Kolejne utwory z serii "Lektury dostępne" na stronie MEiN

Kolejne utwory z serii "Lektury dostępne" na stronie MEiN
Seria "Lektury dostępne" to multimedialne książki pomocnicze (fot. pixabay)
Kolejne lektury szkolne w adaptacjach dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi udostępniono na stronie MEiN w serii "Lektury dostępne". Wśród nich są m.in. bajki Krasickiego, ballady Mickiewicza, nowele Prusa i Sienkiewicza.

Seria "Lektury dostępne" to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.

Do każdej multimedialnej lektury powstał pakiet materiałów składający się z nagrań video z tłumaczeniem tekstu na polski języki migowy, tekstu łatwego do czytania (ETR), opracowania graficznego w formie komiksu, kart pracy, kart pracy z symbolami PCS (czyli znakami graficznymi obrazującymi pojęcia) oraz tablic komunikacyjnych z symbolami PCS.

Seria została opracowana na zlecenie ministra edukacji i nauki przez zespół doświadczonych ekspertów współpracujących z Pracownią Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego. W przygotowaniu tłumaczeń na polski język migowy (PJM) uczestniczyli głusi użytkownicy tego języka, będący wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwsze pozycje z serii "Lektury dostępne" udostępniono w grudniu ub.r. Były to "Królowa Śniegu" Jana Christiana Andersena oraz "Śnieżka" Braci Grimm.

Obecnie udostępnione lektury to: kolejne bajki Andersena: "Brzydkie kaczątko", "Ropucha", "Dzwony", "Słowik"; Wilhelm i Jacob Grimm "Czerwony kapturek"; Jan Kochanowski "Do gór i lasów"; Ignacy Krasicki: "Lis i osieł", "Człowiek i zdrowie", "Słowik i szczygieł II", "Żółw i mysz", "Potok i rzeka II", "Jagnię i wilcy", "Bryła lodu i kryształ", "Dąb i małe drzewka", "Lis i wilk", "Człowiek i suknia", "Groch przy drodze", "Papuga i wiewiórka", "Doktor", "Potok i rzeka"; Adam Mickiewicz: "Pani Twardowska "Powrót taty", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka"; Bolesław Prus "Katarynka"; Henryk Sienkiewicz "Janko Muzykant", Juliusz Słowacki; "W pamiętniku Zofii Bobrówny"; Józef Wybicki "Mazurek Dąbrowskiego".

Jak wyjaśnia resort edukacji, uczniowie z niepełnosprawnościami mający trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się często mają utrudniony dostęp do tekstów literackich. Barierę może stanowić w szczególności język utworów oraz ich charakter. Lektury dostępne mają za zadanie przeciwdziałać temu wykluczeniu. Wzbogacenie ich o filmy z tłumaczeniami migowymi stanowi znaczącą pomoc w pełnym i dokładnym zrozumieniu treści. Oprócz realizacji zadań szkolnych uczeń rozwija biegłość w zakresie języka polskiego oraz języka migowego.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!