Już we wtorek rozpoczyna się egzamin ósmoklasistów. Będzie inny od poprzednich

- 23 maja w całej Polsce rozpocznie się pierwszy z trzech egzaminów kończących szkołę podstawową.
- W 2023 r. do egzaminu ósmoklasisty przystąpi ponad 502 800 uczniów z ponad 12 600 szkół.
- W tym roku szkolnym zrezygnowano z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybieranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
Wynik egzaminu z języka angielskiego średnio 54 proc., z języka polskiego średnio 48 proc., a z matematyki średnio 31 proc. - tak tegoroczni absolwenci podstawówek wypadli podczas największego sprawdzianu przed egzaminem ósmoklasisty, czyli na egzaminach próbnych. Egzamin miał nie tylko sprawdzić ich wiedzę, ale także oswoić z formułą i zasadami egzaminu ósmoklasisty.
- Dzięki egzaminowi próbnemu nie stresuję się już tak bardzo, choć oczywiście boję się, że coś mnie zaskoczy, ale już wiem, jakich błędów nie popełniać, jak prawidłowo zaznaczać odpowiedzi i co robić - mówi w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl piętnastolatek Mikołaj, uczeń ósmej klasy.
23 maja w całej Polsce rozpocznie się pierwszy z trzech egzaminów kończących szkołę podstawową. W 2023 roku ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Z powodu pandemii podjęto jednak decyzję, że na tegorocznych egzaminach obowiązywać będą uproszczone zasady.
- Cieszy mnie, że nie muszę pisać kolejnego przedmiotu lub na egzaminie z języka angielskiego wpisu na blogu, bo to jednak jest mniejszy zakres zadań i łatwej się przygotować; i bez tego nauki przed egzaminem jest naprawdę dużo. Z drugiej strony, w przyszłym roku będzie można zdobyć dodatkowe punkty - dodaje Mikołaj.
Z powodu pandemii będą ułatwienia na egzaminach
W tym roku szkolnym zrezygnowano z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybieranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. W związku z tą zmianą, w uzasadnieniu projektu nowelizacji przepisów czytamy:
„Powyższe wynika przede wszystkim z postulatów zgłaszanych do Ministerstwa Edukacji i Nauki przez środowiska nauczycieli i rodziców, którzy wyrażali obawy, że egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu do wyboru powoduje konieczność skupienia się ucznia na jednym (wybranym) przedmiocie kosztem przedmiotów pozostałych. Nie bez znaczenia w tej sprawie pozostaje fakt, że do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych w sposób sprawny, obiektywny i sprawiedliwy wystarczą wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego na dotychczasowych zasadach, tj. wyniki egzaminu ósmoklasisty z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego”.
Tegoroczne prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przesłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca br.
Egzamin ósmoklasisty także dla uczniów z Ukrainy
W 2023 r. do egzaminu ósmoklasisty przystąpi ponad 502 800 uczniów z ponad 12 600 szkół. Największa grupa ósmoklasistów (97,8 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów.
Spośród ok. 14 400 uczniów będących obywatelami Ukrainy największa grupa (73,0 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpi 25,9 proc. uczniów - obywateli Ukrainy. Do egzaminu z pozostałych języków obcych przystąpi łącznie 1,1 proc. spośród wszystkich zgłoszonych uczniów z Ukrainy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Mama
2023-05-22 07:25:08
Do Bogna: no akurat protestowali.
-
TikMik
2023-05-21 08:05:36
Wysłanie dziecka do szkoły w wieku 6 lat, to była dobra opcja. Teraz dziecko 6-letnie takze objęte jest obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym i ocena gotowości szkolnej. Dzięki włączeniu 6-latkow do obowiązku szkolnego, cykl nauki skrócił się o rok. Tym samym o rok wcześniej na rynku pracy i o r... rozwiń
-
Zgadzam się w 100%.
2023-05-20 18:28:43
Do Domi: