Kraków chce zmniejszyć opłaty w prywatnych żłobkach

  • AKC
  • 12 września 2022 - 22:50
Kraków chce zmniejszyć opłaty w prywatnych żłobkach
Zwiększanie dopłaty gminy do pobytu dzieci w niepublicznych placówkach jest bardzo istotne dla całego systemu opieki nad dzieckiem w wieku do lat - podkreślają władze Krakowa (fot. Aline Ponce/pixabay)
W Krakowie jest ponad 300 instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Łącznie daje to ponad 11,5 tys. miejsc, w tym ok. 2,5 tys. jest wolnych. Różnica w cenie za pobyt dziecka w miejskimi prywatnym żłobku jest jednak znacząca. Prezydent zaproponuje radnym zwiększenie dotacji dla prywatnych żłóbków z 1,70 zł za godzinę opieki na 3,50 zł. Wprowadzenie takiej zmiany oznaczałoby, że rodzice będą płacić mniej.
  • W celu zmniejszenia opłat rodziców w prywatnych placówkach, Kraków od 2012 r. udziela dotacji do opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Działania te przekładają się na wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica w prywatnej placówce oraz na rozwój niepublicznych miejsc opieki.
  • Aktualnie dopłata ta wynosi średniomiesięcznie 357 zł.
  • Począwszy od 2023 r. prezydent Jacek Majchrowski chce, aby dopłaty te zdecydowanie wzrosły. W tym celu Urząd przygotował kompleksowe rozwiązania.

Miesięczna opłata za pobyt w miejskim żłobku obowiązuje od 2012 r. i wynosi 199 zł, opłata za sam pobyt w prywatnym żłobku to z kolei koszt ok. 1400 zł. Od 2022 r. obowiązują nowe, rządowe świadczenia dla rodziców dzieci „w wieku żłobkowym” przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów opieki nad tymi dziećmi.

Czytaj też: Dodatkowa godzina pracy w szkole. Już działa i budzi kontrowersje

Rodzice, w zależności od liczby i wieku dzieci w rodzinie, otrzymują na każde dziecko „w wieku żłobkowym” dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym albo u dziennego opiekuna, wypłacane instytucji opieki, w wysokości do 400 zł albo rodzinny kapitał opiekuńczy w średniomiesięcznej wysokości 500 zł, wypłacany bezpośrednio rodzicowi.

O ile świadczenia te w pełni pokrywają koszty pobytu dziecka w miejskim żłobku, to nie są wystarczające w przypadku dzieci korzystających z prywatnych placówek. Dlatego prezydent Krakowa chce wzrostu wysokości dopłat. 

Opłaty za pobyt dziecka w dół

Zgodnie projektem uchwały w sprawie wzrostu dotacji, prezydent proponuje, aby ustalić wysokość podstawowej dotacji udzielanej do godziny opieki na poziomie 3,50 zł (w 2022 r. dotacja ta wynosi 1,70 zł) oraz wysokość dodatkowej dotacji na dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności na poziomie 5,00 zł (w 2022 r. dotacja ta wynosi 2,40 zł).

Zakładając, że dziecko będzie objęte opieką instytucji przez 10 godzin dziennie przez 21 dni w miesiącu, miesięczna dotacja do opieki nad każdym dzieckiem wynosić będzie 735 zł (wzrost o 378 zł w stosunku do 2022 r. tj. o 106 proc.). Z kolei dodatkowa dotacja na dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności wyniesie 1050 zł (wzrost o 546 zł tj. o 108 proc.).

Samorząd Krakowa zapowiada, że wsparcie będzie istotne i odczuwalne dla portfeli krakowian (fot. pixabay)
Samorząd Krakowa zapowiada, że wsparcie będzie istotne i odczuwalne dla portfeli krakowian (fot. pixabay)

Przyjęcie uchwały spowoduje zatem, że w Krakowie łączne dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym albo u dziennego opiekuna wynosić będzie ponad 1100 zł albo ponad 1200 zł miesięcznie, w zależności od rodzaju otrzymywanych świadczeń. 

"Będzie to bardzo znaczące wsparcie krakowskich rodzin w zapewnianiu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Zwiększanie dopłaty gminy do pobytu dzieci w niepublicznych placówkach jest bardzo istotne dla całego systemu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3, gdyż oprócz wymiernych korzyści dla rodzin, powoduje także rozwój instytucji opieki, w tym wzrost liczby miejsc. Szacuje się, że koszt udzielania dotacji w 2023 r., wzrośnie o 29 mln zł w stosunku do 2022 r. i wyniesie ok. 56,5 mln zł" - wylicza krakowski ratusz.

Czytaj też: Czy szkoły są gotowe do powrotu zdalnego nauczania?

Jednocześnie mając na uwadze nowe, celowe świadczenia pieniężne wypłacane przez ZUS z przeznaczeniem na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3, miasto proponuje ustalenie opłaty za pobyt dziecka w miejskim żłobku w wysokości 299 zł miesięcznie. Obowiązująca w tym zakresie od 2012 r. opłata wynosi 199 zł i stanowi 3,2 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Każda rodzina uprawniona jest do otrzymania dofinansowania do żłobka wypłacanego instytucji opieki przez ZUS (Fot. Shutterstock)
Każda rodzina uprawniona jest do otrzymania dofinansowania do żłobka wypłacanego instytucji opieki przez ZUS (Fot. Shutterstock)

"Wskazać tutaj należy, że zmiana ta, w związku ze świadczeniami wypłacanymi przez ZUS na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem do lat 3, będzie nieodczuwalna dla krakowskich rodzin, gdyż każda rodzina uprawniona jest do otrzymania dofinansowania do żłobka wypłacanego instytucji opieki przez ZUS w wysokości do 400 zł albo do rodzinnego kapitału opiekuńczego w średniomiesięcznej wysokości 500 zł i świadczenia te pokryją proponowane opłaty w miejskim żłobku, a w przypadku pobierania na dziecko dofinansowania do żłobka z ZUS, miejski żłobek, zgodnie z zapisami ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, obniży rodzicowi opłatę za pobyt w żłobku do wysokości 0 zł" - tłumaczy magistrat.

Koszty wyżywienia i zwolnienie z opłat do zmiany

Jednocześnie, mając na uwadze to, że koszty przygotowywania posiłków w żłobkach zdecydowanie wzrosły od 2012 r., zachodzi także konieczność zaktualizowania tej opłaty. Jako maksymalną stawkę dzienną, za całodzienne wyżywienie, proponuje się przyjęcie kwoty 10 zł (co stanowi ok. 2/3 ceny dziennego wyżywienia w placówkach prywatnych). Ostateczna wysokość dziennej opłaty za wyżywienie, zależna będzie od faktycznych kosztów w tym zakresie w poszczególnym żłobku.

Czytaj też: Ceny obiadów ze szkolnych stołówek zaskakują. "Należy skończyć z tym rozdawnictwem"

Złożony w tym zakresie projekt uchwały Rady Miasta Krakowa przewiduje także zwolnienia od ponoszenia opłat za pobyt dzieci w samorządowych żłobkach, które chronić będą rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami, rodziny o niskich dochodach oraz wielodzietne.

Całkowite zwolnienia z opłat za pobyt w żłobku proponuje się na rzecz rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami, z kolei częściowe zwolnienie z opłat proponuje się dla rodzin wielodzietnych oraz o niskich dochodach, które mogą się także starać o to, aby Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie pokrył im opłaty za wyżywienie w żłobku.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!