Jak informuje NFOŚiGW, konkurs „Szkoła z klimatem” jest skierowany do publicznych i niepublicznych miejskich szkół ponadpodstawowych, a także ich zespołów z terenu całego kraju, które mają siedzibę w miastach. Uczestnikami mogą być zespoły projektowe uczniów (maksymalnie do 20 osób lub jedna klasa), pod kierownictwem opiekuna (nauczyciela), przy czym uczestnicy muszą być uczniami jednej szkoły w ramach klas w szkołach ponadpodstawowych.
Czytaj: Dachy, kieszonkowe parki, rozrzedzanie ulic. Miasta szykują się na zmiany klimatu
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i ewentualnie jej najbliższej okolicy, obejmującego propozycje działań adaptacyjnych, które mogłyby być wykonane na terenie należącym do szkoły i jej bezpośredniego sąsiedztwa – otaczających domów, ulic, placów, parków, budowli itp. Jak instruuje Fundusz należy wykonać opis stanu obecnego otoczenia szkoły, zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i zaproponować, także w formie rysunku, jak można poprawić tę sytuację. Zgłoszenia można przesyłać do za pomocą elektronicznego formularza konkursowego, dostępnego na stronie NFOŚiGW.
Zgłoszone propozycje oceniać będzie komisja złożona z przedstawicieli NFOŚiGW, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu i Polskiego Alarmu Smogowego. Zwycięska szkoła może otrzymać aż 100 tys. zł na realizację ekologicznego pomysłu uczniów (przy czym musi go wykonać w terminie 12 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą prac). Przewidziano także od dwóch do pięciu wyróżnień w formie pieniężnej każde po 5000 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.