Laboratorium Przyszłości w każdej szkole. Można składać wnioski

Laboratorium Przyszłości w każdej szkole. Można składać wnioski
Program adresowany jest do wszystkich publicznych i niepublicznych szkół podstawowych (fot. Leszek Szymański/PAP)
Chcemy w każdej szkole podstawowej stworzyć Laboratoria Przyszłości. Dziś otwieramy nabór wniosków w programie - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał, że dzięki programowi do szkół podstawowych trafią pieniądze na zakup m.in. drukarek 3D.
 • Chcemy w każdej szkole podstawowej stworzyć Laboratoria Przyszłości, czyli nowoczesne pracownie robotyczne, techniczne tak, by dzieci mogły odkrywać w sobie talenty i rozwijać je w ten sposób - powiedział Przemysław Czarnek.
 • Dziś otwieramy nabór, zachęcamy wszystkie szkoły i organy je prowadzące do zgłaszania się po pieniądze - dodał.
 • Zapewnił, że program adresowany jest do wszystkich publicznych i niepublicznych szkół podstawowych. Nabór wniosków dla publicznych szkół podstawowych i prowadzących je samorządów potrwa do 15 listopada.

W piątek (8 października) u minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wraz z pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyną Orłowską ogłosili w Szkole Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach koło Warszawy otwarcie naboru wniosków do rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

"Chcemy w każdej szkole podstawowej stworzyć Laboratoria Przyszłości, czyli nowoczesne pracownie robotyczne, techniczne tak, by dzieci mogły odkrywać w sobie talenty i rozwijać je w ten sposób" - powiedział szef MEiN.

Wskazał, że wiele dzieci chciałoby rozwijać swoje talenty w dziedzinach związanych nowoczesnymi technologiami, w dziedzinach cyfrowych i związanych z robotyką.

Przypomniał, że dwa tygodnie temu uruchomiony został program Laboratoria Przyszłości, w którego ramach około 1 mld zł trafi do szkół podstawowych w całym kraju na zakup nowoczesnego wyposażenia rozwijającego umiejętności przyszłości uczniów. Chodzi m.in. drukarki 3D, mikrokontrolery, sprzęt do nagrań czy o stacje lutownicze. Na liście jest 175 pozycji.

Czytaj też: Dodatkowe 10 mln zł na "Poznaj Polskę". Kto pierwszy ten lepszy

"Dziś otwieramy nabór, zachęcamy wszystkie szkoły i organy je prowadzące do zgłaszania się po pieniądze" - powiedział Czarnek.

Zapewnił, że program adresowany jest do wszystkich publicznych i niepublicznych szkół podstawowych.

Nabór wniosków dla publicznych szkół podstawowych i prowadzących je samorządów potrwa do 15 listopada.

Nabór dla szkół prowadzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego nastąpi w kolejnej turze.

"Będzie troszeczkę poślizgu, jeśli chodzi o szkoły niepubliczne, bo czekamy na uchwalenie ustawy, która da podstawę prawną do tego, żeby wydatkować środki" - wyjaśnił minister edukacji i nauki.

Podał, że pieniądze zostaną tak rozdysponowane, że do każdej szkoły, która zgłosi uczestnictwo w programie, trafi nie mniej niż 300 zł na ucznia.

Program realizuje jeden z postulatów Polskiego Ładu i jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

TAGI
KOMENTARZE3

 • aaa 2021-10-19 12:53:14
  Jak zgłosic błąd organu prowadzacego do wojewody?
 • trzeźwa analiza 2 2021-10-08 19:38:38
  "Przypomniał, że dwa tygodnie temu uruchomiony został program Laboratoria Przyszłości, w którego ramach około 1 mld zł trafi do szkół podstawowych w całym kraju" - lepiej byłoby wydać ten ok. 1 mld zł na służbę zdrowia. "na zakup nowoczesnego wyposażenia rozwijającego umiejętności prz...yszłości uczniów." - a jakie to są te "umiejętności przyszłości" uczniów? Szkoda, że nie wyjaśniono. Poza tym nie bądźmy tacy hop do przodu bo nam tyłu zabraknie, umiejętności teraźniejszości jak były tak nadal są i powinny być ważne, takie jak komunikatywność, logiczne myślenie, zdolności interpersonalne, umiejętny dialog, asertywność, krytyczne myślenie itp. "Chodzi m.in. drukarki 3D, mikrokontrolery, sprzęt do nagrań czy o stacje lutownicze. Na liście jest 175 pozycji." - sęk w tym, że to faworyzuje uczniów o umysłach stricte ścisłych, a spycha na bok uczniów o innych zainteresowaniach, bardziej społecznych, humanistycznych czy językowych. "Program realizuje jeden z postulatów Polskiego Ładu" - nie, program ten realizuje agendę cyfrową UE, która jest zapisane w "Polskim Ładzie". "i jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19." - i tak pewnie jest on powiązany z pomysłami wymyślonymi przez UE, poza tym jak się te wszystkie działania mają do "przeciwdziałania COVID-19" to nie wiem, sądzę, że nijak.  rozwiń
 • trzeźwa analiza 1 2021-10-08 19:26:40
  "dzięki programowi do szkół podstawowych trafią pieniądze na zakup m.in. drukarek 3D." - może i to fajne, ale trzeba wiedzieć, że takie drukarki drogo kosztują, jak nie będą zbytnio eksploatowane to będzie to marnotrawstwo pieniędzy. "Chcemy w każdej szkole podstawowej stworzyć Labora...toria Przyszłości, czyli nowoczesne pracownie robotyczne, techniczne tak, by dzieci mogły odkrywać w sobie talenty i rozwijać je w ten sposób" - ale Pan Minister chyba zapomniał, że dzieci są różnorodne w talentach, nie każdy ma umysł ścisły czy także informatyczny, wciąż dużo jest umysłów humanistycznych, dla których coś takiego bywa abstrakcją i raczej z tym nie wiążą przyszłości. "Wskazał, że wiele dzieci chciałoby rozwijać swoje talenty w dziedzinach związanych nowoczesnymi technologiami, w dziedzinach cyfrowych i związanych z robotyką." - e tam, uprawianie propagandy, mało jest takich dzieci, które chciałoby koniecznie rozwijać swoje talenty wiążąc je z nowoczesnymi technologiami, cyfryzacją czy także robotyką. Raczej traktować się to będzie jako pewne urozmaicenie do zajęć, nie zaś jednak na poważnie.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!