Partnerzy portalu

Już we wtorek rozpoczyna się egzamin ósmoklasistów. Będzie inny od poprzednich

Już we wtorek rozpoczyna się egzamin ósmoklasistów. Będzie inny od poprzednich
23 maja rozpoczną się najważniejsze egzaminy dla uczniów kończących szkoły podstawowe (Fot. PAP/Lech Muszyński)
23 maja rozpoczną się najważniejsze egzaminy dla uczniów kończących szkoły podstawowe - to one w dużej mierze zdecydują o przyszłości edukacyjnej dzieci. W tym roku ósmoklasiści mogą jednak liczyć na taryfę ulgową.
 • 23 maja w całej Polsce rozpocznie się pierwszy z trzech egzaminów kończących szkołę podstawową.
 • W 2023 r. do egzaminu ósmoklasisty przystąpi ponad 502 800 uczniów z ponad 12 600 szkół.
 • W tym roku szkolnym zrezygnowano z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybieranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Wynik egzaminu z języka angielskiego średnio 54 proc., z języka polskiego średnio 48 proc., a z matematyki średnio 31 proc. - tak tegoroczni absolwenci podstawówek wypadli podczas największego sprawdzianu przed egzaminem ósmoklasisty, czyli na egzaminach próbnych. Egzamin miał nie tylko sprawdzić ich wiedzę, ale także oswoić z formułą i zasadami egzaminu ósmoklasisty.

- Dzięki egzaminowi próbnemu nie stresuję się już tak bardzo, choć oczywiście boję się, że coś mnie zaskoczy, ale już wiem, jakich błędów nie popełniać, jak prawidłowo zaznaczać odpowiedzi i co robić - mówi w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl piętnastolatek Mikołaj, uczeń ósmej klasy. 

23 maja w całej Polsce rozpocznie się pierwszy z trzech egzaminów kończących szkołę podstawową. W 2023 roku ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Z powodu pandemii podjęto jednak decyzję, że na tegorocznych egzaminach obowiązywać będą uproszczone zasady. 

- Cieszy mnie, że nie muszę pisać kolejnego przedmiotu lub na egzaminie z języka angielskiego wpisu na blogu, bo to jednak jest mniejszy zakres zadań i łatwej się przygotować; i bez tego nauki przed egzaminem jest naprawdę dużo. Z drugiej strony, w przyszłym roku będzie można zdobyć dodatkowe punkty - dodaje Mikołaj.

Z powodu pandemii będą ułatwienia na egzaminach

W tym roku szkolnym zrezygnowano z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybieranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. W związku z tą zmianą, w uzasadnieniu projektu nowelizacji przepisów czytamy:

„Powyższe wynika przede wszystkim z postulatów zgłaszanych do Ministerstwa Edukacji i Nauki przez środowiska nauczycieli i rodziców, którzy wyrażali obawy, że egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu do wyboru powoduje konieczność skupienia się ucznia na jednym (wybranym) przedmiocie kosztem przedmiotów pozostałych. Nie bez znaczenia w tej sprawie pozostaje fakt, że do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych w sposób sprawny, obiektywny i sprawiedliwy wystarczą wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego na dotychczasowych zasadach, tj. wyniki egzaminu ósmoklasisty z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego”.

Tegoroczne prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przesłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca br.

Egzamin ósmoklasisty także dla uczniów z Ukrainy

W 2023 r. do egzaminu ósmoklasisty przystąpi ponad 502 800 uczniów z ponad 12 600 szkół. Największa grupa ósmoklasistów (97,8 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów.

Spośród ok. 14 400 uczniów będących obywatelami Ukrainy największa grupa (73,0 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpi 25,9 proc. uczniów - obywateli Ukrainy. Do egzaminu z pozostałych języków obcych przystąpi łącznie 1,1 proc. spośród wszystkich zgłoszonych uczniów z Ukrainy.

TAGI
KOMENTARZE28

 • Mama 2023-05-22 07:25:08
  Do Bogna: no akurat protestowali.
 • TikMik 2023-05-21 08:05:36
  Wysłanie dziecka do szkoły w wieku 6 lat, to była dobra opcja. Teraz dziecko 6-letnie takze objęte jest obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym i ocena gotowości szkolnej. Dzięki włączeniu 6-latkow do obowiązku szkolnego, cykl nauki skrócił się o rok. Tym samym o rok wcześniej na rynku pracy i o r...ok skrócenie finansowania przez rodzi ow. Tylko tak, jak to u nas. Nawet dobry pomysł obarczony jest złym wykonaniem. Konsekwencje poszukiwania dobrych rozwiązań przez ptykiw spadają na nauczycieli których jeszcze smaga się biczem i dzieci wraz z rodzicami. Cóż, gdyby rodzice wykazywali się mądrością, zapobiegliwością troska rodzicielska, to wiedzieliby, że nauczyciele są naturalnymi sprzymierzeńcami dziecka. Gdyby nie widzieli tylko końca noska swojego dziecka, to wspieraliby nauczycieli na każdym kroku a podczas straju, szczególnie. Powstałaby bardzo mocna decyzyjnie grupa. Niestety, w szkole panuje polactwo i pieniactwo zalewające nauczycieli jak tsunami. Rodzice sami sobie strzelają gola.  rozwiń
 • Zgadzam się w 100%. 2023-05-20 18:28:43
  Do Domi:

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!