Korepetycje bez szarej strefy. Wcale nie trzeba zakładać firmy

Korepetycje bez szarej strefy. Wcale nie trzeba zakładać firmy
Nauczyciele zdecydowani wyjść z szarej strefy mogą też skorzystać z pomocy (fot. Pixabay)
Korepetycje indywidualne czy zorganizowane zajęcia grupowe, a nawet udzielanie 20-minutowych porad - wszystko to można robić legalnie. Jednakże każda odpłatna działalność musi być rozliczana z Urzędem Skarbowym. Tymczasem, zwłaszcza początkujący korepetytorzy, do kwestii podatków nie podchodzą wystarczająco poważnie.
 • Każda odpłatna działalność musi być rozliczana z Urzędem Skarbowym.
 • W 2022 roku obowiązują zdecydowanie wyższe kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Grzywna za wykroczenie skarbowe zaczyna się od 301 złotych, a kończy na 60 tysiącach.
 • Nauczyciele zdecydowani wyjść z szarej strefy mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych portali poświęconych osobom udzielającym korepetycji.
 • Jesteś nauczycielem lub udzielasz korepetycji? Zarejestruj się na nauczeni.pl i zarabiaj!

Wystarczy niewiele ponad 15 tysięcy złotych niezapłaconych podatków, by zostać przestępcą podatkowym. Na pierwszy rzut spora kwota, ale w wielu przypadkach to mniej niż rok prowadzenia korepetycji bez płacenia podatku.

Jeśli w ramach korepetycji udzielasz 100 lekcji po 100 złotych (około 4 godziny korepetycji każdego dnia), osiągasz przychód w wysokości 10 tysięcy złotych miesięcznie. Rozliczając się na zasadach ogólnych, powinieneś zapłacić 17 proc. podatku od tej kwoty. W ciągu roku to 20 400 złotych.

W 2022 roku obowiązują zdecydowanie wyższe kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Grzywna za wykroczenie skarbowe zaczyna się od 301 złotych, a kończy na 60 tysiącach złotych. Dla porównania w 2017 roku były to kwoty do 40 tysięcy złotych. Za pracę na czarno grożą też inne poważne konsekwencje, łącznie z karą więzienia.

Nie oznacza to jednak, że chcąc udzielać korepetycji, musimy od razu zakładać własną firmę.

Jak udzielać korepetycji i nie zasilać szarej strefy?

Nauczyciele zdecydowani wyjść z szarej strefy mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych portali dla osób udzielającym korepetycji. Jednym z nich jest portal Nauczeni.pl, gwarantujący nauczycielom legalne rozliczanie z Urzędem Skarbowym (zarówno dla osób posiadających działalność gospodarczą, jak i tych, którzy jej nie mają). Umożliwia zarejestrowanym nauczycielom darmową konsultację z doradcą, który pomaga im znaleźć optymalną dla nich metodę rozliczeń. Platforma automatycznie w imieniu nauczyciela wystawia też uczniowi fakturę po każdej odbytej lekcji, minimalizując wysiłek po stronie nauczyciela i ułatwiając mu spełnienie wszystkich prawnych wymogów niezbędnych do prawidłowego rozliczenia. 

- Nauczeni.pl to innowacyjna platforma ułatwiająca nauczycielowi przeprowadzanie korepetycji indywidualnych i grupowych. Nauczyciele dostają na niej szereg narzędzi zdejmujących z ich barków wszelkie sprawy organizacyjne związane z zarabianiem na prowadzeniu korepetycji, w tym kalendarz z dostępnością, narzędzie ułatwiające księgowość i rozliczenia, możliwość samodzielnego ustawiania cen, zniżek i polityki odwoływania zajęć oraz wiele więcej - mówi Nina Wieretiło z portalu Nauczeni.pl. - Udzielanie korepetycji indywidualnych czy zorganizowanych zajęć grupowych, a także prowadzenie 20-minutowych porad - wszystko to można robić legalnie. Choć zwłaszcza dla początkujących korepetytorów, którzy chcieli znaleźć dodatkowe źródło dochodu, podatki nie są priorytetem, to przepisy nie pozostawiają wątpliwości. Każda odpłatna działalność musi być rozliczana z Urzędem Skarbowym.

Dla zmaksymalizowania zarobków nauczyciel może z pomocą platformy łączyć udzielanie korepetycji indywidualnych z organizacją zajęć grupowych, a także szybkich 20-minutowych zajęć bez potrzeby uprzedniego umawiania przez ucznia. By udzielać takich zajęć, wystarczy kliknąć, że jest się na „dyżurze” w danym momencie i czekać na spływające od uczniów zlecenia.

Metody rozliczeń

Eksperci z portalu Nauczeni.pl proponują zarejestrowanym nauczycielom kilka, ich zdaniem, sprawdzonych metod rozliczeń.

1. Działalność wykonywana osobiście (rekomendowana)

Kwota podatku wynosi 17 proc. Od lipca będzie to 12 proc. uzyskanego przychodu.

Z taką działalnością mamy do czynienia, gdy nauczyciel udziela korepetycji w terminach dopasowanych do zapotrzebowania uczniów (brak ciągłości) i w miejscu przez nich wyznaczonym (internet również jest w to wliczany). Nauczyciel podczas lekcji wykorzystuje tylko swoją wiedzę (brak zorganizowania i specjalnych materiałów dydaktycznych), nie bierze też odpowiedzialności za rezultaty swojej pracy.

2. Działalność nierejestrowana

Podatek wyniesie 17 proc. lub 32 proc. w momencie wygenerowania przychodu z innych źródeł powyżej 120 tys. zł.

Może zdecydować się na nią nauczyciel, który udziela lekcji dodatkowych na małą skalę. Jego przychód z korepetycji w żadnym miesiącu nie może przekroczyć połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto, które w roku 2022 wynosi 1505 zł miesięcznie. W momencie przekroczenia 1505 zł, w ciągu 7 dni należy złożyć w CEIDG wniosek rejestracyjny. 

3. Własna działalność

Tu możliwości opodatkowania jest zdecydowanie więcej. Nauczyciel prowadzący swoją działalność może skorzystać między innymi z Karty podatkowej. W takim przypadku podatek liczy się na podstawie przepracowanych godzin.

 Od 48 h miesięcznie – 5,30 zł za każdą godzinę;

 od 48 do 96 h miesięcznie – 254,40 zł + 11 zł za każdą godzinę;

 od 96 h miesięcznie – 782,40 zł.

Prowadząc własną działalność, można się też zdecydować na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W 2022 roku dla nauczycieli wynosi on 8,5 proc. osiągniętych przychodów. Kolejną z opcji dla działalności, jaką są korepetycje, jest podatek liniowy. Wynosi on 19 proc. uzyskanych przychodów, ale pozwala na odliczenie kosztów prowadzenia działalności.

Prowadząc własną działalność, zawsze możemy też rozliczać się na tak zwanych zasadach ogólnych. Tu skala podatkowa waha się od 17 proc. do 32 proc. Takie rozwiązanie pozwala jednak na odliczenie od podatku kosztów, jakie ponosimy, prowadząc działalność.

TAGI
KOMENTARZE16

 • Obywatel 2022-05-30 20:59:33
  Funkcjonariusze publiczni chyba nie oszukują państwa na podatkach?
 • Nauczyciel 2022-05-30 15:25:15
  Do Aaaaaa: bardzo dobry pomysł. Tępić oszustwo.
 • Aaaaaa 2022-05-30 15:01:39
  To ja zgłaszam panie przy cmentarzach sprzedające od lat kwiatki i znicze. NIGDY nie dostałam paragonu. I może wszystkich z rynku co to ziemniaki i marchewkę bez paragonu? Jak wszyscy to wszyscy. A i fryzjerzy! Też trzeba się prosić o paragonu.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!