Zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z pytaniem o charakter środków gromadzonych przez rady rodziców w szkołach publicznych i zasady kontroli ich wydatkowania.
W odpowiedzi szczecińska RIO wskazuje, że kwestię funkcjonowania rad rodziców w placówkach oświatowych od 1 września 2017 r. regulują przepisy ustawy Prawo oświatowe, które są zbieżne z przepisami ustawy o systemie oświaty.
W ocenie Izby gromadzone przez radę rodziców środki finansowe nie są środkami publicznymi w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych i nie powinny być ujmowane w planie finansowym jednostki oświatowej lub wydzielonego rachunku samorządowej jednostki budżetowej prowadzącej działalność w zakresie oświaty czy też odrębnie poza ewidencją finansowo-księgową jednostek oświatowych.
- W myśl ustawy o systemie oświaty, są to fundusze pochodzące z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, których zasady wydatkowania określa regulamin uchwalony przez radę rodziców - organ społeczny systemu oświaty, reprezentujący rodziców dzieci uczęszczających do szkoły lub placówki oświatowej - informuje RIO w Szczecinie.
Jeżeli chodzi o kontrolę wydatkowania środków gromadzonych przez rady rodziców, Izba podziela pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie 20 czerwca 2018 r., zgodnie z którym „finanse rady mogą być kontrolowane jedynie przez komisję rewizyjną (wewnętrzny organ rady) oraz właściwy urząd skarbowy”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.