Partnerzy portalu

Kwalifikacje do nauczania historii z podpisem

  • PAP
  • 20 kwietnia 2012 - 19:42
Kwalifikacje do nauczania historii z podpisem
Adobe Stock
Minister edukacji Krystyna Szumilas podpisała znowelizowane rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, określające, kto będzie mógł w szkołach ponadgimnazjalnych uczyć historii i społeczeństwa oraz przyrody.
Nowelizacja związana jest z wejściem od 1 września 2012 r. do szkół ponadgimnazjalnych nowej podstawy programowej nauczania.

Informacja o podpisaniu dokumentu opublikowana została w piątek na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zgodnie z nową podstawą programową nauczania uczniowie będą wybierać, jakich przedmiotów będą się uczyć w rozszerzonym zakresie, a co za tym idzie, jakie będą mieli przedmioty uzupełniające. Dla uczniów wybierających w szkołach ponadgimnazjalnych kształcenie w zakresie rozszerzonym z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych został przewidziany dodatkowo przedmiot uzupełniający historia i społeczeństwo, który ma poszerzać ich wiedzę w zakresie historii oraz kształtować postawy obywatelskie.

Czytaj też: Będzie akcja związkowców przeciw nowej podstawie programowej 

Natomiast dla uczniów, którzy wybierają kształcenie w zakresie rozszerzonym z przedmiotów humanistycznych, został przewidziany dodatkowo przedmiot uzupełniający przyroda, który poszerza ich wiedzę w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych.

Nauczanie przedmiotów rozszerzonych i uzupełniających będzie prowadzone w II i III klasie szkoły ponadgimnazjalnej.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem kwalifikacje do nauczania historii i społeczeństwa będzie miała osoba spełniająca wymagania do nauczania historii. Zajęcia z tego przedmiotu uzupełniającego będą mogły być prowadzone również przez zespół dwóch lub więcej osób, z których jedna będzie posiadała kwalifikacje do nauczania historii, a pozostałe osoby będą posiadały kwalifikacje do nauczania wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, filologii klasycznej lub filozofii.

Kwalifikacje do nauczania przyrody będzie miała osoba spełniająca wymagania kwalifikacyjne do nauczania w liceum biologii, geografii, fizyki lub chemii. Zajęcia te będzie mógł prowadzić każdy z nauczycieli tych przedmiotów. Dopuszczono również możliwość prowadzenia zajęć z przyrody przez zespół dwóch lub więcej osób posiadających kwalifikacje do nauczania biologii, geografii, fizyki lub chemii.

Ponadto rozporządzenie umożliwi zatrudnianie w bibliotekach szkolnych osób, które mają wykształcenie na poziomie wymaganym do pracy w szkole danego typu, a w zakresie bibliotekarstwa ukończyły studia pierwszego stopnia lub zakład kształcenia nauczycieli.

Rozporządzenie rozszerzyło również grupę osób posiadających kwalifikacje do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Chodzi o osoby, które ukończyły studia w zakresie fizjoterapii, rehabilitacji ruchowej, terapii pedagogicznej, pedagogiki lub pedagogiki specjalnej. Uprawnienia uzyskały też osoby, które ukończyły studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapii pedagogicznej, terapii rodzin lub innego rodzaju terapii właściwej dla pobudzania psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka, o ile mają przygotowanie pedagogiczne. W grupie znalazły się też o osoby, które mają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy.

Doprecyzowano wymogi kwalifikacyjne do nauczania języków obcych w szkołach wchodzących w skład młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii.

Poszerzono katalog osób posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-wychowawcy w świetlicach szkolnych i internatach. Poza nauczycielami wskazanymi w dotychczasowych przepisach kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-wychowawcy w świetlicach szkolnych i internatach będą miały również osoby mające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat.

 

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!