„Lekcja o Funduszach Europejskich” dla szkół Polski Wschodniej i Mazowsza

  • pt
  • 2 września 2022 - 10:46
„Lekcja o Funduszach Europejskich” dla szkół Polski Wschodniej i Mazowsza
1 września ruszyła rekrutacja szkół do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich” (fot.sto.starachowice.org)
Szkoły z terenu Polski Wschodniej mogą zgłaszać się do konkursu „Lekcja o Funduszach Europejskich”. Po raz pierwszy wziąć w nim udział mogą także uczniowie z Mazowsza.
  • „Lekcja o Funduszach Europejskich” po raz pierwszy będzie dostępna także dla szkół na Mazowszu.
  • Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego.
  • „Lekcja o Funduszach Europejskich” skierowana jest do szkół Polski Wschodniej.

1 września ruszyła rekrutacja szkół podstawowych i ponadpodstawowych do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich”. To kolejna już edycja projektu, który cyklicznie od 2011 roku organizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak pisze MFiPR, każdej edycji projektu towarzyszą ciekawe, nieszablonowe materiały edukacyjne, na podstawie których nauczyciele prowadzą lekcje dotyczące różnych zagadnień związanych z funduszami europejskimi. Rozwijana jest nie tylko wiedza uczniów, ale także ich umiejętności (współdziałanie) oraz postawy (przedsiębiorczość, zaangażowanie w życie społeczności, otwartość na potrzeby innych – w tym osób z niepełnosprawnością).

Czytaj: Uczniowie ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi są dyskryminowani?

Dotychczas projekt był realizowany na terenie pięciu województw Polski Wschodniej, gdzie cieszył się ogromną popularnością.

Resort funduszy wylicza, że odbyło się blisko 4 tys. lekcji, w których uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli. W tym roku, po raz pierwszy, oprócz dotychczasowych województw do projektu mogą przystąpić szkoły z województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9-ciu otaczających ją powiatów).

- To dlatego, że znaczna część Mazowsza dołącza do programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Mamy nadzieję, że akcja spodoba się uczniom w mazowieckim tak samo, jak dotychczas w innych regionach. Wierzymy, że wiedza i umiejętności zebrane podczas zajęć pozwolą im jeszcze lepiej zrozumieć nie tylko potrzeby ich miejscowości, ale przede wszystkim to, jak duży wpływ mają oni sami, jako mieszkańcy, na zmiany w swoim otoczeniu - podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Rozwój lokalny

Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom  rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez gry i materiały edukacyjne zrozumieją, czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój swoich miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń.

Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom  rozwoju lokalnego (fot. shutterstock)
Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego (fot. shutterstock)

Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Wszystkie zakwalifikowane do udziału placówki otrzymają pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także opis lekcji, na podstawie którego nauczyciele będą mogli poprowadzić ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia. Udział w akcji jest bezpłatny.

Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „Projekt: Szkoła!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac  organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach.

Aby zgłosić swój udział, wystarczy wejść na stronę www.zgloszenielekcja.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy online. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o zakwalifikowaniu do projektu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!