Kto może kontrolować pieniądze gromadzone przez radę rodziców? RIO wyjaśnia

Kto może kontrolować pieniądze gromadzone przez radę rodziców? RIO wyjaśnia
Środki finansowe gromadzone przez radę rodziców nie są środkami publicznymi. Fot. pixabay
Środki finansowe gromadzone przez radę rodziców nie są środkami publicznymi, zasady ich wydatkowania określa regulamin uchwalony przez radę rodziców - informuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie.

Zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z pytaniem o charakter środków gromadzonych przez rady rodziców w szkołach publicznych i zasady kontroli ich wydatkowania.

W odpowiedzi szczecińska RIO wskazuje, że kwestię funkcjonowania rad rodziców w placówkach oświatowych od 1 września 2017 r. regulują przepisy ustawy Prawo oświatowe, które są zbieżne z przepisami ustawy o systemie oświaty.

W ocenie Izby gromadzone przez radę rodziców środki finansowe nie są środkami publicznymi w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych i nie powinny być ujmowane w planie finansowym jednostki oświatowej lub wydzielonego rachunku samorządowej jednostki budżetowej prowadzącej działalność w zakresie  oświaty czy też odrębnie poza ewidencją finansowo-księgową jednostek oświatowych.

- W myśl ustawy o systemie oświaty, są to fundusze pochodzące z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, których zasady wydatkowania określa regulamin uchwalony przez radę rodziców - organ społeczny systemu oświaty, reprezentujący rodziców dzieci uczęszczających do szkoły lub placówki oświatowej - informuje RIO w Szczecinie.

Jeżeli chodzi o kontrolę wydatkowania środków gromadzonych przez rady rodziców, Izba podziela pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie 20 czerwca 2018 r., zgodnie z którym „finanse rady mogą być kontrolowane jedynie przez komisję rewizyjną (wewnętrzny organ rady) oraz właściwy urząd skarbowy”.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!