Konin: Optymalizacja zatrudnienia i ograniczenie etatów zamiast łączenia przedszkoli

Konin: Optymalizacja zatrudnienia i ograniczenie etatów zamiast łączenia przedszkoli
Liczba przedszkoli w Koninie się nie zmniejszy, ale ubędzie etatów (fot. pixabay.com)
Nie będzie łączenia konińskich przedszkoli w większe zespoły, będzie natomiast optymalizacja zatrudnienia i ograniczenie etatów tam, gdzie jest to możliwe - taką decyzję podjął prezydent Konina. Władze miasta szukają w ten sposób oszczędności w oświacie.

Cztery zespoły przedszkolne w miejsce dziewięciu obecnie działających przedszkoli - tak pomysł na reorganizację systemu oświaty miały władze Konina. Jego realizacja miała przyczynić się do ograniczenia wydatków na oświatę, które w przypadku tego miasta - podobnie jak i praktycznie każdej innej gminy w Polsce - coraz bardziej drenują lokalny budżet. Każdy z powstałych w ten sposób zespołów przedszkolnych miałby jednego dyrektora i zmniejszoną administrację.

Czytaj: Koronawirus. Przedszkola działają w całej Polsce

- To był pomysł, nad którym pracowaliśmy z Wydziałem Oświaty od kilku miesięcy - wyjaśnia zastępca prezydenta Witold Nowak, któremu podlega oświata w mieście.

Ostatecznie fuzja przedszkoli została wstrzymana decyzją prezydenta miasta, który podjął taką decyzję po zapoznaniu się z przedstawioną mu analizą. Jak tłumaczy ratusz szefowe przedszkoli przygotowały propozycje zmian, które pozwolą wypełnić postawione przez miasto warunki bez łączenia placówek w większe zespoły.

- Wsłuchaliśmy się w głos nauczycieli, a oni w nasz. Do września panie dyrektorki będą starały się zoptymalizować zatrudnienie. Nie chodzi o drastyczne zmiany, ale ograniczenie etatów tam, gdzie jest to możliwe - wyjaśnia zastępca prezydenta.

Czytaj: Fala komentarzy po decyzji o zamknięciu szkół. "Gdzie tu logika?"

- Po wielu rozmach i dobrych spotkaniach z dyrektorkami placówek mamy wypracowany system mający sprostać realnym potrzebom, a więc mniejszej liczbie dzieci i optymalizacji zatrudnienia - dodaje Nowak.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!