Partnerzy portalu

Kwalifikacje nauczycieli religii: Minister Anna Zalewska rozmawiała z przedstawicielami Episkopatu o katechetach

  • PAP/AT
  • 9 lutego 2016 - 19:28 | Aktualizacja: 9 lutego 2016 - 19:31
Kwalifikacje nauczycieli religii: Minister Anna Zalewska rozmawiała z przedstawicielami Episkopatu o katechetach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
• Minister edukacji rozmawiała o kwalifikacjach nauczycieli religii.
• Najwięcej katechetów - 14,4 tys. uczy w szkołach podstawowych.
• Największą grupą wśród nauczycieli religii są osoby świeckie.

Nowelizacja porozumienia między Episkopatem, a Ministerstwem Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji nauczycieli religii była głównym tematem wtorkowego spotkania kierownictwa resortu edukacji z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

W spotkaniu udział wzięli minister edukacji Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. Piotr Tomasik i sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. Marek Korgul - poinformował resort edukacji w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Jak zaznaczono było to spotkanie robocze.

- Głównym celem spotkania była kontynuacja prac związanych z nowelizacją "Porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii" - czytamy.

Czytaj też: Prezydium KEP: Zaniechanie finansowania religii przez państwo obciąży rodziców

Cytowany w komunikacie resortu bp. Mendyk przypomniał, że dotychczasowe porozumienie pochodzi z 2000 r. i wymaga nowelizacji. Według niego, planowane zmiany w dokumencie mają dotyczyć m.in. ujednolicenia nazewnictwa dotyczącego przygotowania katechetyczno-pedagogicznego oraz dostosowania wymagań kwalifikacyjnych do obowiązujących przepisów w zakresie kształcenia nauczycieli.

Czytaj też: Lekcje religii będą dalej finansowane z budżetu państwa

Pod koniec sierpnia ub.r. Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła dane, z których wynika że, statystyczny katecheta ma 43 lata (katecheta mężczyzna ma 41 lat, a kobieta 45 lat). Podczas gdy wśród wszystkich nauczycieli uczących w szkołach kobiety stanowią 82,3 proc., a mężczyźni 17,7 proc., to wśród katechetów kobiety to 54,3 proc., a mężczyźni - 45,7 proc.

fot.men.gov.pl
fot.men.gov.pl

Najwięcej katechetów - 14,4 tys. uczy w szkołach podstawowych. 6,9 tys. uczy w gimnazjach, 5,8 tys. w przedszkolach, 3 tys. w liceach ogólnokształcących, 2,3 tys. w technikach i liceach zawodowych, 1,4 tys. w zasadniczych szkołach zawodowych.

Diecezją o największej liczbie katechetów jest Diecezja Lubelska, uczy tam 1,5 tys. katechetów. Niewiele mniej, bo 1,4 tys. jest ich w Diecezji Katowickiej i Krakowskiej - 1,3 tys. Najmniej zaś katechetów jest w Diecezji Drohiczyńskiej - 216, Białostockiej - 420 i Sosnowieckiej - 432. Najmniej uczniów (czterech) na jednego katechetę przypada w Diecezji Lubelskiej, najwięcej (256) w Diecezji Włocławskiej.

Największą grupę wśród katechetów są osoby świeckie - jest ich 14,3 tys. Księża diecezjalni stanowią 8,4 tys., siostry zakonne - 1,9 tys. Księży zakonnych jest blisko 800.

Religię do szkół wprowadzono w 1990 r. na mocy instrukcji Ministra Edukacji Narodowej. W 1992 r. MEN wydało rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z nim rodzice mogą wybrać, czy dziecko będzie chodzić na lekcje etyki, religii, czy nie będzie uczestniczyć ani w jednych, ani w drugich. Zarówno lekcje etyki, jak i religii organizowane są na wniosek rodziców lub samych uczniów jeśli są oni pełnoletni. Przepisy te dotyczą wszystkich kościołów i związków wyznaniowych.

TAGI
KOMENTARZE2

  • anioł stróż 2016-02-10 20:21:17
    " Prezydium KEP: Zaniechanie finansowania religii przez państwo obciąży rodziców" bardzo dobrze. Sukienkowi przekonaliby się ile to rodzice im zapłacą. Kler głosi boskie prawo - szerzenie wiary za pieniądze, a gdzie to powołanie ... boskie ????
  • kkkk 2016-02-10 13:59:51
    Czyżby księżulkowie chcieli natychmiastowych podwyżek, np. w postaci szczególnych premii uznaniowych przy pominięciu pozostałych nauczycieli. Jest to oczywista oczywistość.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!