Partnerzy portalu

Już obowiązują wyższe kryteria dochodowe w programie "Posiłek w szkole i w domu"

Już obowiązują wyższe kryteria dochodowe w programie "Posiłek w szkole i w domu"
Pomoc w ramach programu otrzymają osoby o niskich dochodach, których dochód nie przekracza: 1552 zł - dla osoby samotnie gospodarującej (dotychczas było to 1164 zł) i 1200 zł - dla osoby w rodzinie (dotychczas 900 zł). (Fot. Shutterstock)
Od nowego roku obowiązują wyższe kryteria dochodowe uprawniające do pomocy z programu "Posiłek w szkole i w domu". "Zmiany pozwolą zapewnić wsparcie m.in. w formie posiłku i produktów żywnościowych, większej grupie osób" - podkreśla minister rodziny Marlena Maląg.

28 grudnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023. Zmiany dotyczą podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze wsparcia ze 150 proc. do 200 proc. kryterium (o którym mowa w art. 8 ustawy o pomocy społecznej).

Zgodnie z uchwałą pomoc w ramach programu otrzymają osoby o niskich dochodach, których dochód nie przekracza: 1552 zł - dla osoby samotnie gospodarującej (dotychczas było to 1164 zł) i 1200 zł - dla osoby w rodzinie (dotychczas 900 zł).

Uchwała weszła w życie 1 stycznia 2023 r.

"Zmiany te pozwolą zapewnić szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób wymagających pomocy w formie m.in. posiłku, produktów żywnościowych czy świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności. Dodatkowo program dofinansuje dowóz posiłków osobom niewychodzącym z domu ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność, które same nie są w stanie posiłku przygotować. Osoby te bardzo często zgłaszają się po pomoc żywnościową" - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023 zapewnia pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Ważnym elementem programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej.

Program finansowany jest ze środków budżetu państwa oraz środków własnych jednostek samorządu terytorialnego. Ogólna kwota środków z budżetu państwa przewidziana w całym okresie realizacji programu to 2,75 mld zł - 550 mln zł rocznie.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!