Kwalifikacyjne studia podyplomowe z etyki dla nauczycieli odbędą się na ośmiu uczelniach

Kwalifikacyjne studia podyplomowe z etyki dla nauczycieli odbędą się na ośmiu uczelniach
Przy wyborze uczelni "kierowano się kryterium merytorycznym, ale też geograficznym tak, aby potencjalni uczestnicy studiów mogli je odbyć w regionie swego zamieszkania" (fot. Shutterstock.com)
Ministerstwo Edukacji i Nauki skierowało pisma o zamiarze zlecenia realizacji kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli do ośmiu uczelni. Będą to studia bezpłatne. Przy wyborze kierowano się kryterium merytorycznym i geograficznym – poinformował sekretarz stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki.
 • W czerwcu media informowały, że Ministerstwo Edukacji i Nauki wytypowało sześć uczelni, które mają kształcić nauczycieli etyki w ramach studiów podyplomowych.
 • Posłanka partii Razem (klub Lewicy) Paulina Matysiak zwróciła się 21 czerwcu do Ministerstwa Edukacji i Nauki z pytaniami dotyczącymi sposobu dobierania uczelni.
 • W odpowiedzi poinformowano, że na liście ostatecznie znalazło się ich osiem. 

W interpelacji zapytała: w ramach jakiego programu ministerstwo organizuje studia dla pedagogów mających nauczać etyki; jakie były kryteria doboru uczelni, do których ministerstwo skierowało zapytanie; dlaczego tylko do sześciu uczelni skierowano zapytania o możliwość prowadzenia studiów podyplomowych z etyki; czy ministerstwo zamierza wspierać finansowo prowadzenie tych kierunków; jeśli tak, w jakiej formie i kwocie, a także o to, jak brzmiała treść zapytania, które ministerstwo skierowało do tych sześciu wybranych uczelni.

Z odpowiedzi, którą otrzymała na interpelację, wynika, że uczelni, do których MEiN skierowało pisma dotyczące zamiaru zlecenia realizacji kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli i możliwości uruchomienia takich studiów przez uczelnię jest osiem.

Czytaj też: Kierunek innowacja: MEiN ogłosiło nowy konkurs dla nauczycieli

Na liście znalazły się: Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Wrocławski, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej (Toruń), Collegium Intermarium w Warszawie i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Wskazane przez ministra resortu edukacji uczelnie, które wyraziły chęć zorganizowania podyplomowych studiów kwalifikacyjnych z etyki dla nauczycieli, zrealizują to jako zadanie zlecone przez ministra.

"W związku z tym, będą to studia bezpłatne dla nauczycieli, którzy będą chcieli je odbyć" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Wyjaśniono, że przy wyborze uczelni "kierowano się kryterium merytorycznym, ale też geograficznym tak, aby potencjalni uczestnicy studiów mogli je odbyć w regionie swego zamieszkania".

"Potrzeba uruchomienia studiów przygotowujących do nauczania etyki wynika z identyfikowanego niedoboru nauczycieli tego przedmiotu" - wyjaśnił resort nauki. Przypomniał jednocześnie, że "szkoła ma obowiązek zorganizowania lekcji religii i lekcji etyki".

Zaznaczył, że "wszystkie uczelnie w Polsce, które posiadają odpowiednią kadrę (lub ewentualnie zatrudnią wykładowców z innych ośrodków akademickich) mogą organizować studia podyplomowe z etyki dla nauczycieli".

"I takie studia obecnie są prowadzone" - czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Poinformowano, że w roku 2020 minister edukacji narodowej wystąpił z zapytaniem dotyczącym możliwości organizacji studiów podyplomowych z etyki do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak uczelnia "nie wyraziła chęci zorganizowania takich studiów podyplomowych".

Czytaj też: Kurator oświaty zorganizuje spotkania na temat szczepień dla dyrektorów szkół

"W 2015 r. minister edukacji narodowej zlecił organizację studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli w tym samym trybie Uniwersytetowi Warszawskiemu. Studia te zakończyły się w 2017 r." - wskazano.

Ministerstwo odpowiedziało, że "na obecnym etapie prowadzenia uzgodnień z uczelniami w sprawie organizacji studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli nie może ujawnić kwoty, jaką zaplanowało na ten cel".

"Informacja o środkach finansowych przeznaczonych na realizację zamówionych studiów podyplomowych będzie możliwa dopiero po podpisaniu umów" - czytamy w odpowiedzi sekretarza stanu w MEiN Włodzimierza Bernackiego na interpelację posłanki Pauliny Matysiak.

TAGI
KOMENTARZE8

 • Lukrecja89 2021-08-13 14:51:07
  Myślę, że brakuje nauczycieli etyki, a dzieciaków co raz więcej chętnych. Wykorzystałam sytuację w szkole i poszłam na etykę podyplomowo na WSKZ. Fajna uczelina, studia online, polecam.
 • Rodzic 2021-07-24 17:33:17
  Do Mao: wykształcony człowiek piastujący stanowisko dyrektora zajmuje się hejtem 🤣 i jeszcze pisze dyrdymały o "pisowej" ideologi 🤭 jeszcze uczula uczniów. Doradco.... 😎🤓😎🤓😎
 • Mao 2021-07-22 09:45:19
  o ujawnił się rodzic vel Kasia Ile trolom płacą za wierszówkę ? Jestem wykształconym człowiekiem i dyrdymały o ideologii gender sobie daruj .. ja w pisową ideologię nie wierzę, uczniów też uczulam na nią

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!