Partnerzy portalu

Kuratoria oświaty nie wspierają działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

  • BOB
  • 2 czerwca 2023 - 14:30
Kuratoria oświaty nie wspierają działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Kryzys zdrowie psychicznego dzieci i młodziezy wymaga współdziałania wielu instytucji (fot. Shutterstock).
Tylko siedem spośród 16 kuratoriów oświaty prowadzi działalność mającą na celu poprawę zdrowia psychicznego młodych ludzi - wynika z badania Fundacji GrowSPACE.

Fundacja GrowSPACE opublikowała wyniki kontroli, którą przeprowadziła w kuratoriach oświaty, po tym jak w lutym zaapelował o wprowadzenie prewencji suicydalnej do polskich szkół. Kontrola dotyczyła więc realizowania przez kuratoria działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w związku ze znaczącym się pogorszeniem się kondycji psychicznej młodych ludzi w Polsce.

Dane dotyczące tych działań były zbierane w trybie dostępu do informacji publicznej. Kuratoria odpowiadały na pytania o to, jakie realizują programy na terenie swojego województwa, które z nich są kierowane do nauczycieli i nauczycielek, a które do uczniów i uczennic, a także ile szkół wzięło w nich udział.

>>>> Lista aktywności kuratoriów oświaty mocno rozczarowuje

Z zebranych odpowiedzi wynika, że spośród 16 organów nadzoru pedagogicznego w kraju tylko siedem prowadzi działania na rzecz zdrowia psychicznego uczniów, w szczególności:

  • 5 kuratoriów oświaty działających na terenie województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, małopolskiego i zachodniopomorskiego stwierdziło, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie mieszczą się w ich kompetencjach,
  • 4 kuratoria oświaty z województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego, wskazało, że działania takie nie są prowadzone i/lub nie wzięły w nich udział żadne szkoły,
  • 7 kuratoriów oświaty z województw podkarpackiego, wielkopolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, śląskiego i mazowieckiego oznajmiło, że prowadzi takie działania profilaktyczne. Trzy z nich podały też dokładne liczby szkół, które są zaangażowane w działach, co świadczy o istnieniu procedur monitorowania efektów.

- Kontrola wykazała zatem nieścisłości w zakresie różnic w działaniach w różnych regionach. Nie istnieje spójna linia działania pomiędzy kuratoriami oświaty, co uniemożliwia równy dostęp do psychoedukacji dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek z całego kraju. Działania podejmowane są wybiórczo przez niektóre instytucje, ponieważ część nie widzi ich zasadności lub własnej roli – mówi Dominik Kuc, który prowadził badanie.

Nie wszystkie kuratoria podejmują działania na rzecz poprawy kondycji psychicznej uczniów, ale dobre praktyki istnieją

W informacji Fundacji GrowSPACE podkreślono też, że współdziałanie kuratoriów oświaty z innymi instytucjami, do których są one na podstawie ustawy prawo zobowiązane, nie jest normą.

Dobre praktyki jednak istnieją, jak chociażby przedstawione przez kuratorium pomorskie lub kuratorium podkarpackie działania profilaktyczne, działania edukacyjne dla nauczycieli i nauczycielek, organizacja konferencji, organizacja spotkań z dyrekcjami placówek z całego województwa, konsultowanie i diagnozowanie sytuacji ze współudziałem szkół.

Problemy psychiczne dzieci i młodzieży nie są zjawiskiem nowym. Jednak na skutek izolacji w okresie pandemii znacznie się nasiliły. Specjaliści szacują, że od 2020 r. ilość stanów depresyjnych i lękowych wśród osób do 18. roku życia wzrosła o 1/3. Niestety, znajduje to również wyraz w próbach samobójczych podejmowanych przez osoby młode, których liczba wzrosła o około 150 proc.

To są sygnały świadczące o tym, że działania i programy mają ogromne zapotrzebowanie społeczne. Badanie Fundacji GrowSPACE wskazuje, że nie wszystkie kuratoria mają tego świadomość.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Becik 2023-06-02 23:13:09
    A co kuratoria wspierają???

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!