Partnerzy portalu

Legitymacje szkolne ważne tylko do 30 września. Zapominalscy mogą stracić ulgi

  • AW
  • 15 września 2023 - 21:58
Legitymacje szkolne ważne tylko do 30 września. Zapominalscy mogą stracić ulgi
Dzieciom i młodzieży uczącej się przysługują ustawowe zniżki na autobusy i pociągi (fot. Shutterstock)
Legitymacja szkolna uprawnia ucznia do ulgowych przejazdów komunikacją publiczną. By ulga jednak mu się należała, uczeń musi legitymację mieć przy sobie. Musi być ona także ważna, czyli mieć pieczątkę na nowy rok szkolny.

Jazda autobusem, tramwajem czy pociągiem nie musi być dla ucznia dużym wydatkiem. Dzieciom i młodzieży uczącej się przysługują bowiem ustawowe zniżki na autobusy i pociągi.

Wysokość tzw. ulgi szkolnej wynosi:

  • 37 proc. - we wszystkich rodzajach pociągów (osobowe, pospieszne, ekspresowe) i w komunikacji miejskiej na podstawie biletów jednorazowych,
  • 49 proc. - w pociągach osobowych (regionalnych) i pospiesznych (np. kategoria TLK i IC) , oraz w autobusach w komunikacji zwykłej i przyśpieszonej (PKS) – na podstawie imiennych biletów miesięcznych.

Kto jest uprawniony do ulgi szkolnej na bilety autobusowe i kolejowe?

Uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami komunikacji transportu kolejowego i autobusowego posiadają dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia (dzień tych urodzin oznacza utratę uprawnienia do ulgi).

Do kiedy jest ważna legitymacja szkolna?

Ale samo chodzenie do szkoły i odpowiedni wiek do kupienia biletu ze zniżką nie wystarczają. Podczas kontroli uczeń będzie bowiem musiał pokazać szkolną legitymację. Dlatego też szkoły powinny pierwszoklasistom wyrobić taki dokument jak najszybciej.

Uczniowie klas starszych muszą we wrześniu pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Legitymacja, by upoważniała do zniżki na bilety, musi być ważna. Tradycyjna legitymacja papierowa musi być „podbita” , czyli mieć ważną pieczątkę na dany rok szkolny.  Ustawodawca na dopełnienie tego obowiązku dał czas do 30 września. Taki sam termin dotyczy ważności e-legitymacji, czyli tych wydanych w formie karty plastikowej. Wtedy zamiast pieczątki potrzebna jest naklejka z hologramem (umieszczana na odwrocie legitymacji) informująca o dacie ważności.

Legitymacja, by upoważniała do zniżki na bilety musi  mieć ważną pieczątkę na dany rok szkolny ( fot. AW)
Legitymacja, by upoważniała do zniżki na bilety musi mieć ważną pieczątkę na dany rok szkolny ( fot. AW)

Oznacza to, że jeszcze do końca września 2023 r. do zniżki upoważnia pieczątka (hologram) z września 2022 r., a od 1 października 2023 r. bez nowej pieczątki (hologramu) ulga uczniowi się nie należy. A zapominalscy nie mają co liczyć na szczęście. Kontrolerzy i konduktorzy przy sprawdzaniu biletów wnikliwie sprawdzają szkolne legitymacje, także pod kątem wymaganych tam podpisów i pieczątek.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!