Partnerzy portalu

Kolejna grupa nauczycieli do szczepień. Zdalna nauka przedłużona

  • AT
  • 11 lutego 2021 - 12:14 | Aktualizacja: 11 lutego 2021 - 12:50
Kolejna grupa nauczycieli do szczepień. Zdalna nauka przedłużona
Rząd przedstawił informację o szczepieniach nauczycieli i nauce w szkołach (fot. twitter.com/MEN_GOV_PL)
W poniedziałek (15 lutego) rozpoczynamy rejestrację pozostałej grupy nauczycieli na szczepienia przeciwko koronawirusowi - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek na konferencji prasowej.
  • Realizujemy szczepienia zgodnie z programema, pomimo różnych problemów pojawiających się ze względu na opóźnienie i zmniejszenie dostaw - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.
  • W poniedziałek o godz. 8 rozpoczynamy rejestrację pozostałej grupy nauczycieli, w tym nauczycieli akademickich - powiedział Przemysław Czarnek.
  • Minister zaznaczył również, że nauka zdalna w starszych klasach zostaje przedłużona do końca lutego.

W czwartek (11 lutego) odbyła się konferencja szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wiceszefowej resortu edukacji i nauki Marzena Machałek w sprawie szczepień dla nauczycieli.

Michał Dworczyk poinformował, że do tej pory wykonano ponad 1 mln 880 tys. szczepień przeciwko Covid-19, z czego pierwszą dawką zaszczepionych zostało ponad 1 mln 360 tys. osób, a ponad 523 tys. osób zostało już zaszczepionych również drugą dawką

- Realizujemy zgodnie z programem szczepienia, pomimo różnych problemów pojawiających się ze względu na opóźnienie i zmniejszenie dostaw - mówił minister.

Przekazał, że do końca marca zaszczepione zostanie ok. 3 mln osób, a do końca lutego - ponad 2 mln osób.

- Czyli zostanie zarówno cel pierwszego kwartału osiągnięty, jak i cele miesięczne - dodał.

- System, który został stworzony ma o wiele większe możliwości szczepienia, natomiast to, co nas ogranicza to dostawy szczepionek - podkreślił Dworczyk.

Szczepienia w Polsce na tle UE

Dworczyk na konferencji mówił też o tym, jak Polska wygląda w kwestii szczepień na tle UE; ocenił, że w tej kwestii "dane są dla Polski dobre".

Podkreślał, że biorąc pod uwagę procent osób, które otrzymały przynajmniej pierwszą dawkę szczepienia, Polska jest wśród państw UE na drugim miejscu.

- Te nasze procesy oraz efektywność przebiega w sposób zadowalający - ocenił.

Dworczyk przywołał też środową wypowiedź przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. "Dla tych, którzy mają wątpliwości, jak wygląda program szczepień i realizacja tego programu w Polsce, zwracam się w szczególności do koleżanek i kolegów z opozycji, którzy kontestują wciąż i mówią jak to wszystko jest źle zorganizowane, wczoraj pani przewodnicząca wymieniając kraje, które sobie dobrze radzą z programem szczepień, które są dowodem na to, że sprawnie jest ten program szczepień realizowany, na pierwszym miejscu wymieniła Polskę i nasz narodowy program szczepień" - powiedział szef KPRM.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała w środę w Parlamencie Europejskim, że jeśli chodzi o walkę z Covid-19, UE nie jest na etapie, na jakim chciałaby być. Zapowiedziała jednak starania o zaszczepienie 70 proc. unijnej populacji do końca lata.

W Polsce od początku lutego 94 proc. personelu medycznego domów spokojnej starości i 80 proc. pensjonariuszy zostało zaszczepionych, 93 proc. w Danii, we Włoszech - ponad 4 proc. całej populacji. Te trzy przykłady pokazują, że kampania szczepień w Europie naprawdę przyspieszyła" - mówiła von der Leyen.

Sukces rejestracji nauczycieli

Z kolei Marzena Machałek podsumowała akcję rejestracji szczepień wśród nauczycieli.

Podkreśliła, że akcja rejestracji nauczycieli do szczepień zakończyła się sukcesem. - To koło 65 procent uprawnionych, 268 tys. osób - oznajmiła.

Według niej, jest to bardzo dobry wynik, "biorąc pod uwagę to, że rejestracja trwała trzy dni". - Nauczyciele i dyrektorzy bardzo pozytywnie do tego podeszli"- zaznaczyła Machałek.

Oceniła, że został przygotowany dobry system szczepień.

- Testowaliśmy ten system w sobotę i w niedzielę. Od poniedziałku zaczęła się rejestracja i można powiedzieć, że już na godz. 11 w poniedziałek mieliśmy 50 tys. zarejestrowanych osób. Dzisiaj to jest 268 tys. osób - mówiła wiceminister.

Dziękowała też nauczycielom, dyrektorom szkół i kuratorom oświaty "za tak sprawne działanie".

- Za takie odpowiedzialne podejście, za to, że szczepienia będą się mogły zacząć od jutra, a to dobra wiadomość dla zdrowia nauczycieli, dla zdrowia rodziców, to dobra wiadomość dla polskiej szkoły - mówiła Machałek.

Szczepienia kolejnej grupy nauczycieli

Szef MEiN poinformował, że trwa testowanie nauczycieli z klas I-III na obecność koronawirusa.

- To są nauczyciele, którzy ponad trzy tygodnie temu wrócili do pracy stacjonarnej, a przed tym poddali się badaniom na obecność koronawirusa - wyjaśnił Czarnek.

Powiedział, że "na dzień dzisiejszy przetestowano 19 tys. osób".

- Wynik jest identyczny jak ten, z drugiego tygodnia stycznia, kiedy obecność koronawirusa stwierdzono u 2 proc. przebadanych. W przyszłym tygodniu - na zasadzie dobrowolności - testom zostaną poddani również nauczyciele przedszkoli - zapowiedział minister.

- W ten sposób kontynuujemy te dwie ważne akcje które pozwolą na powrót do normalności - zaznaczył Czarnek.

Zapowiedział też szczepienie kolejnej grupy nauczycieli.

Szef MEiN oświadczył, że akcja rejestracji do szczepień nauczycieli przebiega sprawnie. - W piątek 12 lutego rozpoczną się ich szczepienia - dodał.

- W poniedziałek o godz. 8.00 rejestrujemy pozostałych nauczycieli, którzy nie byli w pierwszej grupie, w tym również nauczycieli akademickich - zapowiedział minister Czarnek.

Poinformował, że dla nauczycieli akademickich jest oddzielny system rejestracji. Wyjaśnił, że będzie on analogiczny do tego, który był wcześniej dla nauczycieli.

Michał Dworczyk zaznaczył, że chodzi o wszystkich nauczycieli do 60. roku życia.

- Wszyscy nauczyciele, zarówno ci, którzy się nie zapisali w czasie procesu zapisu, który się zakończył; jak i wszyscy pozostali nauczyciele i szkolni i przedszkolni, akademiccy będą się mogli zapisywać od poniedziałku - powiedział szef KPRM.

Przemysław Czarnek zaapelował do wszystkich, którzy będą chcieli poddać się szczepieniom, oraz tych, którzy byli w pierwszej grupie blisko 440 tys. osób, które rejestrowały się do środy, aby jeżeli jeszcze się nie zarejestrowali skorzystali z tej możliwości również w przyszłym tygodni.

W ocenie ministra liczba zgłoszonych do szczepień nauczycieli to jest efekt odpowiedzialności dyrektorów szkół i środowiska nauczycielskiego, które w zdecydowanej większości chce się poddać szczepieniom po to, żeby powrót do normalności w szkołach mógł zaistnieć.

Nauka zdalna przedłużona

Podczas konferencji prasowej Czarnek był pytany, czy są sprecyzowane plany powrotu starszych dzieci do nauki stacjonarnej.

- Wydajemy rozporządzenie przedłużające obecny stan do końca lutego - klasy I-III w trybie stacjonarnym, pozostali w trybie zdalnym" - oświadczył minister edukacji i nauki. Jak podkreślił, "klasy ósme i maturalne bardzo często korzystają i będą nadal korzystały w kolejnych tygodniach z konsultacji indywidualnych i w niewielkich grupach. Organizowane są dla nich sprawdziany i egzaminy próbne - dodał.

Czarnek przekazał, że ministerstwo będzie w najbliższym czasie analizować m.in. liczbę zakażonych wśród testowanych nauczycieli, liczbę pracujących szkół w trybie stacjonarnym oraz zdalnym, co ma - jego zdaniem - pozwolić w perspektywie dwóch tygodni na podjęcie decyzję dotyczącej przyszłości nauki stacjonarnej w szkołach.

18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy od 9 listopada uczyli się zdalnie, wrócili do nauki stacjonarnej. W dniu powrotu nauka w trybie stacjonarnym prowadzona była 14 383 szkołach podstawowych, tj. w 99,6 proc. z nich. W 9 szkołach podstawowych w klasach I-III odbywała się w trybie zdalnym, a w 51 w trybie mieszanym, gdzie część uczniów uczy się w szkole, a część na odległość.

Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja ub.r.

18 stycznia w trybie stacjonarnym pracowały 15 222 przedszkola i placówki wychowania przedszkolnego, czyli 99,5 proc. z nich. W trybie zdalnym pracowało 28 przedszkoli, a 50 w trybie mieszanym.

Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!