Partnerzy portalu

Kolejna rozmowa o oświacie. ZNP, FZZ i oświatowa "Solidarność" spotkają się w Centrum "Dialog"

Kolejna rozmowa o oświacie. ZNP, FZZ i oświatowa "Solidarność" spotkają się w Centrum "Dialog"
Proponowane przez MEiN zmiany budzą sprzeciw środowiska oświatowego (fot. Facebook/ZNP)
Przedstawiciele ZNP, Forum Związków Zawodowych i oświatowej "Solidarności" spotkają się w środę w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Zaproszenie na spotkanie wystosowało ZNP, które proponuje pozostałym dwu związkom wypracowanie wspólnego stanowiska wobec propozycji MEiN.
 • W ubiegłym tygodniu prezes ZBP wystosował zaproszenie do Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i do Forum Związków Zawodowych o spotkanie i wypracowanie wspólnego, jednolitego stanowiska wobec propozycji MMEiN dotyczących zmian m.in. w czasie pracy i w wynagrodzeniu nauczycieli.
 • "O godzinie 11.00 w siedzibie Rady Dialogu Społecznego odbędzie się spotkanie, na które zaprosiłem FZZ i Solidarność.
 • Wydaje się, że wszystkie trzy strony są tym żywo zainteresowane. Mam nadzieję, że do spotkania dojdzie" - powiedział Broniarz we wtorek, przeddzień spotkania. Jak mówił, "to najlepszy moment, by powiedzieć, że jesteśmy razem".

Udział w spotkaniu potwierdzili w rozmowie przedstawiciele FZZ i KSOiW NSZZ "Solidarność".

"Potwierdzam obecność na spotkaniu. Odpowiedzieliśmy na zaproszenie ZNP" - powiedział przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury w Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. "Uważamy, że jeśli chcemy coś pozytywnego uzyskać dla środowiska to musimy wszyscy działać razem" - wskazał. Przypomniał, że w imieniu FZZ wziął udział w zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego sobotniej manifestacji przed MEiN.

Obecność na spotkaniu przedstawicieli Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" potwierdziła także rzeczniczka oświatowej "S" Monika Ćwiklińska. "Dwoje przedstawicieli prezydium Krajowej Sekcji będzie obecnych na spotkaniu" - powiedziała. "Odpowiadamy na zaproszenie. Jest ono na neutralnym gruncie - w Centrum "Dialog". Wiemy, że nie wszystkie nasze cele są wspólne, ale mamy wspólne, jeśli chodzi o opinię wobec propozycji przedstawionej przez ministerstwo. Chcemy o nich porozmawiać. Zobaczymy, jak się rozmowy potoczą, czy dojdziemy do wspólnych wniosków, czy dojdziemy do wspólnych działań. Niczego nie przesądzamy" - zaznaczyła Ćwiklińska.

W połowie września na posiedzeniu zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian w ustawie Karta nauczyciela, dotyczące m.in. czasu pracy i wynagrodzeń nauczycieli.

Propozycje MEiN zakładają m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech - likwidację stażysty i nauczyciela kontraktowego i wprowadzenie w ich miejsce jednego.

Resort proponuje także podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego). Wyjaśnia, że zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym zakłada trzyletni okres przejściowy dający możliwość elastycznego przestawienia się na nowy system. Rozwiązania kadrowe - jak podaje - będą uwzględniały decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowaniu dotychczasowego wymiaru pensum i ustaleniu proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego.

Czytaj też: Czarnek: Są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli

Jednocześnie MEiN chce, aby nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany był "do bycia dostępnym" dla uczniów i nauczycieli w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

MEiN proponuje też wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej.

Będzie ono wynosiło: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 140 proc., nauczyciela mianowanego - 181 proc., nauczyciela dyplomowanego - 219 proc. kwoty bazowej. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będą ustalone, jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia - zgodnie z propozycją MEiN - określone będą kwotowo w drodze rozporządzenia.

Resort podaje, że po wprowadzeniu zmian, stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli wynosiły dla nauczyciela niemającego stopnia awansu zawodowego - 4950 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 6400 zł brutto i dla nauczyciela dyplomowanego - 7750 zł brutto. Z kolei minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły brutto odpowiednio: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 4010 zł, nauczyciela mianowanego - 4540 zł i dla nauczyciela dyplomowanego - 5040 zł.

Propozycje MEiN odrzuciły w całości ZNP i SKOiW NSZZ "Solidarność". ZNP na znak protestu zorganizowało w sobotę manifestację w Warszawie. Oświatowa "S" powołała sztab protestacyjny. Należący do Forum Związków Zawodowych Wolny Związek Zawodowy "Forum-Oświata" odrzuca propozycje MEiN z wyjątkiem jednego proponowanego rozwiązania - ustalania przez ministra edukacji i nauki w drodze rozporządzenia minimalnych stawek dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Czytaj też: Piotr Duda do premiera: czas wywiązać się z umowy z oświatową "Solidarnością"

Swoje stanowiska związki przesłały do resortu edukacji i nauki. Kolejne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty jest 22 października.

Wszystkie trzy centrale związkowe są przeciwne zwiększeniu pensum, wprowadzeniu 8 godzin dostępności nauczyciela. Opowiadają się za powiązaniem wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. ZNP po raz drugi rozpoczęło zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Ubiegłoroczna została zawieszona ze względu na pandemię COVID-19.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany na konferencji prasowej, czy propozycje resortu mogą jeszcze się zmienić, odpowiedział: "Ależ oczywiście (...). Jeszcze raz, spokojnie słuchajmy się: nie ma żadnych decyzji, to są propozycje.

TAGI
KOMENTARZE5

 • Marian 2021-10-13 09:47:52
  Solidaruchy znowu zdradza i będą kupczyć z rządem.
 • Wojciech Fusek komentarz 2021-10-12 21:58:31
  cd. komentarza Wojciecha Fibaka @( forosiewicz)
 • Wojciech Fusek komentarz 2021-10-12 21:56:48
  __ Bezradnie zrozpaczony szukam przyczyn utraty resztki sił. Z trudem wstaję, pracuję. Pierwszy raz od 30 lat nie słucham radia, nie oglądam telewizji, próbuje nie otwierać serwisów informacyjnych, z przyzwyczajenia kupuje tygodniki ale ich nie czytam. Bo gdy to zrobię dostaję bólu brzucha, dopad...a mnie niemoc, pocę się, skacze ciśnienie. Świat, który znam od ponad 50 lat, jeszcze nigdy nie był mi tak wstrętny, szczególnie ten od Odry i Nysy po Bug. Urodziłem się w komunizmie. Ale wokoło mnie nie było komunistów. Odcienie szarej codzienności brałem za kolory, a szczęście znajdowałem w miłości, przyjaźniach, sporcie i książkach. Uczono mnie od dziecka, by smutki łagodzić lekiem wiary. Cierpliwie stałem więc w kolejce do tej apteki. Plaster religijnej wspólnoty dawały ukojenie, ale gratiam fidei nie doświadczyłem. Dziś mogę powiedzieć: na szczęście. Wtedy nie widziałem jak złym medykamentem jest to co ofiaruje Kościół Katolicki w Polsce. Nie widziałem podłości i zakłamania, a co najwyżej surowość i konserwatyzm. Jednak instynktownie, niezauważalnie i bezboleśnie zacząłem oddalać się od tej instytucji. Dziś odcinam się radykalnie, ratując duszę. Gdy padł komunizm w pędzie ku karierze, czy tym co brałem za szczęście pogubiłem wiele, ale doceniałem cud w jakim przyszło mi uczestniczyć, cud odzyskiwania wolności. Wierzyłem, że będę tym pokoleniem Polaków, k  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!