Partnerzy portalu

Kto odpowiada za bezpieczeństwo uczniów podczas lekcji WF-u online?

Kto odpowiada za bezpieczeństwo uczniów podczas lekcji WF-u online?
W tym roku "tradycyjnych" zajęć WF-u nie było zbyt wiele. Ćwiczenia w domu też nie zawsze są bezpieczne. (fot. shutterstock)
Nauczyciel WF w czasie ćwiczeń online nie może proponować zajęć, które są niewykonalne – tak odpowiedział Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej zapytany o to, kto odpowiada za bezpieczeństwo uczniów w trakcie zdalnych lekcji wychowania fizycznego. To przesuwa odpowiedzialność w stronę nauczyciela, choć nie zwalnia z niej także rodzica.
  • Jak przekazała posłanka Małgorzata Niemczyk podczas obrad Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, nauczyciele, dyrektorzy i związkowcy pytający o sprawę odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczniów w czasie zdalnego WF-u otrzymują sprzeczne informacje.
  • Wątpliwości dotyczą tego, w jakim stopniu za bezpieczeństwo przebywającego w domu ucznia odpowiada jego rodzic, a  jakim prowadzący zdalne zajęcia wuefista.
  • Wypowiedzi przedstawiciela MEN-u nie rozwiewają kategorycznie tych wątpliwości. Wynika z nich natomiast, że nauczyciele powinni być ostrożni w zlecaniu ćwiczeń, nie mając bezpośredniej kontroli nad uczniem.

W opublikowanym pod koniec letnich wakacji poradniku MEN dla dyrektorów szkół i nauczycieli, zawierającym zbiór dobrych praktyk i wskazówek na temat tego jak organizować naukę hybrydową lub zdalną, znalazły się m.in. rady dotyczące prowadzenia zajęć WF-u na odległość. Są tam pomysły na ćwiczenia domowe i propozycje zajęć teoretycznych.

Można przeczytać o przesyłaniu uczniom zestawów ćwiczeń do wykonania w domu, inspirujących ich do ćwiczeń, które „umożliwiają zachowanie zdrowia i sprawności fizycznej” bądź o "challenge’ach", które „umożliwiają ustanawianie i pobijanie rekordów”.

Niejasności: w pod czyja właściwie opieką pozostają dzieci? 

Nie przeczytamy tam natomiast, kto ponosi odpowiedzialność w sytuacji, gdy uczniowi coś się stanie na lekcjach wychowania fizycznego online w domu. Tymczasem – jak stwierdziła posłanka Małgorzata Niemczyk podczas obrad Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki 15 października – pytający o tą sprawę nauczyciele, dyrektorzy i związkowcy otrzymują sprzeczne informacje.

Czytaj: Tylko szkoły i klasy mistrzostwa sportowego będą mogły organizować obozy sportowe

- Najpierw powoływaliście się na Kodeks rodzinny, a ostatnio, w mojej ocenie, próbujecie wszystko zepchnąć na nauczycieli i obarczyć ich odpowiedzialnością – oceniła posłanka.

Jak podkreśliła, prowadzący zdalne zajęcia wuefiści często spotykają się z sytuacją, gdy nie widzą ćwiczących dzieci, co spowodowane jest chociażby różną jakością łączy internetowych.

Wskazała też, że chociaż jedną z proponowanych form zajęć jest wysyłanie linku do ćwiczeń, które uczeń mógłby wykonywać, to otwartą sprawą pozostaje, pod czyją opieką miałby to czynić.

- Dorosłego czy może je wykonywać sam? Nie ma żadnych przepisów w tej sprawie – pytała Małgorzata Niemczyk.

Nikt nie zdejmie odpowiedzialności z nauczyciela

Uczestniczący w obradach komisji Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej nie wyjaśnił tych kwestii w sposób kategoryczny. Jak stwierdził skoro dziecko przebywa domu, to - zgodnie z kodeksem rodzinnym - w grę wchodzi odpowiedzialność rodzica. Na takiej wykładni jednak nie poprzestał.

- Generalną zasadą podczas planowania zajęć jest wybieranie ćwiczeń odpowiednich do możliwości ucznia – podkreślił.

Przyznał, że sprawa jest skomplikowana, gdyż odbywające się w domu ucznia zajęcia nie w pełni pozostają pod kontrolą nauczyciela, ale „taka jest zasada” - i nauczycielowi nie pozostaje nic innego jak tylko, mając świadomość tych ograniczeń, wykorzystać takie możliwości i tak poprowadzić lekcję wychowania fizycznego, aby zapewnić uczniom bezpieczne warunki.

- Nauczyciel WF nie może proponować zajęć, które są niewykonalne. Odpowiedzialność spoczywa na nim i tej odpowiedzialności nikt zdjąć nie może – wyraźnie zaznaczył Kopeć.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!