- 1633 nauczycieli z 41 liceów i 2 159 nauczycieli z 54 szkół zawodowych otrzyma laptopy wraz z oprogramowaniem. 3792 komputery przenośne już trafiają do szkół – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.
- W każdym projekcie wyłoniono po 20 eLiderów, reprezentujących różne powiaty i uczących różnych przedmiotów. To tzw. nauczyciele wiodący, posiadający umiejętności i kompetencje w zakresie nauczania zdalnego, pracujących w szkołach uczestniczących w projekcie, którzy będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem.
- - Laptopy, wsparcie szkoleniowe, wzajemne podnoszenie kwalifikacji nauczycieli dzięki wyłonieniu e-liderów, oprogramowanie branżowe dla szkół zawodowych - to szansa na lepszą jakość edukacji w tym trudnym czasie – mówi wicemarszałek Roman Kolek.
Projekty „Opolskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża!” i „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” to propozycja województwa opolskiego, której celem jest poprawa dostępności m.in. do zdalnego nauczania.
– Te działania zarządu województwa to tworzenie stabilnych fundamentów atrakcyjnej edukacji, która musi ułatwiać życie najpierw nauczycielom, a później i uczniom – podkreśla marszałek Andrzej Buła.
W sumie na wsparcie szkół w regionie w ramach obu projektów przeznaczono ponad 12 mln zł, pochodzących z funduszy unijnych skierowanych na rzecz przeciwdziałania COVID-19.
Laptopy z oprogramowaniem trafią zarówno do nauczycieli liceów publicznych, jak i prywatnych, a także wszystkich typów szkół zawodowych z województwa opolskiego. Projekty obejmują też organizację szkoleń w zakresie zdalnego nauczania. Znajdzie się w nich miejsce i dla uczniów, którzy będą mogli korzystać z przygotowanych przez nauczycieli e-zajęć.
Na dodatkowy sprzęt może liczyć każda szkoła. Chodzi m.in. o monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe, zestawy słuchawkowo-mikrofonowe.
Czytaj Resort cyfryzacji przeznaczył 400 mln zł na sprzęt dla szkół do zdalnej nauki.
ELiderzy będą dzielić się wiedzą
- Powołani zostali także eLiderzy, którzy będą służyć wsparciem innym. Każdy nauczyciel, uczestniczący w projekcie, może wziąć udział w szkoleniach. Ich ważnym elementem będzie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem przez eLiderów – tzw. nauczycieli wiodących, posiadających umiejętności i kompetencje w zakresie nauczania zdalnego, pracujących w szkołach uczestniczących w projekcie. W każdym projekcie wyłoniono po 20 eLiderów, reprezentujących różne powiaty i uczących różnych przedmiotów – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.
Koordynatorem eLiderów została Krystyna Błażewska - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. Każdemu uczniowi szkoły zawodowej i liceum w województwie opolskim udostępnione zostanie indywidualne konto, umożliwiające zdalne nauczanie.
Szkolenia dla nauczycieli rozpoczęły się we wrześniu.
– Laptopy, wsparcie szkoleniowe, wzajemne podnoszenie kwalifikacji nauczycieli dzięki wyłonieniu e-liderów, oprogramowanie branżowe dla szkół zawodowych - to szansa na lepszą jakość edukacji w tym trudnym czasie – mówi wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za sprawy oświaty i nauki. - Wszystkie laptopy powinny trafić do nauczycieli w listopadzie – dodaje.
Kilka dni temu - w związku z kolejnymi obostrzeniami i nakazem przejścia na naukę zdalną także dzieci z klas I-III szkół podstawowych - wsparcia finansowe na zakup sprzętu komputerowego dla nauczycieli zapowiedział resort edukacji i nauki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.