Kraków jest przygotowany do edukacji dzieci ukraińskich. Robi to od lat

Kraków jest przygotowany do edukacji dzieci ukraińskich. Robi to od lat
Kraków od dawna jest celem migracji Ukraińców, dlatego miasto jest w pewnym sensie przygotowane do edukowania ich dzieci (fot. Pixabay).
- Nie będziemy się specjalnie przygotowywać do przyjęcia w szkołach dzieci z Ukrainy, ponieważ już ich w nich mamy. Skorzystamy z doświadczeń własnych w tym zakresie - mówi Anna Korfel-Jasińska, IV wiceprezydent Krakowa. A trzeba przyznać, że samorząd ma ich sporo, ponieważ zwłaszcza w tym mieście liczba dzieci z zagranicy, zwłaszcza z Ukrainy, od lat rośnie dynamicznie. Uczniowie otrzymują wsparcie nie tylko w postaci wynikających z przepisów zajęć dodatkowych z języka polskiego oraz wyrównawczych, ale dodatkowe wsparcie 35 zatrudnionych przez miasto asystentów wielokulturowych.
  • W krakowskich szkołach z roku na rok przybywa dzieci obcokrajowców.
  • Już teraz uczy się w nich ponad 1800 młodych Ukraińców, z czego ponad 1435 w szkołach samorządowych.  
  • Z myślą o rodzicach uczniów pochodzących z zagranicy miasto przygotowało broszurę informacyjną „Edukacja w Krakowie” w czterech wersjach językowych.

- Co roku w krakowskich szkołach uczy się coraz więcej dzieci pochodzących z zagranicy. Pod koniec 2021 roku było to prawie 5 tysięcy uczniów z 78 różnych krajów. Według danych Systemu Informacji Oświatowej w roku szkolnym 2021/2022 aż 1821 uczniów to uczniowie narodowości ukraińskiej w przedszkolach/szkołach dla dzieci i młodzieży (w tym 1435 w samorządowych). Do szkół dla dorosłych uczęszcza 1198 słuchaczy narodowości ukraińskiej. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak trudny dla najmłodszych jest proces aklimatyzacji w nowym kraju i mieście. Aby pomóc im odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości, Miasto Kraków wyciąga do nich pomocną dłoń - mówi Anna Korfel-Jasińska, IV wiceprezydent Krakowa.  

Od września 2021 roku w czterech szkołach działają oddziały przygotowawcze dla uczniów z innych państw, w których zapewniane jest wsparcie specjalistów pomagających nie tylko w nauce języka polskiego, ale również w odnalezieniu się w realiach szkoły. Uczniowie, którzy nie uczęszczali do oddziału przygotowawczego lub uczęszczali, ale nadal mają poczucie, że nie znają jeszcze języka polskiego na właściwym poziomie, mogą korzystać z dodatkowych, bezpłatnych zajęć. Oferowane są również dodatkowe zajęcia wyrównawcze.

Czytaj też: Będzie pomoc dla szkół w związku z ewentualnym napływem dzieci z Ukrainy

Potrzebne wsparcie zapewniają także asystenci wielokulturowi, którzy pełnią rolę mediatorów językowo-kulturowych dla dzieci z doświadczenie migracyjnym, które znalazły się w polskiej szkole.

Z myślą o nich w minionym roku była organizowana Akademia Asystentów Międzykulturowych, w której wzięło udział aż 27 asystentek i asystentów międzykulturowych oraz 10 nauczycieli koordynujących w krakowskich szkołach edukację uczniów z doświadczeniem migracji. W sumie krakowskich szkołach zatrudnionych jest już 35 asystentek i asystentów międzykulturowych, a liczba ta cały czas wzrasta.

Czytaj też: Edukacja uchodźców z Ukrainy musi wiązać się ze zmianami systemu

Szczegółowe informacje na temat działań skierowanych do uczniów z zagranicy, w tym organizacji nauki języka polskiego, działalności oddziałów przygotowawczych czy asystentów międzykulturowych można znaleźć w publikacji „Edukacja w Krakowie”, które zostało opracowane w Wydziale Edukacji UMK. Z myślą o rodzicach uczniów pochodzących z zagranicy zostało przygotowane w czterech wersjach językowych: w j. polskim, ukraińskim, rosyjskim a także j. angielskim.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!