Kolejny przedmiot obowiązkowy na egzaminie ósmoklasisty? CKE wydało rekomendacje

  • PAP/AT
  • 20 kwietnia 2021 - 20:08
Kolejny przedmiot obowiązkowy na egzaminie ósmoklasisty? CKE wydało rekomendacje
Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin ma trwać cztery dni (fot. pixabay)
Centralna Komisja Egzaminacyjna rekomenduje odłożenie w czasie wprowadzenia egzaminy z czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty – poinformował szef CKE Marcin Smolik. Ostateczną decyzję w tej sprawie ogłosi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  • Egzamin ósmoklasisty jest obecnie trzydniowy: pierwszego dnia ósmoklasiści zdają egzamin z języka polskiego, drugiego - z matematyki, trzeciego - z wybranego języka obcego nowożytnego, przy czym uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
  • W takiej formie egzamin będzie przeprowadzony tylko do tego roku. Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin ma trwać cztery dni - uczniowie będą zdawali także egzamin z przedmiotu do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
  • Od kilku miesięcy zbierane są w internecie podpisy pod apelem do szefa MEiN o przesunięcie wprowadzenia czwartego przedmiotu egzaminacyjnego.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik pytany był w RMF FM, czy w związku z tym, że uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych od końca października uczą się zdalnie, planowane są zmiany w przyszłorocznym egzaminie ósmoklasisty i na maturach, m.in. czy utrzymane będzie wprowadzenie od przyszłego roku czwartego egzaminu na egzaminie ósmoklasisty.

"Dzisiaj mieliśmy spotkanie w tej sprawie z ministrem Czarnkiem. Wszystkie decyzje będzie już jutro na konferencji przekazywał pan minister" - odpowiedział. Dopytywany był, jaka jest rekomendacja CKE, czy jest za odłożeniem w czasie wprowadzenia czwartego egzaminu.

"My bylibyśmy za takim rozwiązaniem. Ostateczną decyzję będzie jutro przekazywał minister Czarnek" - zaznaczył Smolik.

Egzamin ósmoklasisty jest obecnie trzydniowy: pierwszego dnia ósmoklasiści zdają egzamin z języka polskiego, drugiego - z matematyki, trzeciego - z wybranego języka obcego nowożytnego, przy czym uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

W takiej formie - trzy dni, trzy egzaminy - egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony tylko do tego roku. Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin ma trwać cztery dni - uczniowie będą zdawali także egzamin z przedmiotu do wyboru. W tej grupie znalazły się: biologia, chemia, fizyka, geografia i historia.

Wraz z wydłużaniem nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat od roku szkolnego 2017/2018 zaczęto wprowadzać stopniowo nową podstawę programową nauczania, począwszy od klasy I, IV i VII. Wprowadzając reformę, zdecydowano, że egzamin z pełnej czterodniowej formule jako pierwsi zdawać będą uczniowie, którzy od IV klasy uczą się zgodnie z nową podstawą. Są to uczniowie, którzy w tym roku szkolnym uczą się w klasach VII szkoły podstawowej.

Od kilku miesięcy zbierane są w internecie podpisy pod apelem do szefa MEiN o przesunięcie wprowadzenia czwartego przedmiotu egzaminacyjnego. Sygnatariusze apelu wskazują, że fizyka i chemia to przedmioty, których uczniowie uczą się dopiero od VII klasy oraz, że są to przedmioty, których nauka jest bardzo trudna w formie zdalnej, więc uczniowie mogą mieć zaległości niemożliwe do nadrobienia w przyszłym roku szkolnym.

Smolik pytany był także we wtorek o przyszłoroczną maturę. "Ta decyzja również będzie przekazana jutro przez pana ministra Czarnka. Jutro około godziny 14.00 jest specjalna konferencja poświęcona egzaminom i w roku 2021, i w 2022, a nawet w 2023" - odpowiedział.

Szef MEiN na początku kwietnia poinformował, że jeśli chodzi o przyszłoroczną maturę i egzamin ósmoklasisty "skłaniamy się do tego, żeby kontynuować to, co jest na maturze i na egzaminie ósmoklasisty w tym roku".

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne ułatwienia są konieczne, bo całości nie da się po prostu nadrobić" - odpowiedział Czarnek.

Decyzją ministra edukacji i nauki w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. będą przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!