Kiedy te matury?

Kiedy te matury?
Na razie w sprawie matur nic się nie zmieniło, ale sytuacja jest dynamiczna. Na zdjęciu XXXV LO im. B. Prusa (fot. BB).
Egzamin dojrzałości w czerwcu to zdaniem poseł Joanny Fabisiak jedyny rozsądny pomysł, żeby poprawić wyniki matur w tym roku. – Nie rekomendujemy takiego rozwiązania – mówią dyrektorzy liceów. Maturzyści są nastawieni na egzaminy w maju. Przesunięcie terminu egzaminów maturalnych o miesiąc może pomóc tylko najlepszym. Ministerstwo nie widzi w tej chwili takiej potrzeby. Jednak pandemia nie odpuszcza i trudno przewidywać, czym może się różnić sytuacja w maju od czerwca.
 • Masowe szczepienia maturzystów w kwietniu, ostre uzupełnianie wiedzy w maju i egzamin w czerwcu – to pomysł na poprawę wiedzy maturzystów. Według dyrektorów liceów, w terminach matur niczego nie należy już zmieniać, bo korzyści takiego rozwiązania są niepewne.
 • Na razie nie widać powodu, dla którego mielibyśmy zmieniać termin egzaminów maturalnych - powiedział we wtorek (6 kwietnia) wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
 • Matura 2021 rozpocznie się 4 maja egzaminem z języka polskiego i potrwa do 20 maja. Termin czerwcowy to dla części dyrektorów rozwiązanie, które należy wziąć pod uwagę i wprowadzić. Ale już nie w tym roku. 

Jeszcze pod koniec marca podczas wspólnego posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poświęconemu działaniom Ministerstwa Edukacji i Nauki ukierunkowanym na redukcję nierówności edukacyjnych dzieci i młodzieży w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 poseł Joanna Fabisiak zwróciła się z apelem do przedstawicielek kierownictwa resortu edukacji o podjęcie działań mających na celu przesunięcie na czerwiec egzaminu maturalnego.

Szczepionka i na maturę

– Po pierwsze, jeśli słyszymy, że zalega bardzo dużo szczepionki AstraZeneki, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaszczepić młodzież, która będzie chciała, i zrobić to w kwietniu. Zatem kwiecień byłby okresem na zaszczepienie, maj – czasem na konsultacje prywatne w małych grupach, żeby młodzież mogła się przygotować do matury, bo w tej chwili nie ma takiej możliwości. Wreszcie w czerwcu, w stosownym momencie, byłaby matura, a w lipcu lub sierpniu wyniki, z którymi młodzież zgłaszałaby się do szkół wyższych – wyliczała posłanka Fabisiak.  

Podkreśliła, że taka zmiana jest konieczna, ponieważ według jej wiedzy matury próbne dały wynik negatywny w 50 proc. (tu poprosiła MEiN o przesłanie szczegółowej informacji na ten temat). Uważa, że przeprowadzenie jej jest jeszcze możliwe, gdyż minister Przemysław Czarnek koordynuje prace resortów edukacji i nauki, i z pewnością uda mu się przekonać uczelnie do zmiany terminów rekrutacji na studia.

– Wydaje się, że to jest proste rozwiązanie, które da czas na skupienie się i powtórzenie materiału przed samą maturą. Trzeba zrobić wszystko, żeby pomóc młodzieży – konkludowała.

Brzmiało sensownie. Tym bardziej, że posłanka Fabisiak zakomunikowała, że w tej sprawie zostały już złożone trzy interpelacje, a ona składa kolejną. Poza tym, jak zapewniła, wypowiada się zarówno w imieniu młodzieży, z którą na co dzień pracuje, jak i rodziców, którzy są tą sytuacją przerażeni.

Na posiedzeniu Komisji odpowiedź nie padła. Dopiero poświąteczny wtorek (6 kwietnia) przyniósł znamienne zapewnienie wiceministra Dariusza Piontkowskiego: - Na razie nie widać powodu, dla którego mielibyśmy zmieniać ten termin". "Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty, które odbyły się w marcu pokazały, że podobnie jak w roku ubiegłym, w tym reżimie sanitarnym, w bezpieczny sposób można te egzaminy przeprowadzić" - zaznaczył wiceszef resortu edukacji.

Ale w dobie szalejącej pandemii koronawirusa wszystko może się zdarzyć. Zapytaliśmy więc dyrektorów szkół, co o takiej ewentualności sądzą.

Za późno, by coś zmieniać

– Przesunięcie matury to zły pomysł. Uczniowie w tej chwili są już bardzo zmęczeni nauką zdalną i tak naprawdę są w stanie zmobilizować się na ten ostatni rzut w maju. Jeśli będą mieli jeszcze miesiąc przed sobą, to przestaną się w ogóle przygotowywać, czyli będzie tak, jak w ubiegłym roku, kiedy część maturzystów przyznała się, że przez cały miesiąc nic nie robiła. Było ciepło, relaksowali się, przestali się przejmować – mówi Dorota Suchacz, dyrektor LO nr II w Gdańsku.

Jej zdaniem jest już za późno na podjęcie takiej decyzji. Powinna być ona podjęta w styczniu. Nie podziela też opinii, że matury próbne wypadły bardzo źle.

– Mam już wyniki matury próbnej i są one dosyć zaskakujące. Bo z jednej strony nie są złe, ale z drugiej zwiększyła się rozpiętość między osiągnięciami uczniów z przedmiotów rozszerzonych. I jeśli wynosiła ona dotychczas maksymalnie 20 proc., to teraz nawet 40 proc. To może świadczyć o tym, że nie każdy uczeń radzi sobie z pracą zdalną i potrafi sobie odpowiednio ją zorganizować. To zależy również od siły psychicznej ucznia – wyjaśnia.

Młodzież jest w rytmie

Bardzo dobre wyniki z matury próbnej uzyskali uczniowie I LO w Lublinie. Dlatego obecna sytuacja nie niepokoi dyrektora Stanisława Stonia.

– Nie uważam, żeby przeniesienie matury było konieczne. Po pierwsze dlatego, że wymagania są obniżone. A po drugie, egzaminy próbne, które przeprowadziłem ze wszystkich przedmiotów, poszły bardzo dobrze – wyjaśnia i dodaje: – Dużo pracujemy, odbywamy regularne lekcje 30-minutowe przy komputerze, więc nie sądzę, żeby miesiąc mógł tu coś zmienić.

Jego zdaniem młodzież teraz jest w rytmie pracy. Kończy naukę 23 kwietnia i po krótkiej przerwie przystąpią do matury już 4 maja. Danie im teraz kolejnego miesiąca, na pewno wybiłoby ich z uderzenia.

– Na podstawie wieloletniego doświadczenia mogę powiedzieć, że część uczniów w tym dodatkowym czasie w ogóle by nie zajrzała do książek. Dodatkowe konsultacje też niewiele tu pomogą, bo z nimi różnie bywa. Codziennie mobilizuję nauczycieli do dodatkowych zajęć, ale oni nie zawsze mają co robić – podkreśla dyrektor Stoń.

W możliwość zaszczepienia maturzystów po prostu nie wierzy.

– Obecnie to nierealne i według mnie niewskazane. Niby mówi się, że w szpitalach covidowych lądują osoby coraz młodsze, ale to nie są 19-latkowie. Wszyscy chcieliby się teraz zaszczepić – komentuje.

Teraz maj, na stałe w czerwcu

– Matura w czerwcu? Nie jest to nowy pomysł. Jako dyrektorzy wielokrotnie już go zgłaszaliśmy, bo matura w maju rozkłada szkołę. Młodsze klasy tracą lekcje, ponieważ nauczyciele są zaangażowani w maturę. I bardzo często jest tak, że polonista idzie na lekcje fizyki, bo fizyk akurat uczestniczy w egzaminie maturalnym. Natomiast po zakończeniu roku szkolnego jest zupełnie inna sytuacja i jedynie nauczyciele mieliby więcej pracy podczas wakacji, bo i tak są zaangażowani przy rekrutacji. Więc moim zdaniem to pomysł do rozważenia – mówi Jacek Ślósarz, dyrektor I LO w Myślenicach.   

Nie uważa jednak, że takie zmiany powinny być robione akurat teraz, bo nie wiadomo, jakby się na to zapatrywali maturzyści, którzy ostro przygotowują się do egzaminów w maju. Jego zdaniem opóźnienie matury o miesiąc może by im wyszło na dobre, ale nie wszystkim.

– Jak ktoś jest dobry teraz, to będzie dobry i za miesiąc – mówi. – A nawet bardzo dobry, bo sobie coś jeszcze powtórzy. Będzie miał jeszcze konsultacje, będzie mógł jeszcze pewne rzeczy przetrawić. Ale z drugiej strony są też i tacy uczniowie, że jak coś ma być za miesiąc, to i tak będą się uczyli trzy dni przed egzaminem. I dla nich ta zmiana nie będzie miała żadnego znaczenia.

– Więc docelowo rozważałbym taką możliwość, bo kiedy trwa nauka zdalna, to pewne warianty rozwiązań można przetestować. Ale niekoniecznie w tym roku, bo maturzyści są już nastawieni na egzamin w maju. Poza tym może się okazać, że matura w maju to jedyne wyjście, bo w szpitalach miejsc już praktycznie nie ma, a coraz młodsze osoby zaczynają chorować – tłumaczy Jacek Slósarz.

Zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, matura 2021 rozpocznie się 4 maja egzaminem z języka polskiego i potrwa do 20 maja.

TAGI
KOMENTARZE4

 • Monika 2021-04-18 15:27:06
  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej ...na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia : linktr.ee/polishgirl  rozwiń
 • Uczeń 2 zx 2021-04-06 23:43:26
  Co za głąb, po co przenosić termin matur, jak się do tej pory nie nauczyłeś, to siedź teraz dniem i nocą i zakuwaj. Niebawem i tak kończymy w klasach maturalnych naukę. Zdasz najwyżej poprawkę.
 • Uczeń 2021-04-06 22:39:19
  Przeniesienie terminu matur jest okej i powrót klas maturalnych do szkoły w kwietniu. Pragnę jedynie przypomnieć że kochany rząd odjął zakres materiału z klas przed covidem a zostawił materiał podczas "kpiny online" i ten którego nie zdążymy przerobić. Widać jak 19 latkowie są ważni i ich ...wykształcenie.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!