Kto dał zgodę na sprzedaż podręcznika do HiT na poczcie? Poseł interweniuje

  • KO
  • 19 września 2022 - 19:56
Kto dał zgodę na sprzedaż podręcznika do HiT na poczcie? Poseł interweniuje
Promocja podręcznika do HiTu jest zaskakująca z uwagi na brak obecności innych podręczników na półkach w placówkach Poczty Polskiej, uważa poseł Michał Krawczyk (fot. PTWP/KO)
31 sierpnia br. w 3,5 tys. placówek Poczty Polskiej na terenie całej Polski pojawił się w sprzedaży podręcznik do przedmiotu Historia i Teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Książka budzi ogromne emocje w społeczeństwie. Poseł Michał Krawczyk (PO) zwrócił się w tej sprawie do Ministra Edukacji i Nauki.

Jak pisze poseł Krawczyk w interpelacji skierowanej do ministra Przemysława Czarnka, promocja podręcznika do HiT-u jest zaskakująca z uwagi na brak obecności innych podręczników na półkach w placówkach Poczty Polskiej.

Książka prof. Roszkowskiego budzi ogromne emocje w społeczeństwie. Poseł przypomina, że jeden z czołowych polityków PiS Ryszard Terlecki, anonsując pojawienie się jej w placówkach pocztowych, napisał na Twitterze: "Dbajmy o rzetelną wiedzę młodych Polaków, brońmy przed manipulacjami wrogów Polski".

Zdaniem posła Krawczyka podręcznik przedstawia wizję świata, jaką prezentują często także politycy PiS, chwalił ją także ojciec Tadeusz Rydzyk. I mimo wielu kontrowersji związanych z książką trafiła ona na półki w państwowej spółce.

Bestseller od momentu pojawienia się na półkach?

Zwraca uwagę na fakt, że już pierwszego dnia sprzedaży, gdy tylko książki prof. Roszkowskiego trafiły do placówek Poczty Polskiej, stały się „bestsellerem”, bowiem znajdowały się one na półkach opatrzonych tą informacją.

I zadaje pytanie ministrowi: dlaczego w państwowej spółce jest promowany podręcznik do przedmiotu Historia i teraźniejszość wydawany przez prywatne wydawnictwo? Pyta też, dlaczego inne podręczniki szkolne nie dostały takiej szansy.

Poseł Krawczyk chce dowiedzieć się, kto wydał decyzję, aby książka do HiT-u była sprzedawana w placówkach Poczty Polskiej, a także jakie koszty ponosi wydawnictwo za promocję. 

Czytaj też: Kolejne miasto przeciwko podręcznikowi do HiT w szkołach. Przyjęto specjalną uchwałę

Poczta Polska, w odpowiedzi na pytanie wPolityce.pl o sprzedaż podręcznika Wojciecha Roszkowskiego w swoich placówkach, już 2 września odpowiedziała, że zainteresowanie jest bardzo duże.

"W pierwszych dwóch dniach sprzedaży podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość klienci zakupili ok. 2800 egzemplarzy tytułu. To rekordowy wynik w historii sprzedaży wydawnictw książkowych oferowanych w placówkach pocztowych. Ogromne zainteresowanie ze strony klientów potwierdza słuszność decyzji o wprowadzeniu podręcznika do oferty w naszych urzędach i filiach" - powiedział rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witkowski.

Tymczasem, także 2 września, do użytku szkolnego został dopuszczony drugi podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Jego autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek.

TAGI
KOMENTARZE1

  • BKR 2022-09-20 19:27:18
    Słowa uznania dla Wojciecha Starzyńskiego za podjęcie obrony szkoły czyli uczniów, ich rodziców i naucaycieli przed wypowiedziami interlokutorów poniżej minimum kultury dyskusji, których argumentami są tytuł profesora czy uzurpowanie sobie stanowiska przedstawiciela nauczycieli.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!