Partnerzy portalu

Laptopy dla czwartoklasistów zostaną oznakowane. Rodzice ich nie sprzedadzą

 • AW
 • 22 marca 2023 - 17:00
Laptopy dla czwartoklasistów zostaną oznakowane. Rodzice ich nie sprzedadzą
Grawerunek w postaci wizerunku orła zostanie umieszczony wewnątrz obudowy laptopa (fot. gov.pl)
Laptopy, jakie dostaną we wrześniu czwartoklasiści, będą specjalnie oznaczone.  Wygrawerowany specjalny znak z orłem w koronie, a także naklejka z logiem UE mają utrudnić próby sprzedaży takiego sprzętu.
 • Według propozycji rządu bezpłatne laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych szkół podstawowych. To aż 370 tys. sztuk sprzętu.
 • Pojawiają się w społeczeństwie obawy, że niektórzy rodzice będą chcieli skorzystać finansowo na programie poprzez nielegalne odsprzedanie komputerów.
 • Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński zapewnia jednak, iż zostaną wprowadzone odpowiednie środki zaradcze, mające uniemożliwić ów proceder.

We wrześniu 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma na własność laptopy.

Niektóre media podnosiły, iż może się okazać, że dzieci ze sprzętu nie skorzystają, bo część rodziców będzie chciała komputery nielegalnie odsprzedać. 

Mają temu zapobiec specjalne zabezpieczenia.

- Zgodnie z zapowiedziami zadbamy o zabezpieczenie sprzętu i interesu dzieci. Każdy laptop będzie miał wygrawerowany specjalny znak z orłem w koronie, a także naklejkę z logiem Unii Europejskiej. To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu - wyjaśnia Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Grawerunek z orłem i naklejka z logo UE na laptopach dla czwartoklasistów

Grawerunek w postaci wizerunku orła (ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej) i napisu Rzeczpospolita Polska zostanie umieszczony wewnątrz obudowy laptopa (czyli w pustej przestrzeni pod klawiaturą) - po lewej lub po prawej stronie gładzika. Jak podaje Cieszyński, wygrawerowany znak i napis muszą być czytelne dla odbiorcy i wyraźnie widoczne.

- Trzeba podkreślić, że wprowadzenie tego oznaczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom - dodaje minister.

Oprócz zabezpieczenia, laptopy zostaną oznaczone zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, która oczekuje, że w widocznym miejscu - na klapie laptopa - zamieszczona będzie naklejka z logo UE i informacją o tym, że komputery zostały zakupione z KPO. Szczegółowe informacje na temat sposobu oznaczenia opisane są w „Księdze identyfikacji wizualnej Krajowego Planu Odbudowy”.

Przypominamy, zakupione komputery zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku komputery trafią także do nauczycieli, a prawo do otrzymania sprzętu zostanie zagwarantowane na kolejne lata.

 

TAGI
KOMENTARZE14

 • Aaa 2023-07-15 14:39:03
  Cyrk na kolkach:)
 • keraM 2023-03-25 03:56:17
  Polak potrafi. Na pewno znajdą się tacy którym to logo nie będzie przeszkadzać. "zamieszczona będzie naklejka z logo UE i informacją o tym, że komputery zostały zakupione z KPO" tylko, że KPO nie wpłynęło do Polski i długo nie wpłynie.
 • Anonim 2023-03-24 01:25:10
  Czyli będą laptopy w "edycji limitowanej". Takie coś zawsze podnosi wartości sprzętu. Będzie jak z PS4 w edycji anniversary (szarej)... wyprzeda się nim jeszcze trafi do dystrybucji. Pogratulować pomysłu. A i jeszcze jak będą z Windowsem to w gratisie klucz licencyjny...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!