Laptopy trafią do opolskich szkół i nauczycieli. Projekty za 12 mln zł

  • PW
  • 10 listopada 2020 - 19:10
Laptopy trafią do opolskich szkół i nauczycieli. Projekty za 12 mln zł
1633 nauczycieli z 41 liceów i 2 159 nauczycieli z 54 szkół zawodowych otrzyma laptopy wraz z oprogramowaniem (Fot. UMWO)
Województwo przeznaczyło 12 mln zł ze środków unijnych na sprzęt do zdalnego nauczania
W ramach projektów „Opolskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża!” i „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” samorząd województwa opolskiego chce wyposażyć szkoły średnie z regionu i nauczycieli w narzędzia do nauki zdalnej.
  • 1633 nauczycieli z 41 liceów i 2 159 nauczycieli z 54 szkół zawodowych otrzyma laptopy wraz z oprogramowaniem. 3792 komputery przenośne już trafiają do szkół – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.
  • W każdym projekcie wyłoniono po 20 eLiderów, reprezentujących różne powiaty i uczących różnych przedmiotów. To tzw. nauczyciele wiodący, posiadający umiejętności i kompetencje w zakresie nauczania zdalnego, pracujących w szkołach uczestniczących w projekcie, którzy będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem.
  • - Laptopy, wsparcie szkoleniowe, wzajemne podnoszenie kwalifikacji nauczycieli dzięki wyłonieniu e-liderów, oprogramowanie branżowe dla szkół zawodowych - to szansa na lepszą jakość edukacji w tym trudnym czasie – mówi wicemarszałek Roman Kolek.

Projekty „Opolskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża!” i „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” to propozycja województwa opolskiego, której celem jest poprawa dostępności m.in. do zdalnego nauczania.

– Te działania zarządu województwa to tworzenie stabilnych fundamentów atrakcyjnej edukacji, która musi ułatwiać życie najpierw nauczycielom, a później i uczniom – podkreśla marszałek Andrzej Buła.

W sumie na wsparcie szkół w regionie w ramach obu projektów przeznaczono ponad 12 mln zł, pochodzących z funduszy unijnych skierowanych na rzecz przeciwdziałania COVID-19.

Laptopy z oprogramowaniem trafią zarówno do nauczycieli liceów publicznych, jak i prywatnych, a także wszystkich typów szkół zawodowych z województwa opolskiego. Projekty obejmują też organizację szkoleń w zakresie zdalnego nauczania. Znajdzie się w nich miejsce i dla uczniów, którzy będą mogli korzystać z przygotowanych przez nauczycieli e-zajęć.

Na dodatkowy sprzęt może liczyć każda szkoła. Chodzi m.in. o monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe, zestawy słuchawkowo-mikrofonowe.

Czytaj Resort cyfryzacji przeznaczył 400 mln zł na sprzęt dla szkół do zdalnej nauki.

ELiderzy będą dzielić się wiedzą

- Powołani zostali także eLiderzy, którzy będą służyć wsparciem innym. Każdy nauczyciel, uczestniczący w projekcie, może wziąć udział w szkoleniach. Ich ważnym elementem będzie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem przez eLiderów – tzw. nauczycieli wiodących, posiadających umiejętności i kompetencje w zakresie nauczania zdalnego, pracujących w szkołach uczestniczących w projekcie. W każdym projekcie wyłoniono po 20 eLiderów, reprezentujących różne powiaty i uczących różnych przedmiotów – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Koordynatorem eLiderów została Krystyna Błażewska - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. Każdemu uczniowi szkoły zawodowej i liceum w województwie opolskim udostępnione zostanie indywidualne konto, umożliwiające zdalne nauczanie.
Szkolenia dla nauczycieli rozpoczęły się we wrześniu.

– Laptopy, wsparcie szkoleniowe, wzajemne podnoszenie kwalifikacji nauczycieli dzięki wyłonieniu e-liderów, oprogramowanie branżowe dla szkół zawodowych - to szansa na lepszą jakość edukacji w tym trudnym czasie – mówi wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za sprawy oświaty i nauki. - Wszystkie laptopy powinny trafić do nauczycieli w listopadzie – dodaje.

Kilka dni temu - w związku z kolejnymi obostrzeniami i nakazem przejścia na naukę zdalną także dzieci z klas I-III szkół podstawowych - wsparcia finansowe na zakup sprzętu komputerowego dla nauczycieli zapowiedział resort edukacji i nauki.

- Na sprzęt do nauki zdalnej przeznaczamy dodatkowe 300 mln zł. Pieniądze te trafią bezpośrednio do nauczycieli, którzy ponoszą koszty związane z doposażeniem w sprzęt informatyczny – oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!