Kwalifikacje nauczycieli pedagogów specjalnych do zmiany. Jest rozporządzenie

 • AKC
 • 2 sierpnia 2022 - 12:44
Kwalifikacje nauczycieli pedagogów specjalnych do zmiany. Jest rozporządzenie
Projektowane rozporządzenia określa kwalifikacje wymagane od osób zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i oddziałach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych (fot. Shutterstock)
Do sejmowych uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Dokument wprowadza zmiany w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r.
 • Konieczność zmiany nowelizowanego rozporządzenia jest związana z wprowadzeniem obowiązku zatrudniania - od dnia 1 września 2022 r. - w przedszkolach, szkołach i zespołach przedszkoli i szkół niebędących specjalnymi, nauczycieli pedagogów specjalnych.
 • Obowiązek ten wynikają z przepisów ustawy Karta Nauczyciela, wprowadzonych ustawą z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw i potrzebą określenia wymagań kwalifikacyjnych dla tej grupy nauczycieli.
 • Powyższe pociąga za sobą konieczność określenia kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zatrudnianych na stanowisku pedagoga specjalnego w przedszkolach, szkołach i zespołach przedszkoli i szkół niebędących szkołami specjalnymi.

W projekcie rozporządzenia przewidziano również zmianę dotyczącą kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zatrudnianych w przedszkolach, szkołach i oddziałach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych. Stanowi to odpowiedź na wpływające do Ministerstwa Edukacji i Nauki postulaty od pracowników kuratoriów oświaty, dyrektorów i organów prowadzących te przedszkola, szkoły oraz osób kierujących podmiotami leczniczymi, wskazujące na trudności w pozyskaniu nauczycieli posiadających przygotowanie w zakresie pedagogiki leczniczej lub terapeutycznej.

Treść projektu rozporządzenia wraz z uzasadnieniem oraz nowelizowane rozporządzenie znajdują się w dziale "Multimedia" pod artykułem.

"To poważne utrudnienie w funkcjonowaniu przedszkoli, szkół i oddziałów specjalnych już istniejących, jak i tworzeniu nowych. Szczególnie trudna sytuacja występuje w podmiotach leczniczych realizujących świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży" - czytamy w rozporządzeniu.

Zwiększyć dostęp do specjalistów 

Z dniem 1 stycznia 2022 r. zostały wprowadzone przepisy zobowiązujące do zapewnienia przez podmiot leczniczy udzielający świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dzieci i młodzieży na II poziomie referencyjnym, realizacji obowiązku szkolnego w miejscu udzielania świadczeń w ramach oddziału dziennego.

Brak funkcjonującej na terenie podmiotu leczniczego szkoły lub oddziału specjalnego uniemożliwia zawarcie umowy o realizację świadczeń, a tym samym ogranicza dostępność opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jako wystarczające do realizacji zadań w przedszkolach, szkołach i oddziałach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych są wskazywane kwalifikacje wymagane od nauczycieli przedszkola lub danego typu szkoły.

Czytaj też: Solidarność nie zapomniała - chce głowy ministra Czarnka

Projektowane rozporządzenia określa kwalifikacje wymagane od osób zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i oddziałach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych.

Będzie je posiadała osoba, która ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela określone w § 3 i § 4 nowelizowanego rozporządzenia, a w przypadku nauczania języków obcych w tych przedszkolach, szkołach i oddziałach - w § 12 nowelizowanego rozporządzenia. Nie będzie zatem konieczne posiadanie przygotowania w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej.

Osoba na stanowisku pedagoga specjalnego będzie zobowiązana do ukończenia:

 • jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna i posiadania przygotowania pedagogicznego lub
 • jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej, i posiadania przygotowania pedagogicznego, lub
 • jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego i drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki, i posiadania przygotowania pedagogicznego, a ponadto ukończenia kursu kwalifikacyjnego lub studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki specjalnej lub w zakresie edukacji włączającej.

Projektowane rozwiązania były konsultowane na etapie opracowania projektu ze środowiskiem akademickim, tj. przedstawicielami uczelni prowadzących kształcenie w zakresie pedagogiki specjalnej.

Nauczyciel pedagog specjalny 

W dodawanym § 30a nowelizowanego rozporządzenia przewidziano, że do 31 sierpnia 2026 r. kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga specjalnego:

 • w przedszkolach, o których mowa w § 4 - będzie posiadała również osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej, określone w § 4, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
 • w szkołach i przedszkolach, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4 - będzie posiadała również osoba, która ma kwalifikacje określone w § 3 ust. 1 i § 4, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.

Projektowane rozwiązania były konsultowane ze środowiskiem akademickim. W toku konsultacji ustalono również konieczność wprowadzenia okresu niezbędnego na uzupełnienie kwalifikacji w przypadku tych osób, które nie spełniają wymagań określonych w § 19a nowelizowanego rozporządzenia. Termin ten został ustalony na dzień 31 sierpnia 2026 r.

Czytaj też: Czy zabraknie podręczników w szkołach? Problem wróci w połowie sierpnia

Proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Dokument jest procedowany w trybie odrębnym, tj. z pominięciem etapu konsultacji publicznych i opiniowania oraz skróceniem etapu uzgodnień. Jest to uzasadnione ważnym interesem publicznym, umożliwi bowiem podejmowanie czynności związanych z zatrudnieniem nauczycieli pedagogów specjalnych z dniem 1 września 2022 r.

DO POBRANIA
Projekt rozporządzenia.pdf
190.34 KB format pliku: PDF
Uzasadnienie projektu.pdf
202.39 KB format pliku: PDF
Rozporządzenie z 1 sierpnia 2017 r..pdf
246.5 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE15

 • Adam 2022-09-07 15:15:11
  Po to, żeby wydać pieniądze na wykładowców, którzy nie mają nawet 1/10 aktualnej wiedzy a mają za to "zero" praktyki. Oni muszą mieć etaty. Wiele lat po studiach postanowiłem zrobić podyplomówkę na "renomowanej uczelni publicznej". Wykłady, a jakże, z pierwszych 3 wyszukiwań Goog...le i z 30-letnich podręczników. Wykładowcom wiele się "wydaje", ale na pytania problematyczne nie odpowiadają albo odpowiadają "co im się wydaje". Część z nich nigdy nie opublikowała niczego w tematyce wykładanego przedmiotu. Nigdy tez nie byli nauczycielami i nigdy nie zajmowali się osobami z niepełnosprawnościami. Pozdrawiam,  rozwiń
 • KSi 2022-08-10 21:08:05
  Prawda, zgadzam się
 • Edukacja 2022-08-10 16:26:12
  Do Myślący obywatel: po prostu przejrzałam twoje źle intencje. Co to znaczy normalna szkoła? Czyli specjalna to nienormalna według Ciebie. I nie do każdego bo konkretnie do ciebie są skierowane moje wpisy. Sugerujesz, że mi za to płacą? Nie oceniam innych swoją miarą. Wszystkie postępowe kraje odch...odzą od szkół specjalnych na rzecz integracji i to przynosi świetne efekty. Powie ci to każdy psycholog i terapeuta. Nie uda Ci się napuścić rodziców dzieci zdrowych na tych którzy mają dzieci niepełnosprawne. A to wyraźnie sugerujesz pisząc, że będą musieli z tego powodu płacić za korepetycje za które notabene już płacą lub przenieść je do placówek prywatnych czyli w podtekście narażą się na koszta. Lubisz czyimiś rączkami załatwiać swoje brudne interesy. Typowe dla małych tchórzy. Jak cos to ja nie to oni .  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!