Partnerzy portalu

Kontrola poselska KO w kuratorium w związku z lex Czarnek

Kontrola poselska KO w kuratorium w związku z lex Czarnek
Posłowie KO podczas konferencji po kontroli w lubelskim Kuratorium Oświaty (fot. TT/Michał Krawczyk)
Kontrolę poselską w Kuratorium Oświaty w Lublinie dotyczącą reformy Prawa oświatowego i skarg rodziców na zajęcia pozalekcyjne prowadzone w szkołach w regionie przeprowadzili w czwartek posłowie KO Katarzyna Lubnauer, Marta Wcisło i Michał Krawczyk.
  • Podczas konferencji prasowej po wizycie w kuratorium Katarzyna Lubnauer poinformowała, że kontrola w była związana z nowelą Prawa oświatowego.
  • Nowela poszerza kompetencje kuratorów, m.in. w zakresie dotyczącym odwoływania dyrektorów i decydowania o zajęciach pozalekcyjnych.
  • Lubnauer powiedziała, że w tym tygodniu posłowie KO przeprowadzili kontrole w kuratoriach w województwach łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim.

Kontrole posłów KO wykazały, że w latach 2016-2021 do czterech kuratoriów wpłynęło w sumie pięć skarg od rodziców na zajęcia pozalekcyjne prowadzone w szkołach (cztery skargi na Mazowszu i jedna na Lubelszczyźnie). W przypadku Lublina rodzic zawiadamiał o prowadzeniu w niepublicznej szkole zajęć "o charakterze okultystycznym", które w rzeczywistości dotyczyły pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

"Jeżeli z czterech województw mamy do czynienia w sumie z pięcioma skargami trudno powiedzieć, żeby była jakakolwiek przesłanka do tego, żeby wprowadzać takie rozwiązanie, o jakim można mówić w przypadku lex Czarnek, czyli kontrolowanie zajęć pozalekcyjnych nie przez rodziców, tylko przez kuratorów" - powiedziała Lubnauer.

Według posłanki, za nowelizacją stoi "motywacja czysto polityczna". "Próba wyhodowania ideologicznie partyjnego działacza dla PiS" - stwierdziła.

Czytaj też: Kontrola poselska w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim i kuratorium

Zdaniem posłanki Wcisło, to nie skargi rodziców były powodem do zmiany Prawa oświatowego. "Ustawa ogranicza rodzicom prawo decydowania o tym, w jakich zajęciach mają uczestniczyć ich dzieci, ogranicza kompetencje samorządów i wprowadza zarządzanie szkołą poprzez strach" - powiedziała Wcisło.

Poseł Krawczyk zauważył, że możliwość odwołania dyrektora "bez podania konkretnych powodów" może być "bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach kuratorów oświaty".

13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, która zwiększa rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Nowelizacją w piątek zająć ma się Senat.

Zgodnie z nowelizacją dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Następnie kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury wyłączono organizacje harcerskie.

Czytaj też: Piontkowski o nowelizacji Prawa oświatowego: chodzi o wprowadzenie jednoznacznych zasad

W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor w dalszym ciągu nie będzie stosował się do zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie, bez wypowiedzenia, dyrektora w czasie roku szkolnego.

Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi, to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. Nowelizacja nie przewiduje drogi odwołania się.

TAGI
KOMENTARZE1

  • wdzivny 2022-02-03 17:31:48
    Nauczyciel to jakbyspadkobierca i kontynuator nauk filozofów greckich, zaś nauka kontrolowana nie jest nauką, tylko indoktrynacją, a więc? Ogłupianiem.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!