Partnerzy portalu

Lekarz rodzinny nie zwolni dziecka z lekcji WF. Będzie mógł to zrobić specjalista

  • TK
  • 19 lipca 2022 - 11:00
Lekarz rodzinny nie zwolni dziecka z lekcji WF. Będzie mógł to zrobić specjalista
Lekarz rodzinny nie będzie mógł wystawić długookresowego zwolnienia dziecka z WF (fot. Pixabay)
Minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiedział zmianę przepisów dotyczących zwolnień uczniów z zajęć wychowania fizycznego. W przypadku dłuższych, czyli np. semestralnych zwolnień z WF-u, respektowane będą tylko zaświadczenia od lekarzy specjalistów a nie - jak dotychczas - także od lekarzy rodzinnych.

Minister Kamil Bortniczuk w rozmowie na antenie RMF FM zapowiedział dużą zmianę w przepisach, dotyczących zajęć wychowania fizycznego w szkołach. "Radykalnie zmniejszona" ma być liczba dzieci niebiorących udziału w zajęciach wychowania fizycznego. Ze statystyk wynika, że dziś około 30 proc. polskich uczniów nie chodzi na WF.

- Te zwolnienia semestralne czy dłuższe będą mogły być wystawione tylko przez lekarza specjalistę a nie - jak dotychczas - przez lekarza rodzinnego - powiedział Kamil Bortniczuk.

Jak dodał, w planach Ministerstwa Sportu, przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki powstanie "narodowa baza talentów". Założenia polegają na tym, że nauczyciele WF-u będą zobowiązani do przeprowadzenia z uczniami szeregu testów sprawnościowych. Z jednej strony ma to pozwolić na to, aby "żaden talent w Polsce nie został przegapiony", a po drugie narzędzie ma służyć do monitorowania odsetka uczniów niechodzących na zajęcia z wychowania fizycznego. Ma także pokazać, ilu uczniów ma problem ze wskaźnikiem BMI (wskaźnik masy ciała - przyp. red.).

Narodowa baza talentów ma zostać pilotażowo wprowadzona w województwach lubelskim i opolskim od 1 września 2022 r., a 12 miesięcy później już w całej Polsce.

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Polskie dzieci są zaliczane do jednych z najszybciej tyjących w Europie.

W latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc. uczniów, podczas gdy w ostatnich latach u ponad 22 proc. (raport NIK grudzień 2021), mimo że państwo zwiększa wydatki na sport. W porównaniu do środków z 2015 roku, tj. 117 mln zł, budżet resortu na 2022 rok jest o 253 proc. wyższy i wynosi 414 mln zł.

- Dzisiaj kultura fizyczna i ruch jest na wagę złota. Plaga zwolnień z WF tylko po to, by dziecko się nie spociło, lub by nie miało gorszej oceny, to jest rzecz, z którą musimy walczyć - mówił w lutym 2021 r. Przemysław Czarnek, szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!