robert Gaweł, fot. Twitter/WKO
Robert Gaweł, fot. Twitter/WKO

- Nauczeni doświadczeniem z poprzedniego roku szkolnego 2020/2021, dyrektorzy szkół sprawnie przygotowali organizację zajęć w trybie mieszanym lub zdalnym, które były wymuszone pojawiającymi się w szkołach zakażeniami koronawirusem wśród uczniów czy nauczycieli. Wizytatorzy kuratorium byli w stałym kontakcie z dyrektorami szkół i na bieżąco udzielali wsparcia oraz pomagali w rozwiązywaniu trudności – podsumowuje WKO.

Współpracują na rzecz dzieci z Ukrainy

Według WKO największym wyzwaniem tego roku szkolnego był niewątpliwie napływ uchodźców z Ukrainy i niespodziewany, dynamiczny wzrost liczby dzieci i młodzieży w wielkopolskich szkołach.

- Problemem, który ujawnił się dość szybko, był z jednej strony brak znajomości języka polskiego przez dzieci ukraińskie, z drugiej znikoma liczba oddziałów przygotowawczych, w których dzieci te mogłyby nabywać znajomość języka polskiego. We współpracy z wojewodą wielkopolskim zorganizowaliśmy konferencję online dla samorządów, podczas której zachęcaliśmy do tworzenia oddziałów przygotowawczych. Swoim doświadczeniem dzielił się dyrektor jednej z poznańskich szkół podstawowych, który od kilku lat prowadzi takie oddziały i obecnie ma ich osiem. Przedstawiciele samorządów mogli też zadawać pytania, na które odpowiadali pracownicy Ministerstwa Edukacji i Nauki – informuje Magdalena Miczek, rzeczniczka KO w Poznaniu.

Wsparcie informacyjne, metodyczne i rzeczowe

Wśród istotnych działań podjętych przez kuratorium tuż po wybuchu wojny, Robert Gaweł wymienił powołanie zespołu doświadczonych wizytatorów ds. cudzoziemców, którzy telefonicznie udzielali informacji oraz wsparcia zarówno dyrektorom placówek oświatowych, jak i przede wszystkim rodzicom uczniów z Ukrainy; a także uruchomienie bazy wolontariuszy ze znajomością języka angielskiego, rosyjskiego lub ukraińskiego, z której mogłyby korzystać szkoły i placówki w razie potrzeby.

- Na naszej stronie powstała również specjalna zakładka „Pomoc dla Ukrainy”, gdzie na bieżąco były zamieszczane wiadomości oraz materiały pomocne w organizacji pracy szkoły, ale też informowaniu rodziców uczniów polskich oraz ukraińskich co i jak można zrobić - wyjaśnia.  

Znajdują się tam m.in.:

 • informator o polskim systemie oświatowym w języku polskim i ukraińskim;
 • wzory wniosków do poradni psychologiczno-pedagogicznej o wydanie orzeczenia
  o potrzebie kształcenia specjalnego lub potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
  w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim;
 • materiały edukacyjne do wykorzystania w pracy z uczniami z Ukrainy;
 • rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie;
 • linki do webinariów „Jak pracować z uczniem, który nie zna języka polskiego?”, „Kondycja psychiczna nauczycieli w sytuacjach kryzysowych”.

Wyjątkowo pomocny okazał się program Laboratorium Przyszłości, z którego wielkopolskie publiczne szkoły podstawowe uzyskały ponad 94 mln zł na tworzenie i rozbudowę pracowni oraz zakup sprzętu w ramach programu.

- W ramach promocji programu oraz wsparcia dyrektorów szkół zorganizowaliśmy konferencję online, na której kilkoro dyrektorów prezentowało wykorzystanie środków z programu – podkreśla rzeczniczka KO.

Zwraca również uwagę na 11 przeprowadzonych przez kuratorium wojewódzkich konkursów przedmiotowych, w tym zorganizowany po raz drugi i jedyny w Polsce konkurs z wychowania fizycznego, jak również pilotażowy konkurs z muzyki.

Gotowi na wrzesień

Według Roberta Gawła wyzwaniem nadchodzącego roku szkolnego będzie sytuacja związana z wojną w Ukrainie. Część dzieci przebywających w Polsce uczyło się zdalnie w ukraińskim systemie oświaty. Przedłużający się konflikt zbrojny może spowodować, że dzieci te od września rozpoczną naukę w polskich szkołach, co może zwiększyć zapotrzebowanie na oddziały przygotowawcze oraz nauczycieli czy pomoc nauczyciela.

- Spokojem napawają dane pozyskane ze szkół, które wskazują, że wielkopolskie szkoły są gotowe utworzyć kolejnych prawie 300 oddziałów przygotowawczych, do których może zostać przyjętych jeszcze niemalże 5 tys. cudzoziemców. Obecnie takich oddziałów funkcjonuje już około 200 i uczy się w nich ponad 3 tys. uczniów - informuje wielkopolski kurator oświaty.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!